Budapest;olimpia;Vitézy Dávid;Magyar Olimpiai Bizottság;

- Vitézy Dávid: Csak olyan olimpiát tudunk elképzelni, amelynek eredményeként Budapest forrásai bővülnek, és nem szűkülnek

A volt főpolgármester-jelölt által alapított Podmaniczky Mozgalom fővárosi frakciója „óvatosan és világos feltételekkel” támogatja a kölcsönös tájékozódás megkezdését.

A Magyar Olimpiai Bizottság és a Magyar Paralimpiai Bizottság csütörtökön felkérte a Fővárosi Közgyűlés frakcióit és a főpolgármestert, hogy Budapest vegyen részt egy esetleges jövőbeni nyári olimpia megrendezéséről szóló előkészítő párbeszédben. A Podmaniczky Mozgalom fővárosi frakciója „óvatosan és világos feltételekkel” támogatja a kölcsönös tájékozódás megkezdését, így ha a közgyűlés a folyamat megindítása mellett dönt, részt fog venni ebben a közös gondolkodásban – közölte Vitézy Dávid a Facebook-oldalán. A volt főpolgármester-jelölt hozzátette, világos elképzeléseik és kemény feltételeik vannak arra vonatkozóan, milyen esetben merülhet fel egyáltalán, hogy Budapest olimpiát rendezzen.

A Podmaniczky Mozgalom frakció alapítója kiemelte, a főváros fejlődése az elmúlt években megrekedt, alapvető fejlesztések maradnak el, miközben sorra hagynak le minket a régiós nagyvárosok. Szerinte sokkal több van ebben a városban, mint amit ma látunk, és minden lehetőséget meg kell ragadni arra, hogy ezt kiaknázzuk.

„Csak olyan olimpiát tudunk elképzelni, melynek eredményeként Budapest forrásai bővülnek, és nem szűkülnek. Manapság létfontosságú közberuházások leállításáról, források elvonásáról, kulturális intézmények elköltöztetéséről szól a kormányzati Budapest-politika - ezt a szemléletet az élharcosaival együtt meg kell haladnunk ahhoz, hogy komolyan lehessen olimpiarendezésről beszélni. Nem lehet ugyanis egyszerre olimpiáról álmodni és a hatvan éves hévek kiöregedése miatti járatritkításokról vitatkozni” – szögezte le Vitézy Dávid.

Bejegyzésében arra is kitért, azért is értenek egyet a részvétellel a közös gondolkodásban, mert a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) új kiválasztási rendjében ez még semmilyen elköteleződést nem jelent. Az olimpiai bizottság által kezdeményezett folyamat során szerinte egyértelművé válhat, hogy milyen feltételekkel rendezhetne olimpiát Budapest, milyen garanciákat vállal a kormány ennek kapcsán a főváros fejlesztésére, és kiderülhet, hogy a NOB szerint Budapest egyáltalán alkalmas-e a rendezésre.

Mint megírtuk, Karácsony Gergely főpolgármester pénteki sajtótájékoztatóján azt mondta, történelmi lehetőség Budapest számára az olimpia rendezéshez kapcsolódó infrastruktúra-fejlesztés. A városvezető kiemelte: a jelenlegi helyzet teljesen más, mint 2017-ben volt, amikor a Momentum által indított népszavazási kezdeményezés hatására a kormány végül visszavonta a pályázatot. Egyben súlyos hibának nevezte, hogy akkor nem vitték végig a folyamatot és nem írták ki a népszavazást. A legnagyobb különbség, hogy azóta valamennyi olimpia rendezéshez szükséges nagyobb sportlétesítmény elkészült, több világversenyt is rendezett már a város, így legfeljebb néhány kisebb sportberuházásra lehet még szükség. Karácsony szerint néhány versenyt el lehet vinni vidékre is. Mint mondta, „nem nagyon van a világon még egy olyan hely, amely ennyire ellátott lenne sportlétesítménnyel és még nem rendeztek olimpiát”. „Az infrastruktúra fejlesztés viszont messze elmaradt a sportfejlesztések ütemétől. Ezek megvalósításában rejlik Budapest számára az olimpiarendezés történelmi lehetősége” – mutatott rá Karácsony Gergely, aki szerint ez messze túlmutat az aktuális pártpolitikai érdekeken. A városvezető éppen ezért reméli, hogy az olimpiarendezést zsigerből elutasítók, illetve támogatók egyaránt képesek ezeken túllépve közös tárgyalóasztalhoz ülni.

A javaslatot 23 igen, 1 nem és 19 tartózkodás mellett hagyták jóvá.