;

árvíz;Orbán Viktor;árvízi védekezés;Operatív Törzs;árvízi készültség;

- Orbán Viktor: Túljutottunk a felén, vágjuk a centit, még öt nehéz napot kell kibírnunk

A kormányfő közölte, az árvízi védekezés pénteken 755 kilométeren zajlott, az első kis győzelmet pedig sikerült learatni. Most Vácon van a legmagasabb vízállás, és ez hamarosan megérkezik Budapestre.

A védekezés kilencedik napjánál tartunk. Most már úgy vagyunk, mint a katonaságnál, túljutottunk a felén, vágjuk a centit – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök az árvízvédelmi operatív törzs szombat reggeli tájékoztatóján. A kormányfő hozzátette, vannak remények, hogy talán hamarabb levonul az ár, de ha úgy számolunk, ahogy eddig, kimondhatjuk: még öt nehéz napot kell kibírnunk ahhoz, hogy az ország fellélegezhessen.

Orbán Viktor elmondta, az árvízi védekezés a tegnapi napon 755 kilométeren zajlott, ami már csak egy kilométerrel több, mint a megelőző napon. Ez jól jelzi, hogy átfordultunk, túljutottunk a közepén. „Az első kis győzelmünket már learattuk, mert a Szigetközben nagyjából egy métert apadt a víz” – itt a miniszterelnök szerint túl vagyunk a nehezén. Nagybajcson, Komáromban és Esztergomban volt tetőzés, ebben a pillanatban éppen Vácon van a legmagasabb vízállás, ez megérkezik hamarosan Budapestre.

A kormányfő kiemelte, már biztosan meg lehet mondani, mennyivel lesz egyes helyszíneken az idei árhullám a valaha mért legmagasabb alatt: a Lajtán, Mosonmagyaróvárnál 29 centivel, Nagybajcsnál a Dunán 50 centivel, Komáromnál 55 centivel maradtunk a 2013-as szint alatt. Budapesten úgy néz ki, hogy 59 centivel leszünk alatta. A vízügy helyzetértékelése szerint tehát olyan kihívással állunk szembe, melyet ismerünk, olyan vízszintet kell elhárítani, amit korábban már elhárítottunk – tette hozzá, és megjegyezte, a rakpart felszabadulása a jövő hét elején várható, 1-2 nappal előbb a korábban becsültnél.

Orbán Viktor közölte, az árvízi védekezésben részt vevők száma is változott, a vízügyből a pénteki 1515 emberhez képest további 170 főt mozgósítottak, de az 1469 katonából már csak 900 főre van szükség. Készenlétbe helyeztek a déli szakaszon katonai egységeket.

„Nem hisszük, hogy szükség lesz rájuk, de ki sem zárhatjuk”

– mondta a miniszterelnök. A polgárőrök száma 317-ről 574 főre nőtt. A kormányfő összegzése szerint pénteken mintegy 805 fővel kevesebben védekeztek, mint csütörtökön.

„Itt vannak az önkéntesek is, most megtudtam, hogy hogyan gyűjtjük össze az önkéntesekre vonatkozó adatokat” – mondta, kiemelve, ezeket a polgármesterek jelentik le. Tegnap 2753 fő dolgozott önkéntesként, most 1286 fő lesz, ez azért elegendő, mert a homokzsákokat megtöltötték, nagy részét kihelyezték, most megfigyelés és járőrözés a feladat.

Az önkormányzati védekezés kiemelt helyszíneinek számát meg kellett növelni. Ez nem jelenti, hogy ezek közvetlen veszélyben lennének, csak kiemelt figyelmet igényelnek. A kormányfő szerint ma 30 600 darabbal több homokzsák van a tegnapinál, összesen 1 millió 893 100 darab.

A miniszterelnök elmondta,

  • a második kis győzelmet Pilismarótnál gyűjtötték be, ahol megcsúszott a védekezés gerincét adó töltés. Búvárokat kellett bevetni, 16 órás küzdelemmel sikerült ezt a víz alatt megerősíteni.

  • Vácnál a szennyvízaknák a nagy nyomás hatására feltörtek, de ezt sikerült elfogni, a fertőtlenítési munkálatok pedig megkezdődtek.

  • Kismarosnál biztosított az éjjel-nappali figyelőszolgálat.

  • Ercsi is kiemelt helyszín, ott 100 százalékos a készültség, 10400 homokzsákot kihelyeztek.

  • Kisapostagon is 100 százalékon van a készültségi szint.

  • Dunaföldváron is megerősítést végeztek, 2500 homokzsákot halmoztak fel.

  • Pakson ugyancsak 100 százalékos a készültség.

„Ha a jóisten megsegít bennünket, a mai napon túl leszünk a tetőzésen itt Budapesten” – jelentette ki, az érdeklődőket pedig arra kérte, ha nem feltétlenül muszáj ne menjenek ki megnézni a tetőzést, mert ezzel hátráltatják a védekezési munkát. A kormányfő arra számít, délután már a Budapest alatti településekre fordulhat a figyelem. Az operatív törzsön a vezetőktől azt kérte, ne engedjék lankadni a dolgozók, beosztottak figyelmét, hiszen a levonuló árvíz utáni időszakban történik a legtöbb áttörés, baleset, átázás.

„Könnyen előfordulhat, hogy egy-két nap léhaság, lazaság, lustaság tönkreteszi az eddigi eredményes védekezés munkáját”

– hangsúlyozta a kormányfő.

Orbán Viktor a tájékoztatóját követően az újságírói kérdésekre válaszolva elmondta,

  • az operatív törzs értekezletén beszélt Karácsony Gergely főpolgármesterrel. „Jelentem, ő is jó állapotban van, és úgy látom, a budapesti védekezés is jó állapotban van, az együttműködés is rendben van”.

  • „van egy történelmünk, annak van tapasztalata, ha baj van, csak magunkra számíthatunk. Hogy aztán majd valamikor, valaki, valahonnan, egy Ursula nevű hölgy, valami Európai Unió meg Bizottság küld-e nekünk pénzt vagy segítséget, az olyan, mint a kutya vacsorája. Majd ha láttuk, hisszük.” Megjegyezte, „nem javaslom, hogy valami nyomorult koldus testtartásával kalapozzunk”.

  • Baján észnél kell lenni, ott szokott nehézség adódni, de szerinte azt is meg fogják oldani. Jövő hét szerda, csütörtökön mondhatjuk, hogy túl vagyunk a nehezén.

  • 2013-ban 20 milliárd körüli összeg volt az összes bekerülési költség, egyelőre jóval ezalatt vagyunk.

  • minél több az önkéntes, annál jobb, és van egy rendszer, melyen keresztül összegyűjtik a rájuk vonatkozó információkat. Ezt összesítik, az operatív törzs minden reggel ezt a területet is áttekinti. Ő ebből dolgozik, de örül, ha több az önkéntes. „Rosszízű vitákat védekezés idején nem javaslok, összpontosítsunk a munkára” – reagált Magyar Péter pénteki kritikájára.

Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára arról beszélt, továbbra is működik az ingyenesen hívható árvízvonal. A rendőrség is részt vesz a védekezésben: drónokat tudnak bevetni a nehezen bejárható részeknél, de többek közt tizennégy hajó és helikopterek is készenlétben állnak. A vagyonmegóvás érdekében a járőrök sűrűbben, visszatérően jelennek meg azokon a helyeken, ahol a lakók kiköltöztek, vagy szünetel az áramszolgáltatás. A Dunakanyarban a Duna vízhozama másodpercenként most az ötszöröse annak, mint ami tíz nappal ezelőtt volt, a vízművek így is ellen tudnak tartani.

Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság főigazgatója közölte, egy új feladat fog megjelenni a védekezésben, az ideiglenes védművek visszabontása. Mivel ez nagyon meg fogja terhelni az önkormányzatokat, a lakosság segítségét kérte, hangsúlyozva, itt is lehet önkéntes munkát végezni.

A biztonság, a munkateremtés, az emberkereskedelemmel szembeni fellépés és a béke szorgalmazása kérdésében legalábbis mindenképpen.