;

Magyar Honvédség;gyermekvédelem;ellenőrzés;Belügyminisztérium;nevelőszülők;gyermekfelügyelők;életvitel ellenőrzése;

A kormány nem készül arra, hogy újabb munkavállalók távoznak

- Száz nevelőszülő távozhat, miután megtagadja az életvitele ellenőrzését, van intézmény, ahova katonákat vezényelnek gyerekfelügyelőnek

Az intézményekből is sokan távoznak.

A kifogástalan életvitelre vonatkozó dokumentum kitöltésének megtagadása miatt előreláthatólag 100 nevelőszülő nem folytatja a munkát, ez körülbelül 200-300 gyerek életét érintheti, a gyermekvédelmi intézményekben dolgozóknak pedig 8-10 százaléka hagyja el a pályát, így további 500 nevelésbe vett kiskorú gondozása lesz bizonytalan – tájékoztatták a Népszavát az ország több pontjáról az érintettek.

Információink szerint az életvitel ellenőrzésére szolgáló papírokat július 10-ig kapták kézhez a gyermekotthonokban, a területi gyermekvédelmi szakszolgálatoknál dolgozók, és a nevelőszülői hálózat által foglalkoztatottak. A kitöltésre 30 napjuk volt, ez holnap, pénteken jár le. Aki valamilyen indokkal „kimenti magát”, további 15 nap haladékot kap, vagyis legkésőbb augusztus 24-éig neki is le kell adnia az adatlapot.

Aki a „kötelezettségének nem tesz eleget, foglalkoztatásra irányuló jogviszonyát azonnali hatállyal meg kell szüntetni (...) és ilyen esetben „végkielégítés nem jár”.

Lapunk informátora úgy fogalmazott: a kormány ölbe tett kézzel várja, mi fog történni, nem készül arra, hogy a súlyos létszámhiánnyal küzdő rendszerből további munkavállalók távoznak. „Több kolléga azt mondta, elmennek az egészségügybe, vagy az oktatásba dolgozni, ott legalább 50-100 ezer forinttal többet keresnek majd. Más kijelentette:

nincs kedve ahhoz, hogy a szomszédait a rendőrök kérdezgessék róla 

- mondta az informátorunk.

Van olyan megye – folytatta –, ahol a gyermekvédelmi központ teljes vezetése felállt, mint fogalmazott Veszprémben, Komáromban és Fehér megyében „kifejezetten aggasztó a helyzet.”

A helyzet tisztázása érdekében levelet küldtünk a Belügyminisztériumnak és a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóságnak. Rákérdeztünk például arra,

  • hogy jelenleg mennyi betöltetlen státusz,

  • eddig mennyi kifogástalan életvitel ellenőrzésre kötelezett nevelőszülő, intézményi dolgozó mondott fel,

  • és hányan vannak, akik nem feleltek meg a vizsgálat kritériumainak. 

  • Érdeklődtünk arról is, mi lesz a felmondott, vagy elbocsátott nevelőszülőknél élő gyerekek sorsa,

  •  illetve, ilyen helyzetben miként garantálható, hogy a veszélyeztetett családban élő, a gyámhatóság által "beutalt" gyereket gondozásba tudja venni a rendszer.

A megkeresett intézmények közül csak a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkársága jelezte, hogy küld válaszokat, de ez cikkünk megjelenéséig nem történt meg.

Katonákat irányíthatnak a gyermekintézményekbe

Úgy tudjuk, a munkaerőhiány már most is kritikus, ami a „kilépő munkavállalók létszámának prognosztizálható emelkedése miatt” tovább romlik,

Veszprém-, Szabolcs-, Borsod- és Pest megyei intézményekbe katonákat vezényelnek gyerekfelügyelői munkakörbe. 

Információink szerint teljesen átlagos a havi 300 munkaóra az intézményekben, emiatt sok a „munkahelyi baleset”, a kimerült dolgozók hibáznak, tévedtek már gyógyszeradagolásnál, más elaludt az éjszakai műszakban, esetleg ingerülten bánt a gyerekekkel.

Megkérdeztük a Honvédelmi Minisztériumot, igaz-e, hogy katonát küldenek egyes intézményekbe, és ők milyen szakmai felkészítés után mehetnek gyerekek közé. Válaszokat cikkünk megjelenéséig nem kaptunk. Mint arról írtunk, a katonák a végzős középiskolások B kategóriás vezetői engedély megszerzésében is részt vesznek, a Magyar Honvédség alkalmazottai a gyakorlati képzést végzik ősztől.

A parlament júniusban fogadta el a kormánypártok kegyelmi botrányhoz kapcsolódó gyermekvédelmi törvénycsomagját. Ebben szerepel elvárásként a dolgozók kifogástalan életvitele. Egy kérdőíven arra kell válaszot adni minden a gyermekvédelemben dolgozónak, hogy kivel él együtt és mióta; milyen ingatlana, illetve 300 ezer forintot meghaladó ingósága van; melyik szórakozóhelyet látogatja havi, heti és napi rendszerességgel? A vele egy háztartásban élő felnőttnek is vállalnia kell, hogy életvitelét bármikor vizsgálhatja a „rendőrség belső bűnmegelőzési és bűnfelderítési feladatokat ellátó szerve”.

Az utca több lakóját zavarták a túl nagy fák, a helyiek közül ennek ellenére sokan felháborodtak. Tenni viszont nem tettek jóformán semmit.