Egy, a nyugdíjasok életkörülményeinek javítását, kiszolgáltatottságuk csökkentését és társadalmi megbecsülésük emelkedését célzó törvénytervezet elkészítését kérte Sulyok Tamás köztársasági elnöktől a Nyugdíjas Parlament nevű országos egyesület – írja 24.hu. Az idősek érdekképviseletét vállaló civil szervezet elnöke, Karácsony Mihály még augusztus elején írt levélben felsorolta a legégetőbb problémákat, amelyekkel a jelek szerint a jelenlegi összetételű Országgyűlés mindeddig nem ért rá foglalkozni.
Több mint félmillió nyugdíjas (504 ezer fő) él a megélhetéshez minimálisan szükséges (140 ezer forint) összeg alatti ellátásból, növekszik a szakadék a hátrányos helyzetű településeken élő idősek, továbbá a nők és a férfiak ellátmánya között, illetve a korábban nyugdíjba vonultak ellátása egyre jobban lemarad a friss nyugdíjaktól – tájékoztatta a Nyugdíjas Parlament az államfőt. Nem utolsó sorban azért fordultak Sulyok Tamáshoz, mert az alaptörvény 9. cikkének 3. bekezdése szerint a köztársasági elnök nem csupán részt vehet és felszólalhat az Országgyűlés ülésein, hanem törvényt is kezdeményezhet.
A nyugdíjasok ezért levelükben hangsúlyozták, hogy az idősek a közfelfogással ellentétben nem tehertételt, hanem erőforrást, ahogy fogalmaztak, fenntarthatóságot jelentenek a társadalom számára. A méltányosság érdekében pedig azt kérték, hogy „a Magyarországon nyugdíjjogosultságot szerzett idős személy összevont pénzbeli jövedelmének legalacsonyabb értéke ne legyen kevesebb a tárgyévi átlagos öregségi nyugdíj hatvan százalékánál. A többi között pedig arra is kitértek, hogy „tizenharmadik havi nyugdíj” költségvetési juttatást a jövőben azonos összegben folyósítsák minden jogosultnak. Továbbá az idősek önszerveződő érdekképviseleti szervei és az államigazgatási szervek kapcsolatainak rendezését is várják.
Az most derült ki, hogy a Sándor-palota a válaszában nem vitatta, hogy a nyugdíjasok életkörülményeinek javítását, kiszolgáltatottságának csökkentését és társadalmi megbecsülésük emelését célzó igények mögött méltányolható szempontok állnak, de segítséget sajnos nem adhatnak. – A köztársasági elnök sem közjogi, sem pedig költségvetési gazdálkodási szempontból nincs abban a helyzetben, hogy új nyugdíjtörvényt terjesszen elő – hajtották el udvariasan a nyugdíjasokat. Állításuk szerint a törvénykezdeményezési jog csupán kivételes helyzetekben gyakorolható, bár ilyen szűkítést az államfő feladatait és jogköreit felsoroló alaptörvény nem tartalmaz.
Az Orbán-kormány azzal büszkélkedik, hogy a visegrádi országok közül Magyarországon dolgozik a legtöbb nyugdíjas2024 sem a nyugdíjasok éve lesz, annak is örülhetnek, ha nem romlik az anyagi helyzetükSulyok Tamás nevében azt írták ugyanakkor, hogy társadalmi nyugdíjrendszer kialakítása, a központi költségvetés előkészítése és a társadalombiztosítási nyugellátások fedezetének biztosítása, illetve a nyugdíjrendszer működtetése az Orbán-kormány feladata és felelőssége. – Ezekben az ügyekben a köztársasági elnök feladat- és hatásköre az alaptörvény értelmében korlátozott, de „Sulyok Tamás számára kiemelten fontos az idősek megbecsülése”, az államfő pedig elkötelezett a nyugdíjasok életkörülményeinek javításáért, a kiegyensúlyozott, aktív és gondtalan időskor előmozdításáért.
Nyugdíjügy: Orbán Viktor gyáva, nem mer lépni 176 millió forint közpénzből terjesztett nyugdíjasoknak szóló célzott propagandát az Orbán-kormány