Szeptember 1-jétől tartózkodási engedélyt kérhetnek Oroszországban olyan külföldiek, akik magukénak vallják a „hagyományos orosz szellemi és erkölcsi értékeket”. Ügyük kivételes eljárás alá esik, ezért orosz nyelvtudásukról nem kell számot adniuk, és „humanitárius támogatást” is kérhetnek az orosz hatóságoktól.
Az elnök rendelete kimondja: e lehetőséggel azok élhetnek, akik Oroszországba akarnak költözni, mert elutasítják a hazájukban rájuk erőltetett „destruktív neoliberális ideológiai nézeteket”.
Vlagyimir Putyin ezért utasította a külügyminisztériumot, hogy 30 napon belül állítsa össze a „destruktív neoliberális nézeteket” érvényesítő országok listáját, az orosz diplomáciai képviseletek pedig szeptember első napjától kezdjék meg a három hónapra szóló vízumok kiadását.
Az augusztus 19-én aláírt jogszabály kapcsán az orosz média ontotta a lelkes reagálásokat. A Vedomosztyi napilapnak nyilatkozó Alekszandr Nyemcev politológus úgy vélte, e lehetőséggel sokan élnek majd. Ide tartozónak mondta az országba visszatérő, de állampolgárságra hiába váró orosz családok ügyét is. Nyemcev úgy vélekedett, hogy a külügyi tárca által összeállítandó listára „azok az európai uniós és más nyugati országok kerülnek majd fel, amelyek támogatják az LMBT-jogokat és az azonos nemű párok házasságát, és kiszorítják a hagyományos értékeket”. (Az LMBT-mozgalmat Oroszországban betiltották.)
Marija Butyina, a Duma külügyi bizottságának tagja a Vzgljad üzleti portálnak arról papolt, hogy különösen a világjárvány és az ukrajnai „különleges katonai művelet” kezdete óta a barátságtalan államok polgárai áramlanak Oroszországba, védelmet keresve a rájuk erőltetett elfogadhatatlan narratívák ellen. A bevándorolni akarók közül azonban sokan bürokratikus akadályokba ütköznek. A mostani elnöki rendelet ezt fogja orvosolni – hangsúlyozta. „Ráadásul tökéletesen illeszkedik a migrációs politika szigorításának terveibe” – mondta, sürgetve „az Ázsiából érkező, alacsony képzettségű migránsok áradatának” korlátozását.
„A világ legnagyobb országában élünk, de alig tudjuk kihasználni (…) mert kevés az emberünk. A jövő Oroszországának fejlesztéséhez úttörő telepesekre van szükségünk” – lelkesedett Putyin rendeletéért a Vzgljadnak írt cikkében Borisz Akimov közismert médiaszereplő. "Az országnak nagy tapasztalata van ebben. A 18-19. században több százezer európai költözött az Orosz Birodalomba. Nemesi, értelmiségi és parasztcsaládok alapítói lettek, és sokat tettek az országért” – fejtegette Akimov. És nem tett említést arról, hogy az elmúlt években, főként a 2022. őszi mozgósítás elől külföldre menekülők és az ukrán frontra küldött katonák százezrei miatt fogyatkozott meg drámaian az ország munkaképes lakossága.
Az emigrációban működő Moscow Times azt írta: az orosz hatóságok egyre komolyabb próbálkoznak azzal, hogy konzervatív nyugatiakat csábítsanak az országba, a „hagyományait őrző” Oroszországot az „erkölcsileg hanyatló” Nyugat ellentéteként tűntetve fel. Tavaly bejelentették, hogy „migránsfalut” hoznak létre Moszkva mellett a konzervatív amerikai kivándorlók számára. Két hete a belügyi tárca videót mutatott be egy amerikai házaspárról és gyermekeikről, akik „ideiglenes menedékjogot” kértek az országban „a hagyományos és családi értékek egyesült államokbeli eltörlése és az ottani oktatás alacsony szintje” miatt.
A Newsweek amerikai hírmagazin észrevette, hogy a Donald Trump újraválasztását támogató MAGA-mozgalom egy befolyásos szereplője - a csoport szokásos Amerika-párti patriotizmusa és bevándorlásellenessége ellenére - Putyin tervét izgalmas lehetőségként népszerűsíti. Alex Jones, a szélsőjobbos InfoWars weboldal tulajdonosa (a magyar kormányzati propagandában is szerephez jutó Tucker Carlsson barátja) így osztotta meg a hírt az „X” közösségi portálon 2,7 millió követőjével: „BRÉKING: PUTYIN MOST DOBOTT EGY BOMBASZTIKUS RENDELETET – MEGHÍVJA A GLOBALISTA, NEOLIBERÁLIS RÉMÁLOMMAL TORKIG LÉVŐ EMBEREKET A VILÁG MINDEN TÁJÁRÓL, HOGY A TRADICIONÁLIS OROSZORSZÁGBAN KERESSENEK MENEDÉKET!”
Egy X-felhasználó, aki profilja szerint „Oroszországgal kapcsolatos témák professzora” a lengyel kormány antitotalitárius Pilecki Intézetében, így válaszolt Jones posztjára:
„Igen, kérem, költözzön Oroszországba! Imádni fogja azt a rengeteg szabadságot. Kifizetem a jegyét és egy évi lakbérét…”
A hozzászólók közül néhányakat, úgy tűnt, valóban izgat a kivándorlás gondolata. Egyikük azt írta: „Nagyon szomorú, hogy Oroszország kell menedéket nyújtson a nyugati embereknek. Hogy megfordult a kocka.” Egy másik hozzátette: „Soha nem gondoltam volna, hogy Putyinban több racionalitást fogok látni, mint a saját országomban.”
Jones posztja ugyanakkor zavarba hozta némely rajongóját. Egyikük azt írta: „Nem Oroszországba kell költöznünk, hanem Amerikát kell helyrehoznunk.” Mások attól tartottak, Putyinnak hátsó szándékai lehetnek. „Ez egy csapda!” – üzente valaki. Másvalaki hozzátette: „Aki ezt jó ötletnek tartja, ne feledje, hogy Oroszország éppen egy háború közepén van, és sorozást rendelt el a hadköteles korú férfiak számára. Ez egy okos módszernek tűnik az orosz hadsereg megerősítésére.”
A Kyiv Independentnek az új rendelet Putyin januári döntését juttatta eszébe, amely egyszerűsítette az orosz állampolgárság megszerzését a hadsereggel vagy „különálló egységekkel” katonai szolgálatra szerződő külföldiek számára. Putyin ugyanígy járt el 2022 májusában a megszállt területekről elhurcolt ukrajnai árvák, majd 2022 júliusában minden ukrán vonatkozásában. 2023 decemberében pedig hasonlóan rendelkezett Belarusz, Kazahsztán és Moldova állampolgáraira vonatkozóan is – idézte fel az ukrán hírportál.
Az új elnöki rendelet nem előzmények nélküli
Az orosz médiumok felidézik, hogy Putyin már 2022 novemberében jóváhagyta „a hagyományos orosz szellemi és erkölcsi értékek megőrzésére és megszilárdítására irányuló állami politika alapjait”. A dokumentum szerint ilyennek számítanak „azok a nemzedékről nemzedékre átadott erkölcsi irányelvek, amelyek az orosz állampolgári identitás alapját képezik”. A felsorolt 17 érték közt olyan homályos fogalmak is szerepelnek, mint „a magas erkölcsi eszmények”, „a történelmi emlékezet” vagy „a nemzedékek folytonossága”.
A Rigában működő ellenzéki Meduza hírportál rámutatott, hogy júliusban az Állami Duma új kiutasítási rendszert fogadott el a bevándorlókra vonatkozóan. A módosítás mindenekelőtt arra kötelezte őket, hogy ne avatkozzanak bele Oroszország kül- és belpolitikájába, s „tartsák tiszteletben a hagyományos orosz szellemi és erkölcsi értékeket, beleértve a házasságnak mint egy férfi és egy nő szövetségének eszméjét”.