elutasítás;bukás;kegyelmi kérvény;Sulyok Tamás;Novák Katalin;

- Nagyon fél az elnöki kegyelmi kérvényektől Sulyok Tamás, eddig mindegyik el is utasította

Az államfő elődje, Novák Katalin a pedofilügyben kényszerítésért elítélt Kónya Endrének aláírta a kegyelmi kérvényét és megbukott. A Sándor-palota jelenlegi lakója a hozzá érkezett 377 kérelemből valamennyit elutasította.

A kegyelmi ügyekről statisztikát a vonatkozó jogszabályi változtatásokra tekintettel 2024. július 1. óta a Sándor-palota készít. A Sándor-palota a köztársasági elnök kegyelmi tárgyú döntéseinek adatait félévente teszi közzé a honlapján – derült ki a köztársasági elnök hivatala kommunikációs igazgatóságának az Index kérdésére küldött válaszából. Korábban ugyanis az Igazságügyi Minisztérium vezette a statisztikát, de miután Novák Katalin volt államfő és Varga Judit korábbi igazságügyi miniszter mint a Fidesz volt EP-listavezetője is belebukott a kegyelmi botrányba, az egész nyilvántartást áttették a politikai élet kevésbé reflektorfényben lévő intézményéhez.

A Sándor-palota tájékoztatásának megfelelően a honlapon a statisztikák menüpont alatt táblázatosan szerepel a köztársasági elnök kegyelmi tárgyú döntéseinek statisztikája. Abból kiderült, hogy 2024. március 5. és 2024. július 31. között összesen 377 kegyelmi kérelem érkezett Sulyok Tamáshoz, és mind a 477-ről elutasító döntés született.

A dokumentum szerint 9 esetben – az Alaptörvény július 1-től hatályos módosítása szerint „gyermek sérelmére elkövetett szándékos bűncselekmények” ügyében próbálkoztak kegyelemmel, míg 7 esetben Polt Péter legfőbb ügyész maga kért volna kegyelmet, de hiába. A Sándor-palota az Indexnek a nyár óta eltelt időszakra irányuló kérdésére azt válaszolta, hogy a köztársasági elnök 2024. július 31. óta nem döntött kegyelmi ügyben. A táblázat frissítése majd már csak 2025-ben várható.

Sulyok Tamás elődjének, Novák Katalinnak azt követően kellett távoznia hivatalából, hogy kiderült, kegyelmet adott annak a Kónya Endrének, aki segített a bicskei gyermekotthon vezetőjének, Vásárhelyi Jánosnak, hogy az eltussolja a gyerekek ellen elkövetett szexuális bűncselekményeit. A történtekben kulcsfontosságú szerepe volt Balog Zoltán református püspöknek, korábbi miniszternek. Novák Katalin lemondását követően eltűnt a nyilvánosság elől, s ahogy arról lapunk is írt, titokban tartják, hogy szeptemberig mivel foglalkozott, azóta viszont egy születésszámok csökkenése ellen küzdő civil szervezet vezérigazgatójaként járja a világot.

Az ellenzéki párt korábbi elnöke élesen bírálta, hogy a párt új elnöksége a közel egy évtizede képviselt néppárti, konzervatív politika útjáról letérve visszatér a „régi” Jobbik útjára és felkínálkozik az immár szélsőjobbra kitolódott rezsim szatellitjének szerepkörére.