;

gyermekvédelem;átvilágítás;Belügyminisztérium;nevelőszülők;felmondások;kegyelmi botrány;életvitel ellenőrzése;

Elmennek. A méltatlan eljárás eddig 113 nevelőszülőt űzött el

- Összeomlóban a gyermekvédelem, több mint száz nevelőszülő felmondott az átvilágítás miatt

A gyermekotthoni dolgozók után nevelőszülők is tömegesen mondanak fel a méltatlan átvilágítás miatt – tudta meg lapunk.

Az 5887 nevelőszülő közül 113-an már biztosan felhagynak hivatásukkal a kifogástalan életvitel ellenőrzése miatt – derült ki a Népszava kérdésére küldött belügyminisztériumi tájékoztatásból. A távozók közül 48 megtagadta a kifogástalan életvitel ellenőrzéséről szóló adatlap kitöltését, 65 pedig kérte jogviszonya megszüntetését. Arról nem adott tájékoztatást a tárca, hogy mi lesz a távozó nevelőszülőknél élő gyerekek sorsa.

A létszámcsökkenés súlyos csapás az ágazatra, hiszen már is eddig is mintegy 2000 nevelőszülő hiányzott ahhoz, hogy – a jogszabályi előírásoknak megfelelően – minden 12 évesnél fiatalabb gyereket családnál helyezzenek el. Így a drámai helyzet tovább romlik: ahogy arról korábban írtunk, elhagyott újszülöttek, csecsemők azért várakoznak kórházi körülmények között, mert nevelőszülői férőhely híján nem tudnak gondozási helyet biztosítani számukra.

A nevelőszülői felmondások azt jelentik: a kegyelmi botrány politikai kárainak mérséklése miatt elrendelt – a nevelők magánéletét és párkapcsolatát részletesen firtató, heves vitákat szító – ellenőrzés széles körben rombolja a gyermekvédelmet. Lapunk írta meg a napokban, hogy a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság intézményeiben dolgozó 4241 gyermekvédelmi munkatárs 6 százaléka távozik a méltatlannak tartott átvilágítás miatt. 

Közülük 137-en tagadták meg a kifogástalan életvitel ellenőrzéséről szóló adatlap kitöltését, 128-an pedig kérték jogviszonyuk megszüntetését.

A Nemzeti Védelmi Szolgálat megerősítette, amiről csütörtöki számunkban írtunk: elkezdték a gyerekvédelemben dolgozók szokásainak és életkörülményeinek ellenőrzését.

A mostani felmondási hullámokat a kormánypártok kegyelmi botrányhoz kapcsolódó gyermekvédelmi törvénycsomagjában rögzített elvárása váltotta ki. A dolgozóknak egy kérdőíven kell bizonyítaniuk kifogástalan életvitelüket. Sőt, a velük egy háztartásban élő felnőtteknek is vállalniuk kell, hogy életvitelüket bármikor vizsgálhatja a „rendőrség belső bűnmegelőzési és bűnfelderítési feladatokat ellátó szerve”.

Azt, aki nem tölti ki az adatlapot, elbocsátják. A lapot augusztus 25-éig kellett leadni.

Ahogy megírtuk, az érintettek tájékoztatása szerint sokak otthonában már meg is jelentek a rendőrök. A Népszava érdeklődésére a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) megerősítette, hogy az ellenőrzést megkezdték. Tájékoztattak arról is, hogy az ellenőrzés elsősorban nyilvántartási adatokra támaszkodik, a bűnügyi adatbázisokban vizsgálják, büntetett előéletű-e a gyermekvédelemben dolgozó munkatárs, de az eljárás része egy környezettanulmány is. Ennek egyik eleme a helyszíni beszélgetés, amellyel felmérik az ellenőrzött dolgozó szokásait, illetve azt, hogy milyen körülmények között él. Erről a szomszédokat is megkérdezik az ellenőrök – írták. Az NVSZ az ellenőrzés végén határozatban tájékoztatja a munkáltatót az eredményről.

„Munkajogi döntéseket kizárólag a munkáltató hozhat meg az ellenőrzés eredményének ismeretében.”

 – közölték.

Egy közleményben kitértek arra is, hogy az ellenőrzés során nem kutatnak, vagyis például fiókokba, szekrényekbe nem néznek be. Lapunknak viszont többen állították, az ellenőr a fiókokat is kihúzta, végigjárta a lakást, volt akinél a tyúkólban kerestek sátánista jelképet. Más viszont semmi ilyet nem tapasztalt, csak a kérdőívre adott válaszokat beszélték végig.

Egy távozó gyermekvédelmi gyám lapunknak azt írta: „Már csak kívülállóként követem a gyermekvédelemben zajló elrettentő folyamatokat. Nekem a teljesen inkompetens irányításból lett elegem. Szociálpolitikusként rettentő nehéz elfogadnom, hogy gondoskodáspolitikának csúfolják ezt a szakmát, Olyan emberek vezetik, mint a területen soha nem dolgozó jogász Rétvári Bence és az informatikus Fülöp Attila. Az eredmény: súlyos szakemberhiány, a szakellátás már nem tudja elhelyezni a családjuknál veszélyben élő gyerekeket, kiöregedtek és agyonterheltek a nevelőszülők. 

Az otthont nyújtó intézmények szakmai- és infrastrukturális színvonala drámai, a bérek megalázóan alacsonyak. Eközben az értekezleten elhangzik, hogy a gyermekvédelemben dolgozóknak az a feladatuk, hogy védjék a vezetőiket. Na, nekem ebből elegem lett.”

A városi közgyűlés egyik napirendi pontjához, a tűzoltóság beszámolójához csapták a közmeghallgatást, amelyen szó esett egy év végén üzembe helyezendő átfogó környezetellenőrző rendszerről is.