;

Terézváros;Airbnb;Soproni Tamás;

- A többség megszavazta, hogy betiltsák az Airbnb-t Terézvárosban

Összesen 6083-an szavaztak, 54 százalékuk igennel. A VI. kerületi polgármester közölte, a rendelet 2026. január 1-jén lép hatályba.

A terézvárosiak döntöttek, az Airbnb-típusú szálláshelyek betiltásáról szóló ügydöntő szavazáson két hét alatt több mint hatezren adták le a voksukat, közülük közel 54 százaléknyian pedig igennel szavaztak – jelentette be Soproni Tamás, Budapest VI. kerületének polgármestere a Facebook-oldalán.

A momentumos politikus hozzátette, az október végén tartandó képviselő-testületi ülésre előkészítik azt a rendelettervezetet, amelynek értelmében Terézvárosban nulla napban határozzák meg a kiadható napok számát az egyéb és magánszálláshelyek esetén.

A rendelet 2026. január 1-jén lép hatályba, így a szálláskiadással foglalkozóknak több mint egy évük lesz felkészülni a változásra.

„Terézváros megmutatta, hogy diktálja a tempót a demokrácia gyakorlásában is. Kétszer annyian járultak a (digitális) urnákhoz, mint amennyire számítottam és mint amennyien egy hasonló részvételi folyamatokban általában a szavazóurnákhoz járulnak” – jegyezte meg Soproni Tamás.

A voksolás két héten át, szeptember 2-a és 15-e között zajlott online és offline, minden nap három helyszínen. A terézvárosi önkormányzat lapunkhoz is eljuttatott közleményében az áll,

összesen 6083 szavazásra jogosult nyilvánított véleményt, közülük 3265-en (azaz a voksolók 54 százaléka) szavaztak igennel, 2818-an pedig nemmel.

Ez – jegyzi meg az önkormányzat – jóval nagyobb részvétel (20,52 százalék) a hasonló szavazásokhoz képes, a budapesti lakógyűlésen például 9 százalék volt a részvételi arány.

„Hasonló szavazásra a települési önkormányzatok körében még nem volt példa, és példa nélküli az is, ahogy az európai nagyvárosok mellett (pl. Lisszabon, Amszterdam, Berlin, Róma, London, Barcelona) Terézváros kerületként határozott a szigorításról” – áll a közleményben.

Soproni Tamás korábban lapunknak elmondta, hogy alapvetően Svájcot tekintették példának, ahol gyakran és sokféle kérdésről tartanak népszavazásokat. A cél az, hogy a terézvárosiak minél inkább részesei legyenek a döntéshozatalnak. A részvételi korhatárt azért szállították le 16 évre, mert – idézzük a polgármestert –, „ha komolyan gondoljuk, hogy a fiatalokat be kell vonni a közéletbe, akkor ezt érdemes a helyi ügyekkel kezdeni”. Az önkormányzat nem foglalt állást a szavazásra kiírt kérdésben: az összes kerületi háztartásba eljuttatott tájékoztató füzet pró és kontra felsorolta az érveket az Airbnb betiltása, illetve további engedélyezése mellett. Az eltérő álláspontok ütköztetésére nyilvános fórumot is szerveztek.

Sem az elnöki kegyelmi botrány, sem az iskolai mobiltelefonokról szóló szabály nem a Fidesz felé hajtja ezt a korosztályt. A Bese-ügy vidéken okozhat károkat.