EU;NATO;Videoton;kormányzat;bírálat;vezérigazgató;emberek;

- Videoton-vezér: a keleti nyitás politikája sikertelen, a magyar munkaerő-csökkenés két fő oka pedig az oktatás és az egészségügy elhanyagoltsága

Sinkó Ottó szerint az EU-ból való kilépés bedöntené az országot, a NATO elhagyásának pedig még a gondolata is rémisztő.

A gazdaság egyik korábbi motorjai, az európai uniós transzferek gyakorlatilag leálltak, nincsenek növekedési lehetőségek Magyarországon. Miután a kormányzat egyre inkább a keleti nyitást hangsúlyozza, és miközben romlik a viszony az EU-val. Így nem hozzánk jönnek az egyébként is egyre ritkuló nyugati beruházások, hanem más régiós országokat választanak, miközben a megváltónak kikiáltott kínai akkugyáraktól a vergődő autóipar nem vásárol a várt volumenben – jelentette ki Sinkó Ottó. A Videoton társ-vezérigazgatója a Portfolióban megjelent interjúban élesen bírálta az Orbán-kormány gazdaság- egyben külpolitikájának már vonatkozásit is, és szerinte a problémákra nem lehet válasz a kormány által meghirdetett semlegességi politika.

A vállalatvezető leszögezte: „Hogyan beszélhetünk semlegességről egy olyan helyzetben, ahol mind a piacaink, mind a geopolitikai szövetségi rendszerben elfoglalt pozíciónk Nyugathoz kötnek bennünket. (...)  Történelmi eredménynek tartom, hogy ennek a két rendszernek, az EU-nak és a NATO-nak a részei vagyunk. (...) Még a jelenlegi helyzetben is, ahol egyes EU-forrásokhoz Magyarország korlátozottan fér hozzá, óriási előnyünk származik az EU tagságunkból. Ha kilépnénk, óriási recessziót élne át Magyarország, ami egy csapásra hosszú évek felzárkózását tenné semmivé. A NATO tagság elvesztésének kockázataiba pedig belegondolni sem szeretnék, annyira nonszensznek tartom még a felvetését is.”

– Elismerem, hogy a keresetekben lemaradtunk a többi EU országhoz képest, sőt, még azt is, hogy ezt a lemaradást pótolni kell, de csak indokolt mértékben. Ha ennek a lemaradásnak részben az oka a gyengébb össznemzeti hatékonyság, akkor arra öngyilkos megoldás a minimálbér erőszakos, túlzott mértékű emelése – fogalmazott Sinkó Ottó, aki szerint az erre irányuló mögöttes kormányzati szándék a fogyasztás béremelésen keresztüli felpörgetése, egy vélelmezett 2026-os választási siker érdekében.

A cégvezető a munkaerőpiac, illetve a humántőke állapota miatt is aggódik, elsősorban az oktatás és az egészségügy hazai „nem megfelelő kezelése” miatt. – Ez súlyos hiba, az a politikai erő, ami elhanyagolja, önmaga és végső soron az egész társadalom alatt vágja a fát” – fogalmazott Sinkó Ottó, aki a kormányzati intézkedések közül legfeljebb azt értékeli pozitívan, hogy két lépcsőben emelik a családi adókedvezményt, a családtámogatási rendszer erősítését, mert „a munkaerő mennyisége a kedvezőtlen demográfia, a csökkenő születésszám miatt folyamatosan csökken”. Ugyanakkor a munkaerő-csökkenés miatt az embereket, illetve az általánosságban tapasztalható kulturális változást is hibáztatja: „Az emberek több időt akarnak szánni az életre, emiatt kicsit kevesebb marad a munkára, ami ugyan érthető, de visszaveti a globális kibocsájtást.”

Mossák kezeiket.