Nem veszély, hanem lehetőség a Kínával való kapcsolatok kiszélesítése, együttműködésünk elmélyítése – mondta Kövér László, az Országgyűlés elnöke csütörtökön, a Kínai Népköztársaság megalakulása, valamint Kína és Magyarország diplomáciai kapcsolatfelvételének 75. évfordulója alkalmából rendezett fogadáson. Szerinte Magyarországnak az az érdeke, hogy ne pusztán híd, hanem összekötő kapocs legyen Kelet és Nyugat között, mert ha együttműködés van, akkor Magyarország is fejlődik, ha azonban szembenállás, küzdelem alakul ki, akkor az ország súlyos árat fizet, mert földrajzi és politikai értelemben ütközőzónába kerülünk .
– A kapocs szerepet erősíti a magyar kormány által 2010-ben meghirdetett keleti nyitás stratégiája, valamint az, hogy Magyarország első európai országként csatlakozott a Kína által 2013-ban elindított Övezet és út elnevezésű kezdeményezéshez. Kína mára Magyarország legnagyobb Európán kívüli kereskedelmi partnerévé vált – emelte ki az Országgyűlés elnöke, aki szinte áradozott:
„A kínai befektetések az autóiparban, az elektronikai iparban és a pénzügyi szektorban hozzájárultak Magyarország gazdasági növekedéséhez, munkahelyeket teremtettek.”
Kövér László, mint hangsúlyozta „számos kapcsolódási pont van a magyar és a kínai kultúrában; ilyen a család és a közösség szerepe, a hagyományok, valamint az idősek tisztelete”. – Mindkét népre jellemző a kitartás, a kemény munka és a tudás megszerzése. Európa sokat tanulhat Kínától. Például a kitartásra és a türelemre épülő politika művészetét – folytatta a házelnök a dicséretek sorát, aminek koránt sem volt vége, ugyanis leszögezte: Kína nélkül a XXI. századi világpolitikában nem jöhet létre olyan erőegyensúly, amely békét teremt.”
Szijjártó Péter leszögezte, Magyarország a kínai elektromos autókra kivetendő EU-s büntetővám ellen fog szavazniBod Péter Ákos: Nagy talány a Kínától felvett egymilliárd eurós hitelHatalmas összegű kínai hitelt vett fel az Orbán-kormány