Az ukrajnai háborút a leggyorsabban úgy lehet lezárni, ha az ukránokat legyőzik, ez azonban nem békét, hanem orosz megszállást hoz – jelentette ki csütörtökön Jens Stoltenberg leköszönő NATO-főtitkár a védelmi szervezet székhelyén. Búcsúbeszédében kiemelten foglalkozott a orosz-ukrán háborúval, amellyel kapcsolatban egyértelmű az álláspontja: minél több fegyvert ad Ukrajnának a NATO, annál valószínűbbé válik a béke. – Semmilyen célt nem lehet elérni béke és biztonság nélkül, a békének azonban ára van – tette hozzá.
Stoltenberg a béke érdekében azt javasolta: meg kell győzni Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy nem éri meg folytatnia a háborút. Mint mondta, a béketárgyalásokba Oroszországot is be kell vonni, ám ennek idejét és mikéntjét az ukránoknak kell eldönteniük, s az észak-atlanti szövetség annyit tehet, hogy erős tárgyalópozícióhoz segíti a feleket. – Nem létezhet valódi biztonság Európában stabil Ukrajna nélkül, Ukrajnának pedig nincs hosszútávú biztonsága NATO-tagság nélkül – szögezte le a főtitkár, aki megerősített, hogy a NATO kapui nyitva állnak Ukrajna előtt.
Putyin szerint a NATO közvetlenül is részt venne az ukrajnai háborúban, ha engedné a nyugati nagy hatótávolságú precíziós fegyverek Oroszország elleni bevetésétA NATO-főtitkár felidézte a világban az elmúlt évtizedben történt kulcsfontosságú változásokat, így az ukrajnai háborút, a koronavírus-járványt, az egyre nagyobb versengést Kínával, és a gyakoribbá vált kibertámadásokat. Szerinte a NATO-tagországoknak a jövőben a GDP-jük két százalékánál jelentősen többet kell fordítaniuk védelemre. Visszatérve a háborúra, arról is beszélt, hogy „a szabadság a szabadkereskedelemnél is fontosabb. – A tagállamok ma már tudják, hogy Oroszország a gázt fegyverként használja annak érdekében, hogy eltántorítsa a vásárlókat Ukrajna támogatásától. Nem szabad ugyanezt a hibát elkövetni Kínával kapcsolatban – figyelmeztetett Jens Stoltenberg, aki ellenzi azokat a hangokat, amelyek a NATO kettéválását szorgalmaznák Észak-Amerika és az Európai Unió között, mert ahogy fogalmazott, az elzárkózás senkinek nem hoz biztonságot.
Ausztria is kezdi feladni a semlegességét, a Putyin-rezsim helyett inkább a NATO-hoz közeledneMár tudni véli a cseh államfő, hogyan lehet Ukrajna úgy NATO tagja, hogy ne törjön ki a harmadik világháború Kifulladni látszik az Orbán-kormány háborús propagandája, a magyarok csupán 4 százaléka hiszi, hogy a honvédség a NATO nélkül is meg tudja védeni az országot