EU;Orbán Viktor;németek;EPP;Manfred Weber;orosz-ukrán háború;TISZA Párt;

- Orbán Viktor: Az erő az oroszoknál van, egyébként pedig nehogy már a németek mondják meg, mi legyen Magyarországon

A magyar kormányfő szerint az orosz-ukrán háború kérdésében az ő kormánya az összes EU-tagállammal szemben áll. Állítja, mindenki háborúpárti, kivéve őket.

- Az orosz-ukrán háború kérdésében vannak a többiek, meg mi. Mi már a kezdetek kezdetén megmondtuk, hogy abban nem veszünk részt. Most meg az EU úgy viselkedik, mint egy hadviselő fél – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök szokásos péntek reggeli szereplésében, a Kossuth Rádió Jó reggelt Magyarország című műsorában. – Ezt a háborút nem lehet megnyerni, a háború erőteljesebb fokozása helyett tárgyalások, diplomácia kell, minél kevesebben haljanak meg, Ukrajna minél kevesebb területet veszítsen – tette hozzá.

A kormányfő a háború gazdasági vonatkozásával kapcsolatban felszólította az EU többi 26 tagállamát: „Ne tegyük tönkre az európai energiarendszert, a gáz ára ne legyen 4-5 szöröse az amerikainak, ne csináljuk!” Szerinte ugyanis ennek a vége vereség lesz. – Volodimir Zelenszkij ukrán elnök győzelmi terve a vereségé, de ebbe mi nem veszünk részt. Ezzel csak veszíteni lehet, és mi ezután sem veszük részt ebben a háborúban – szögezte le Orbán Viktor. A miniszterelnök szerint félinformáció, hogy Ukrajna atombombát fejlesztene, de mint mondta, ő már a lehetőségétől is megriadt, és pánikot is okoz Európában. 

A miniszterelnök kifejtette, hiába mondja azt Mark Rutte NATO-főtitkár, hogy a béketárgyalásokat Ukrajnának az erő pozíciójából kell kezdenie, mert szerinte „az erő az oroszoknál van”. – Jól hangzanak a politikusi szalonokban megfogalmazott mondatok, de eközben ezrek halnak meg. A jó ötlet az, hogy ne harcoljunk, legyen béke, tűzszünet. Rajtunk kívül az EU összes országa háborút akar, és leginkább az Európai Néppárt (EPP) fújja a tüzet – tette hozzá.

A Kossuth Rádió munkatársának kérdésére, hogy az EPP hirdetést tett közzé, amely szerint Orbánnak ideje távoznia, a kormányfő azt mondta, hogy e mögött is ott a háború. „Az EPP kormányváltást követel, és olyan Európát akar, ami rossz a magyaroknak” - mondta. Orbán Viktor szerint EPP azt várja el a Tisza Párttól, hogy engedje be a migránsokat, legyen háborúpárti, fogadja el a gender-ideológiát, szüntesse meg a gyermekvédelmi rendszert, tegyen gazdasági engedményeket.

A kormányfő szerint „Brüsszel helytartóként kinevezett kormányt akar, de a magyarok majd eldöntik. (...) Bakfitty, mondaná egy Petőfi-vers, nehogy már a németek mondják meg, mi legyen Magyarországon!” – Végülis az EPP-egy német párt, utalt a vezetőjére és a párton belüli CDU-s, azaz kereszténydemokrata többségre Orbán Viktor, aki szerint Manfred Weberék a legerősebben elkötelezettebbek a háború mellett.

– Amit mi csinálunk Magyarországon, az nagyjából az, „amit az európai nép is szeretne látni otthon – vonta le a tanulságot az elmúlt napokban zajlott EU-csúcson történtekből Orbán. „Ma Európában mindenki a migráció ellen van, csak a kormányok nem. A fél karjukat odaadnák, ha olyan migráns-helyzet lenne náluk, mint nálunk. Mi nem engedjük be őket, míg ők milliószámra tették az ellenkezőjét. Magyarország egy példa az emberek szemében a saját kormányaikkal szemben – hangoztatta. Orbán azt is megjegyezte, hogy az emberek Magyarországon fizetik a legkevesebb díjat az áramért meg a gázért, úgy általában a rezsiért.

– Mivel mi Európában egyedül vagyunk a háború és a migriáció kérdésében is, ezért Magyarország a többi kormánynak szemet szúró, tüske, szálka a köröm alatt – fogalmazott, hozzátéve: „A legnagyobb baj velünk, hogy sikeresek vagyunk”. Szerinte ugyanis míg Németország stagnál, Magyarországon idén 1,5-1,8 százalékos növekedés lesz, ami jövőre már eléri a 3 százalékot. Azt is mondta, hogy Svédországgal, Franciaországgal szemben nálunk nincs bűnözés és nincs terrorveszély, és miniszterelnökként az EU-ban próbál, „visszafogott viselkedést” mutatni.

A Tisza Pártól Orbán azt mondta: „Aki az EPP-be belép az a magyar társadalom érdekei ellen van.” Ezért akarják őket hatalomra juttatni.

A közrádió alákérdezője ezzel kapcsolatban a kormány „gazdasági semlegességet, szuverenitást” hirdető politikájának sikeréről tudakolódott, mire a miniszterelnök azt mondta: „A minket érő támadások megnövelik a tekintélyünket, mégiscsak tárgyalt velem a német kancellár, a jövő héten a francia elnökhöz megyek, és Szlovákiában Robert Fico kirobbanó formában tért vissza. A jövő héten lesz is egy szerb-szlovák-magyar hármas csúcstalálkozó, amely a migrációval foglalkozik majd.”

– Ami a gazdaságot illeti, a jövő évben mi megindulunk, nagy lendülettel, és lesz majd nagy csodálkozás, amikor 2025-ben az első negyedéves adatok kijönnek. 

– Azon túl, hogy imádkozunk, meg szurkolunk Donald Trumpnak, bízom abban, hogy el tudjuk kerülni, hogy belevonjanak minket a háborúba. Csak ne legyen több győzelmi terv! A gazdaságpolitikánk másik alapja, hogy a migrációtól meg kell védenünk magunkat. Büntetnek bennünket Brüsszelből, de a büntetés még mindig jóval kisebb teher, mint ami akkor lenne, ha beengednénk őket – fejtegette Orbán Viktor. Ennek alapján kijelentette: „Ha nem lesz háború és migránsmenetes övezet leszünk, akkor jöhet a béremelés, az olcsóbb lakhatás, elsősorban a fiatalok számára, a családok megsegítése, adókedvezményeik megkétszerezése, a kis- és középvállalkozások támogatása, a mindennapi életben is látványos változásra számítunk”. A miniszterelnök végül kissé bonyolultan, de azt is megállapította, hogy már eddig is más Magyarországon élünk, mint 2010 előtt.

A Mol és a magyar állam közös alapítványa múzeumot is létrehozna.