;

Pécs;Magyarország;gyermekvédelem;bezárás;Sellye;

Vannak gyermekotthonok, ahol egymás után mondanak fel a dolgozók

- „A gyermekvédelem Magyarországon halott” – Egy intézmény nem működik tovább, szakemberhiány miatt majdnem felvettek gyámnak egy elítélt jegyzőt

Információink szerint szerdától a sellyei lakásotthon nem tudja ellátni a feladatait, és megszűnt egy csoport a pécsi gyermekotthonban is. 

Egy helyi, gyermekvédelemben dolgozó szakember azt is közölte: még a nyáron beadta a felmondását a baranyai Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálatoknál három gyermekvédelmi gyám, egy pszichológus és a szakértői bizottság vezetője, aki az elhelyezési szolgálatot is vezette. Akkor a szakemberhiány, hogy majdnem felvettek egy költségvetési csalás miatt elítélt korábbi jegyzőt gyámnak – mesélte.

Arra a kérdésünkre, hogy ennek a távozási hullámnak van-e köze a kifogástalan életvitelt ellenőrző adatlapnak, a válasza az, hogy a gyámok esetében ez kizárható, ők nem tartoznak a vizsgálati körbe, a sellyei otthonból pedig korábban szinte mindenki távozott, összesen ketten maradtak. – Másoknál a megalázó vizsgálatok mellett a toxikus, bántalmazó, inkompetens közeg, a megbecsültség teljes hiánya, a túlterheltség, a távoli gondozási helyek, a perspektíva nélküliség, és a bérfeszültség az indok. Úgy fogalmazott: 

A gyermekvédelem halott, azt a pár hülyét, aki még a hátán viszi ezt a hullát azért, hogy legalább méltóképpen lehessen eltemetni, lenézik és alázzák, ahol lehet.

A Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság megkeresésünkre közölte: az említett munkakörben dolgozó kollégák nem a Gyermekvédelmi Központ Baranya vármegye intézményének dolgozói. A Fülemüle Lakásotthon Sellye telephelyen ideiglenesen szünetel a feladatellátás, addig, amíg a működéshez szükséges dolgozói létszámot nem tudjuk biztosítani. 12 gyermek elhelyezéséről kell gondoskodniuk, akiket a Gyermekvédelmi Központ Baranya vármegye intézményhálózatában működő lakás- és gyermekotthonokban helyezne el. A távozó dolgozók nem indokolták a felmondás okát, de egy alkalmazottnak a kifogástalan életvitel vizsgálattal kapcsolatos adatlap leadásának hiánya miatt szűnt meg a jogviszonya. Az intézményekben 20 üres álláshely van, a betölthető munkaköröket folyamatosan hirdetik.

Informátorunk arról is beszélt, hogy a lelkiismeretes nevelőszülők mellett sok az alacsony iskolai végzettségű, munkaerőpiaci szempontból hátrányos helyzetű ember, akik olyan településeken élnek, ahol ezen a munkán kívül nem nagyon van más megélhetési lehetőség.

Az egyik dunántúli vármegyét említette példaként, ahol az egyik 3000 fős településen a helyi iskola tanulóinak jelentős része nevelt gyerekből áll, Baranya vármegyéből több, mint 30 gyereket is oda helyeztek. Elmondás szerint nincs ezzel baj, de az átlagosnál jobb- vagy éppen gyengébb képességű gyermekek szükségleteit, fejlesztését nem tudják megoldani. Ez a helyzet az alacsony fizetés, a képzés és támogató szolgáltatás elmaradása miatt alakult így – tette hozzá.

A gyermekvédelemben még megmaradt dolgozókra, intézményvezetők közül névvel senki nem mer nyilatkozni. 

Ezt tapasztaltuk a már említett dunántúli településen is, ez az oka annak, hogy a nevét nem írjuk ki. „Szigorú szabályok kötnek minket, nem beszélhetek, nincs kompetenciám nyilatkozni.” Vagy „majd a nem hivatalos mobilomon beszéljünk, a helyzet sokkal rosszabb, mint ami a nyilvánosság elé kerül, de ha elmondanám, azonnal kirúgnának, és még nincs másik munkahelyem” – mondják lapunknak.

Mint lapunkban megírtuk, az 5887 nevelőszülő közül 113-an már biztosan felhagynak hivatásukkal a kifogástalan életvitel ellenőrzése miatt és távozott a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság intézményeiben dolgozó 4241 gyermekvédelmi munkatárs 6 százaléka, 265 fő is, de további felmondások is várhatók. Az SZGYF ezzel összefüggésben lapunk megkeresésére arról tájékoztatott, hogy a nevelőszülői hálózatok nevelőszülői háztartásában nevelkedő gyermekeknél az azonnali gondozási hely váltások esetében vannak adataink.

E szerint 7 lány és 6 fiú esetében történt ezidáig Bács-Kiskun vármegyében és Veszprém vármegyében azonnali gondozási helyváltás. Két fiú nevelőszülői háztartásból lakásotthonba került, és ez mindkettőjüknél iskolaváltást is jelentett. A többiek másik nevelőszülőhöz költöztek, minden esetben a gyermekvédelmi gyámok segítettek.

Eközben a gyermekvédelemért is felelős gondoskodáspolitikáért felelős államtitkár, Fülöp Attila oldalán minderről szó nincs. Kiderül viszont, hogy 15 gyermekvédelemben élő, „nehéz sorsú”, fiatal „egy lépéssel közelebb került az álma megvalósításához azzal, hogy elkezdte tanulmányait az újonnan indult kiemelt közszolgálati osztályban”, illetve: „Magyarország országos gyermekvédelmi fenntartóival folytattunk megbeszélést a rendszer további fejlesztési és megerősítési lehetőségeiről. Az elmúlt időszak szigorításai mind a 23 ezer gyermekvédelemben elő gyermek érdekében történtek”.

Fülöp Attilát szívesen kérdeznénk a részletekről, interjúmegkeresésünkre azonban egyelőre nem érkezett válasz. 

Van olyan iskola, ahol az intézményvezetés a szülőktől tudta meg, hogy fogadnia kell a sajátos nevelési igényű gyerekeket.