gyermekvédelem;átvilágítás;intézményvezető;alkalmassági vizsgálat;Szociális Munkások Magyarországi Egyesülete;kegyelmi botrány;

„Irgalmatlan” átvilágítási hullám jön a gyermekvédelemben, az Orbán-kormány csaknem egy teljes éves keretösszeget szán rá

Sok olyan ember dolgozik a gyermekvédelemben, aki korábban maga is ellátott volt, az ő múltjukban nagy valószínűséggel vannak kisebb-nagyobb foltok - mondta lapunknak Meleg Sándor, az SzMME elnöke.

Az idén több, mint 1,7, jövőre pedig 2 milliárd forintot különít el a kormány a gyermekvédelmi intézmények esetében a vezetői-, és a szakmai munkakörben foglalkoztatottak pszichológiai alkalmassági vizsgálatához, illetve a kifogástalan életvitelük ellenőrzéséhez – derül ki a Magyar Közlönyben kihirdetett kormányhatározatból.

Meleg Sándor, a Szociális Munkások Magyarországi Egyesületének (SzMME) elnöke szerint ebből a forrásól a béreket ugyan nem lehetett volna rendezni, mert ahhoz tízszeres összegre lenne szükség, de sok területen lenne helye.

Mint lapunknak elmondta,

bruttó 25 ezer forint óradíjjal számolva 80-100 ezer órányi segítő szolgáltatásra, vagy képzésre telne belőle. 

Például az agresszív gyerekek kezelését-, vagy az abúzust felismerő, feldolgozó oktatást, esetleg a nem szakképzett munkatársak felzárkóztató képzését is fedezné ez az összeg, netán a dolgozók személyiségfejlesztő, mentálhigiénés támogatását is meg lehetne oldani belőle.

Egy korábbi rendelet alapján az intézményvezetők tesztelése már megkezdődött, két hete pedig a kormánypártok kegyelmi botrányhoz kapcsolódó gyermekvédelmi törvénycsomagját fogadta el a parlament. Ez utóbbi már nem az intézményvezetőkre, hanem a gyermekvédelem más dolgozóira érvényes ellenőrzést írja elő. Végrehajtási rendeleteit jövő keddig lehet véleményezni, és a következő hónaptól lesz hatályos. Meleg Sándor szerint a most elkülönített forrásból arra lehet következtetni,

hogy a második félévben „irgalmatlan” átvilágítási hullám lesz, hiszen júliustól csaknem egy teljes éves keretösszeget szán rá a kormány.

Meleg Sándor kijelentette: az alkalmassági vizsgálattal rengeteg probléma van, amit az SzMME jelezni is fog. Elvárásként szerepel a rendeletben például a dolgozók kifogástalan életvitele, amelynek ellenőrzésére az érintettek bármikor számíthatnak, ahogy a velük egy háztartásban élő hozzátartozóik is. Meleg Sándor szerint elfogadhatatlan, hogy a módszert, ami alapján történik a vizsgálat, a dolgozók nem ismerhetik meg. Nem tudhatják meg, hogy mit jelent a társadalmi normáknak való megfelelés, vagy a társadalmi átlagtól való eltérés, illetve az átlag feletti felelősségtudat. Pedig az állásuk múlik ezen.

Elvárás az is – mondta –, hogy a szakember élettörténete mentes legyen az öngyilkossági kísérlettől. Így aki mondjuk sok évvel korábban, egy gyászreakcióban nem látott más kiutat, de azóta szakember segítségével meggyógyult, kikerül a rendszerből. Ahogy az is, akinek a hozzátartozója nem egyezik bele, hogy az életvitelét bármikor vizsgálhassák, ellenőrizhessék. Megjegyezte:

a gyermekvédelemben sok olyan ember dolgozik, aki korábban maga is ellátott volt, az ő múltjukban nagy valószínűséggel vannak kisebb-nagyobb foltok. 

Kifogásolta azt is hogy a munkaadó bármikor elrendelhet soron kívüli vizsgálatot, de erről nem kell tájékoztatnia a dolgozót, majd csak az eredményről.

Mint arról beszámoltunk, a gyermekvédelemben alkalmazottaknak kérdőíven kell válaszolniuk a többi között arra, kivel élnek együtt és mióta, milyen ingatlanuk, illetve 300 ezer forintot meghaladó ingóságuk van, melyik szórakozóhelyet látogatják havi, heti és napi rendszerességgel. Mindezt bármikor ellenőrizheti a „rendőrség belső bűnmegelőzési és bűnfelderítési feladatokat ellátó” szerve. Közben azonban arról nincs szó, hogy a gyermekvédelmi intézmények működésre, a dolgozói bérek fejlesztésére, képzésre, munkakörülményeik javítására bármennyit fordítana a kormány, pedig a munkavállalók a nemzetgazdasági átlagbér 70 százalékát keresik, 

a nagyon alacsony bérek miatt a megfelelő képesítésű, és elhivatott szakember ha teheti, otthagyja ezt a területet.

Egy intézményvezető lapunknak azt mondta, szerinte összeomlás előtt áll az egész gyermekvédelmi rendszer. Náluk – egy nagyvárosról van szó – olyan kevés már a szakember és a gyermekfelügyelő, hogy képtelenség műszakbeosztást készíteni. Szabadságra sem mehetnek el, mert, ha egyetlen ember kiesik, akkor akik dolgoznak, haza sem tudnak menni. Nyíltan nem lehet beszélni a problémákról – mondta –,

amikor az egyik dolgozó a hozzájuk látogató vezető politikusnak néhány nehézséget megemlített, másnap megalázták, és ki akarták rúgni. 

Arról is mesélt, hogy náluk csaknem 30-an dolgoznak,

ebből mindössze 3 a szakember, a többieknek nincs képesítésük, vannak, akik maguk is magatartás- és pszichés problémákkal küzdenek. Elbocsátani mégsem lehet őket, mert nem jelentkezik a helyükre senki.

Pedig az otthonban az egészen kicsi gyerekek mellé a drogos, prostituált fiatalokat is be kell fogadniuk, akik kezelhetetlenek, támogatást nem kapnak, és bármit megtesznek, mert tudják, semminek nem lesz következménye, hiszen máshová nem tudják őket elhelyezni. – Áldatlan állapotok vannak – fogalmazott. Kijelentette: 

erre a helyzetre ráment a magánélete, lelkileg kiégett, és nem bírja tovább, másik munkát keres