;

Németország;légvédelem;Ukrajna;Egyesült Államok;tüzérség;fegyverszállítás;Volodimir Zelenszkij;orosz-ukrán háború;Lloyd Austin;

Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter szerint Ukrajnának megvannak a képességei mélyen orosz területen lévő célpontok támadására

- Ukrajna a szállítások gyorsítását kéri

Az időben történő katonai segítségnyújtást sürgette Volodimir Zelenszkij pénteken a szövetségesekkel tartott németországi találkozóján, hangsúlyozva, hogy „a még le nem szállított légvédelmi rendszerek száma jelentős”.

Zelenszkij ezúttal személyesen vett részt az Ukrajnai Védelmi Kapcsolattartó Csoportnak a németországi Ramsteinben tartott ülésén, amelynek házigazdája Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter volt. Az elnök az Euronews tudósítása szerint méltatta az ukrán erők 1300 négyzetkilométeres kurszki benyomulását, és szimbolikus győzelemről beszélt. „(Putyin) arra készült, hogy újabb offenzívát indít Szumi városa ellen, de mi megfordítottuk a kockát, és ellentámadásunkkal Oroszországba vittük a háborút” – mondta. Hangoztatta továbbá hogy Ukrajna „véget akar vetni ennek a háborúnak”.

Hozzátette azonban, hogy Ukrajnának „több fegyverre van szüksége ahhoz, hogy az orosz erőket kiszorítsuk a földünkről... Szükségünk van a kért nagy hatótávolságú képességre nemcsak Ukrajna megszállt területén, hanem az orosz területen is”. Washington a találkozót előtt jelentette be, hogy további 250 millió dolláros biztonsági támogatást nyújt Kijevnek (és tételesen ismertette ennek tartalmát), míg John Healey brit védelmi miniszter 650 új, könnyű többfunkciós rakéta (LMM) szállítására tett ígéretet mintegy 213 millió dollár értékben. Egy neve elhallgatását kérő magas rangú brit kormánytisztviselő a Politico hírportálnak azt mondta, a rakéták szállítását még az év vége előtt meg akarják kezdeni.

A találkozón Lloyd Austin gyorsan változónak nevezte a hadszíntéri helyzetet, rámutatva, hogy kurszki sikerekkel párhuzamosan az orosz erők a donbászi régió egyik kulcsfontosságú csomópontját, Pokrovszkot fenyegetik. Bár Oroszország közelmúltbeli halálos légicsapásai nyomán Zelenszkij újult erővel kéri, hogy az USA oldja fel a nagy hatótávolságú fegyverei bevetésére vonatkozó korlátozásokat, a találkozó témája az Euronews szerint a légvédelmi és tüzérségi eszközök beszerzése, valamint Ukrajna saját hadiipari bázisának megerősítése volt.

Lloyd Austin az ülés után újságírókkal beszélgetve kijelentette: Washington álláspontja nem változott, továbbra sem engedi az amerikai fegyverek bevetését mélyen Oroszország területén lévő célpontok ellen. Hozzátette, hogy szerinte ez nem segítene Ukrajna javára fordítani a háború menetét. Austin a Reuters szerint arra is rámutatott, hogy az egyik leghatékonyabb orosz fegyver, a távolból repülőgépekről indítható siklóbombák készleteit Moszkva az amerikai ATACMS rakéták hatótávolságán kívülre helyezte át, Ukrajna pedig rendelkezik olyan drónokkal, amelyekkel orosz célpontokat támadhat jóval a Storm Shadow rakéták hatótávolságán is túl.

Az utóbbi időben azonban az orosz hadvezetés ballisztikus rakétákkal mérte a legsúlyosabb csapásokat Ukrajnára. Pénteken a Dnyipropetrpvszki területen lévő Pavlogradot érte ilyen támadás, amelynek a hatóságok szerint 61 sebesültje volt. Az ukrán légierő közlése szerint az oroszok Iszkander-M típusú, vagy ahhoz hasonló észak-koreai KN-23-as rakétákat lőttek ki a városra. Az orosz erők egy nappal azután vették célba a várost, hogy az Ukrán Vasutak közölte: mostantól Pavlovgradból tudja csak biztosítani a Pokrovszkból menekülő civilek evakuálását, miután Pokrovszk vasútállomását a front közeledése miatt le kellett zárni.

A türingiai és szászországi tartományi választás azt igazolja, a keletnémetek másodrendű polgároknak érzik magukat. Elégedetlenségükre tengernyi magyarázat van.