;

Oroszország;Ukrajna;háború;Vlagyimir Putyin;

- Vlagyimir Putyin nem említette Magyarországot, amikor felsorolta, kik lehetnek közvetítők a háborúban

Úgy fest, a háborús agresszor nem kér Orbán Viktor úgynevezett „békemissziójából”. 

Mind élőerőben, mind haditechnikában nagy veszteségeket szenvednek el az ukrán fegyveres erők, ami a harcképességük elvesztéséhez és fontos frontszakaszok összeomlásához vezethet - jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök Vlagyivosztokban a Keleti Gazdasági Fórum csütörtöki plenáris ülésén a Magyar Távirati Iroda (MTI) beszámolója szerint.

Szerinte Kijev nem érte el a Kurszk megyei betöréssel azt a célját, hogy az orosz hadsereg erőket csoportosítson át más frontszakaszokról, sőt meggyengítette saját állásait a „különleges hadművelet” kulcsirányaiban, az orosz előrenyomulás pedig felgyorsult. Egyben nagyon veszélyes terrorcselekménynek nevezte a kurszki és a zaporizzsjai atomerőmű elleni ukrán támadásokat. Megjegyezte, hogy „csak elképzelni lehet, hogy amennyiben tükörválaszt adunk, mi lesz Európának ezzel a részével”. 

Putyin szerint az ukrán vezetés az utolsó ukránig kész harcolni, úgy, ahogy annak idején Boris Johnson akkori brit miniszterelnök meghagyta neki, egyben kitérve arra, hogy Kijev a hadkötelesség korhatárának további csökkentésére készül. 

„Néha az a benyomásom, hogy azok, akik Ukrajnát irányítják, mintha idegen bolygóról érkeztek volna, vagy külföldiek lennének. Egyszerűen nem gondolkodnak. Olyan kolosszálisak a veszteségeik, hogy nem is értem, mit fognak tenni a továbbiakban”

 - fogalmazott Putyin.

Egy kérdésre válaszolva Kínát, Brazíliát és Indiát nevezte meg lehetséges közvetítőként - mindez pedig különös árnyalatot kap a magyar miniszterelnök korábbi, úgynevezett „békemissziója” fényében.

Ukrajnáról szólva pedig úgy fogalmazott, „tisztában vagyunk vele, hogy kivel van dolgunk. Sajnos vannak olyan emberek, akik nem becsülik meg, nem tisztelik más országok és népek érdekeit, sajnos vannak ilyen emberek. Könnyen megszegnek minden vállalt kötelezettséget, még az aláírt dokumentumokat is”. Bár az állami hírügynökség beszámolójából kimaradt, de az orosz elnök mindezt úgy mondta, hogy Oroszország több nemzetközi szerződésben garantálta Ukrajna területi sérthetetlenségét - ebből az egyiket éppen ő maga írta alá 2002-ben. A megbecsülésről pedig annyit, hogy az orosz hadsereg rendszeresen indít támadásokat a civil lakosság ellen. 

Az Egyesült Államokban folyó elnökválasztással kapcsolatban pedig azt mondta, Kamala Harrist támogatják, s egyben reményét fejezte ki, hogy amennyiben ő lesz az elnök, nem vezet majd be annyi szankciót és korlátozást Oroszország ellen, mint amennyit elnökként korábban a vetélytársa, Donald Trump foganatosított.

A dokumentumban a béke törékenységéről, továbbá a keresztények és muszlimok kapcsolatáról ejtettek szót.