Libanon;Izrael;háború;robbantások;személyhívó;

Képünk illusztráció.

- Izrael repülőkkel bombázza Dél-Libanont

A Hezbollah vezetője közölte, a háború deklarálásának tekinti a történteket.

Az izraeli hadsereg repülőkkel indított támadást Libanon ellen, az ország déli területeit kezdte bombázni azt követően, hogy feltehetőleg az izraeli titkosszolgálat (Moszad) szerte Libanonban több ezer személyhívót és adó-vevő készüléket robbantott fel az azokban elrejtett miniatűr pokolgépekkel, legkevesebb 37 embert, köztük több gyereket is megölve, valamint mintegy 3 ezer embert megsebesítve.

A Reuters beszámolója szerint Bejrútból távoli zúgást lehet hallani, amely zajok azonban szinte általánossá váltak az elmúlt hónapokban. Ezúttal viszont az izraeli harci repülőgépek okozták azt. Izraeli közlés szerint a repülők dél-libanoni falvakat kezdtek bombázni már éjszaka, biztonsági források és a Hezbollah jelentése szerint pedig csütörtök délután újraindultak a támadások a libanoni határ környékén.

Izrael azzal magyarázza az akciót, hogy az a libanoni milicista Hezbollah ellen irányul, és mint ilyen - akár csak a Hamász esetében - egy Iránnal folytatott szélesebb körű regionális konfrontáció részét képezi. Ezzel szemben Najib Mikati libanoni miniszterelnök felszólította az ENSZ Biztonsági Tanácsát, hogy foglaljon határozott állást az izraeli agresszió megállítása érdekében. Az ENSZ dél-libanoni békefenntartó missziójának szóvivője az elmúlt napok eseményei fényében még azt mondta, hogy a robbantások ellenére a szinte állandó határ menti villongások mértéke érdemben nem változott, igaz, általánosságban a múlt hét óta intenzívebbek a támadások, ami aggodalomra ad okot.

Az izraeli hadsereg közlésében kitért arra, hogy még a múlt hónapban letartóztattak egy izraeli üzletembert, aki a vád szerint részt vett két iráni találkozón, ahol Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Gallant védelmi miniszter és a Shin Bet kémügynökség vezetője meggyilkolásának lehetőségéről tárgyaltak.

Mivel Izrael támadásai ezúttal is civil áldozatokat szednek, a hadsereg ismét azzal magyarázza a történteket, miképp azt a Gázai övezetben megölt több ezer civil esetében tette: szerintük a Hezbollah változtatta harci övezetté Dél-Libanont azzal, hogy „évtizedek óta fegyverzett civil otthonokat, alagutakat ásott alattuk, és civileket használt emberi pajzsként”. Hozzátették, „az IDF (Izraeli Védelmi Erők) azért működik, hogy biztonságot teremtsen Észak-Izraelben, lehetővé téve a lakosok visszatérését otthonaikba, valamint hogy elérjék az összes háborús célt.”

Haszan Naszr Alláh, a Hezbollah vezetője csütörtöki televíziós beszédében azt mondta, Izrael az összes létező vörös vonalat átlépte a támadásaival. „Ez a fajta gyilkolás és bűnözés példátlan lehet a világon. (...) Az ellenség túllépett minden kontrollon, törvényen és erkölcsön” - jelentette ki síita politikus. Hozzátette, Izrael cselekményeit háborús bűncselekménynek és a háború deklarálásának tekintik.

A Reuters szerint a libanoni lakosságban teljes a pánik a személyhívók és walkie-talkie-k tegnapi felrobbantása óta: attól tartanak, hogy a mobiltelefonjukat is felrobbanthatják, sokan abban a félelemben élnek, hogy bombát hordanak a zsebükben. A libanoni hadsereg felszólította a polgárokat, hogy jelentsenek minden gyanús eszközt, egyúttal közölték, hogy tűzszerészeik ellenőrzött körülmények között felrobbantottak gyanúsnak ítélt személyhívókat és más távközlési készülékeket. Emellett a hatóságok további értesítésig megtiltották az adóvevők és személyhívók légi szállítását.

Izrael hivatalosan nem, de közvetve elismerte, hogy ő áll a keddi és szerdai robbantások mögött, amikor is Joáv Gallant védelmi miniszter arról beszélt, hogy országa új szakaszba lép a háborúban, Libanon ellen fordulva. A világsajtó kedd óta tényként közli, hogy a zsidó állam titkosszolgálata, a Moszad követte el a legkevesebb 37 ember halálával és több ezer megsebesítésével járó cselekménysorozatot.

Országutakat és hidakat zártak le, több vasúti járatot felfüggesztettek.