Elkezdődött a gyermekvédelemben dolgozók rendőri ellenőrzése a kifogástalan életvitellel összefüggésben. A lapunkat tájékoztató informátorok között vannak nevelőszülők és intézetben dolgozók, akik a retorzióktól tartva név nélkül beszéltek. Van, akinél már járt a „rendőrség belső bűnmegelőzési és bűnfelderítési feladatokat ellátó szerve”, ő azt mondta, „pénteken hívtak és szombaton már itt is voltak”.
Elmesélte, hogy „a kitöltött papírt beszéltük át, megnézték a lakásunkat is, kikérdezték a szomszédainkat”. Illetve – folytatta - „belenéztek a fiókokba, és megkérdezték, tartunk-e otthon alkoholt, és miért dohányzunk a lakásban, miközben csak a most divatos hevítéses cigit használjuk”. Van aki arról írt, hogy még a tyúkólba is benéztek, „sátánista jelképeket kerestek”.
Más arról számolt be a Népszavának, hogy a telefonhívás és a látogatás között két nap telt el, az egyik rendőr rögtön a szomszédhoz csöngetett be, a másik a családnál ült le. „Rákérdezett a havi bevételükre, és a törlesztőrészlet nagyságára, majd a lakásban kellett végigvezetnünk őket, és fényképeken szereplő családtagokról meséltettek minket.”
Egy intézményvezető a kollégák beszámolója alapján azt mondta, csak a beírt válaszokra kérdeztek rá az ellenőrök, és már mentek is. Egy másik intézményben dolgozó nevelőhöz szeptember közepére jelentkezett be telefonon az ellenőr.
„Azzal nem volt tisztában, hogy két helyen dolgozom. Mondtam neki, hogy jó lenne, ha emiatt nem kétszer zargatnának, de az volt a válasz, hogy ezt nem tudja garantálni.”
Az intézményi nevelő elmesélte, hogy mindkét intézményben ki kellett töltenie, és le kellett adnia az adatlapot, mert nincs olyan rubrika, ahol jelezni lehet a több munkahelyet. „Ezért azt tudtam csinálni, hogy külön-külön leadtam mindkét intézetben, emiatt viszont kétszer vagyok nyilvántartva. Az is hülyén jön ki, hogy be kell írni a havi átlagbéremet. Mert, ha mindkét papírra külön-külön csak az adott cégtől kapott pénzt írom, akkor az nem valós adat, hiszen nem annyiból élek. Ugyanakkor az sem tükrözi az igazságot, ha mindkét papírra a két helyről kapott béremet jelzem. Teljesen értelmezhetetlen a kérdőív.”
- Akik kitöltötték az adatlapot, azok közül a jövőben sokan felmondanak, mert „idegösszeroppanást kapunk”
– fogalmazott a nevelő. Azok az intézeti nevelők, aki most párban 20-30 gyerekkel vannak, a kényszerű összevonások miatt a jövőben 50-nel lesznek.
Egy átlagos, intézethez tartozó lakásotthonban 10-12 gyerek él, és 5 felnőttel kellene üzemelni – mondta -, 4 éjjel-nappal, 12 órában dolgozó gyermekfelügyelő, és egy vezető, akinek lakásotthoni nevelő a beosztása. Van olyan csoport, ahol két felnőtt maradt, máshol annyi se. Ahol még van gyermekfelügyelő,
ott nappal bezárják a lakóotthont, és a gyerekeket az intézetbe terelik át, de legalább éjszakára visszamehetnek a kis lakásukba. Ahol ennél rosszabb a helyzet, állandóra átkerülnek a gyermekotthonokba.
„Az én egyik munkahelyemen most ez utóbbi a helyzet” – fogalmazott forrásunk. Ezektől a gyerekektől most veszik el a megszokott otthonukat, ráadásul éppen az óvoda-iskolakezdés előtt költöztetik őket másik helyre - mondta.
„Rosszul élik meg, szeretnének a csoporttal együtt maradni, és nem akarják elveszíteni a nevelőket, gyerekfelügyelőket. De tudják, hogy nincs választásuk. Mi, felnőttek kiléphetünk a rendszerből, de ők nem”.
A nevelő hozzátette: „hiába mondja azt a kormány, hogy nincs magára hagyva a gyerek, ez csak addig igaz, amíg van néhány ökör, aki ilyen óriási felelősség mellett még dolgozik”. Beszélt arról is, hogy szabadságra nem tudnak menni, „nekem másfél év szabadságom van bent. Most elmentem pár napra pihenni, de előtte és utána le kell dolgoznom ezeket az órákat”. Úgy fogalmazott:
tragédia, ami történik, és már közép- és szakmai vezetők is alig maradtak. A távozók helyére pedig nincsenek jelentkezők.
Egy másik gyermekotthonból a vezető tájékoztatta a lapunkat arról, hogy a „munkabeosztást nehéz megírni. Egy csoportban 12 gyerek van és a törvény által előírt 5 felnőttből csak három van státuszban, a két üres álláshelyre nem jelentkezik senki”. Már tervezik a csoportösszevonásokat, de amíg lehet, a gyerekek érdekében húzzák az időt. Náluk mindenki kitöltötte az adatlapot – mondta -, de „más egységnél nem”. Ott összevonások biztosan lesznek, de a gyerekek költöztetése sem kizárt.
„Irgalmatlan” átvilágítási hullám jön a gyermekvédelemben, az Orbán-kormány csaknem egy teljes éves keretösszeget szán ráMint lapunkban megírtuk, a parlament júniusban fogadta el a kormánypártok kegyelmi botrányhoz kapcsolódó gyermekvédelmi törvénycsomagját. Ebben szerepel elvárásként a dolgozók kifogástalan életvitele. Egy kérdőíven arra kell választ adni minden, gyermekvédelemben dolgozónak, hogy kivel él együtt és mióta; milyen ingatlana, illetve 300 ezer forintot meghaladó ingósága van; melyik szórakozóhelyet látogatja havi, heti és napi rendszerességgel. A vele egy háztartásban élő felnőttnek is vállalnia kell, hogy életvitelét bármikor vizsgálhatja a „rendőrség belső bűnmegelőzési és bűnfelderítési feladatokat ellátó szerve”. Aki nem töltötte ki az adatlapot, elbocsátják.
Kérdőív helyett inkább a per – Munkaügyi eljárások indulhatnak a gyermekvédelemben dolgozók átvilágítása miattA Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság tájékoztatása szerint a hozzájuk tartozó intézményekben dolgozók bő 6 százaléka, 265 munkavállaló már biztosan távozik a gyermekvédelemből, a 4241 alkalmazottból 137-en megtagadták a kifogástalan életvitel ellenőrzéséről szóló adatlap kitöltését, 128-an maguk kérték jogviszonyuk megszüntetését, 71 főnél pedig nem járt még le a határidő.
Az ellenőrzés gyorsan megkezdődött, hiszen az adatlap leadási határideje augusztus 25-e volt. A témában kerestük a rendőrséget, ahonnan azt a választ kaptuk, hogy levelünket továbbították „a válaszadásra illetékességgel rendelkező Nemzeti Védelmi Szolgálatnak”. Onnan egyelőre nem érkezett válasz.
Búcsú a gyermekvédelemtől: tömegesen távoznak a dolgozók, hat százalékuk már elhagyta a pályát a méltatlan kormányzati ellenőrzések miatt Száz nevelőszülő távozhat, miután megtagadja az életvitele ellenőrzését, van intézmény, ahova katonákat vezényelnek gyerekfelügyelőnekMiközben az Orbán-kormány milliárdokat költ a gyermekvédelmi intézményvezetők ellenőrzésére, a gyerekekre csak aprópénz jut