;

Budapest;olimpia;népszavazás;Medián;

A 2017. január 4-én közölt látványterv a Kossuth téri Íjászközpontról, az esetleges 2024-es budapesti olimpia íjászversenyeinek helyszínéről.

- Medián: A többség szerint Magyarország képes lenne megrendezni egy olimpiát, de még a fideszesek is népszavazást akarnak

Ezen a magyarok 50 százaléka támogatná Orbán Viktor álmát, 44 százalék pedig ellene szavazna. Ha viszont csak Budapest szavazna, 60:37 arányban bukna a pályázat.

Az országban és a fővárosban is úgy gondolják, Magyarország meg tudna rendezni egy olimpiát, de a Fideszben és az ellenzékben is azt szeretnék, ha erről a polgárok maguk dönthetnének – ez derült ki a Medián legújabb, Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő megbízásából készült felméréséből, melynek középpontjában az esetleges 2036-os olimpiarendezés állt.

A szeptember 3-a és 10-e között készített kutatás eredményeiről beszámoló hvg.hu kiemeli, a téma újra a középpontba került, ugyanis a felmérés alapján a felnőtt magyar lakosság 71 százaléka már hallott arról, hogy ismét a budapesti olimpiarendezés lehetőségéről beszél a politika. A fővárosban átlagon felüli azoknak az aránya, akik hallottak a témáról (85 százalék).

Magát a pályázatot a válaszadók 49 százaléka ellenzi, 47 százaléka viszont helyesli. A fővárosban egyértelműbb a helyzet,

a budapestiek 62 százaléka nem szeretné, ha a város pályázna, és csak 36 százalék támogatná ezt.

Egy újabb nekifutásnak a 65 évnél idősebbek (57 százalék) körében, a legfeljebb általános iskolát (52 százalék) vagy szakmunkásképzőt (62 százalék) végzettek között, illetve a városnál kisebb településeken élőknél (54 százalék) van többsége.

Leginkább a politikai szimpátia alapján szakad ketté az ország:

  • a Fidesz szimpatizánsai, illetve a kormány maradását akarók között 82, illetve 81 százalék a pályázás támogatottsága,

  • a Tisza Párt híveinek mindössze 17 százaléka helyeselné a lépést, 79 százalék ellenzi,

  • a kormányváltást akarók körében pedig 24 és 72 százalék ez az arány, az elutasítók javára.

Kiderült az is, hogy a magyarok inkább pesszimisták abban a kérdésben, megkapná-e a rendezés jogát Budapest:

  • 15 százalék szerint ez teljesen esélytelen,

  • 37 százalék szerint valószínűtlen a pályázati győzelem,

  • 38 százalék bizakodó,

  • míg 4 százalék úgy véli, biztos lenne a rendezés, ha jelentkeznénk.

Azzal kapcsolatban, Magyarország képes-e arra, hogy 2036-ban megrendezze az olimpiát, már magabiztosabbak a válaszadók:

  •  59 százalék szerint meg tudnánk csinálni,

  • az optimizmusban Budapest is osztozik (54 százalék),

  • és a kormányváltást akarók enyhe többsége gondolja úgy, hogy ez nem menne az országnak.

A Medián felmérése alapján a magyarok kifejezetten támogatnák az olimpiarendezésről szóló népszavazást. A teljes lakosság 68 százaléka maga akar dönteni, és 59 százaléka biztosan, 28 százaléka pedig valószínűleg részt is venne a referendumon. A népszavazást csak 28 százalék utasítja el. Érdekesség, hogy

a Fidesz szavazók 58 százaléka is népszavazást akar, csakúgy, mint a Tisza-hívek 78 százaléka.

Jelen állás szerint a népszavazáson a magyarok 50 százaléka támogatná Orbán Viktor álmát, 44 százaléka pedig ellene szavazna. A kormányfő leginkább az idősekre, a fővároson kívül élőkre és a kevésbé iskolázottakra támaszkodhatna. Ha viszont csak Budapest szavazna, akkor 60:37 arányban elvetnék a pályázatot.

A Publicus lapunk számára készített reprezentatív felméréséből ugyanakkor nemrég az derült ki, az emberek többsége továbbra sem állna az olimpia ügye mellé. Arra a kérdésre, hogy támogatna-e egy esetleges olimpiai pályázatot, a megkérdezettek 41 százaléka felelt igennel vagy inkább igennel, és 55 százaléka nemmel vagy inkább nemmel. Összehasonlításképpen: amikor a Publicus 2021 elején feltette azt a kérdést, hogy támogatnának-e egy 2032-es olimpiai rendezést, 39 százalék felelt igennel 59 százalék ellenzővel szemben, vagyis azóta minimálisan nőtt a támogatók és csökkent az elutasítók aránya. Mivel a mostani felmérés a sportesemény ideje alatt zajlott, elképzelhető, hogy a minimális elmozdulás az ezzel kapcsolatos lelkesedésnek köszönhető. Ugyanakkor jelentős változás egy estleges pályázat támogatottságában nem figyelhető meg az elmúlt nyolc évben sem, 2016-ban, még a Momentum NOlimpia kampányát megelőzően 45 és 50 százalék volt a támogatók és az ellenzők aránya a Publicus mérése szerint. Vagyis mindig többségben voltak azok, akik szkeptikusak egy ekkora sportesemény hazai megrendezésével kapcsolatban.

A 2024 nyarán nyilvánosságra került botrányok hatására táboroztatásban jártas szakemberek szorgalmazzák a terület jogi szabályozását, és egy szakirányú képzés elindítását.