robbantás;Libanon;Izrael;lőszerraktár;

Füst száll fel a dél-libanoni al-Taybeh településnél egy izraeli csapás után, 2024. október 26-án

- Földrengésre figyelmeztettek Észak-Izraelben egy libanoni lőszerraktár felrobbantása után

A légicsapást hatalmas erejű másodlagos detonáció követte, jeleztek a polgári védelem telefonos alkalmazásai.

A polgári védelem földrengésre figyelmeztetett Izraelben egy libanoni lőszerraktár felrobbantása nyomán – jelentette a helyi média Izraelben.

Szombat reggel a polgári védelem telefonos alkalmazásai Észak-Izrael jelentős részén jeleztek földrengést, miután Izrael légicsapást mért egy libanoni lőszerraktárra, hatalmas erejű másodlagos detonációt okozva.

Az Irán elleni éjszakai légitámadás után Libanonból két támadó drónt indítottak Izrael területére Libanonból. Ezeket a légvédelem elfogta, az egyiket Észak-Izraelben, Galileában, a másikat pedig a Földközi tengerhez közelebb, Nyugat-Galileában, Jechiam kibucnál. Rakétákat is lőttek Izraelre, mintegy

tizenöt libanoni lövedéket fogott el az izraeli hadsereg (IDF) légvédelme szombat délelőtt.

A Hezbollah Libanonban azt közölte, hogy egy észak-izraeli felderítőbázist vett célba rakétákkal.

Az Irán elleni válaszcsapások nyomán Avigdor Lieberman volt védelmi miniszter az X közösségi platformon méltatta az IDF légierejét. „A légierő iráni hadművelete napvilágra hozta az IDF lenyűgöző képességeit és pilótáink legmagasabb szakmai felkészültségét” – jelentette ki.

Jair Lapidhoz, a parlamenti ellenzéki vezetőjéhez hasonlóan Liberman is bírálta a kiválasztott iráni célpontokat:

„A valódi ár behajtása helyett az izraeli kormány ismét megelégszik egy látványos akcióval és hírneve gondozásával. Egyértelmű döntés helyett nyugalmat vásárol”

– vélekedett.

Az ellenzéki baloldali Demokraták Párt elnöke, Jaír Golan volt vezérkarifőnök-helyettes is üdvözölte az Irán elleni támadást. „A válasz anélkül rontotta Irán védekező és támadó képességeit, hogy Izrael biztonsági és nemzeti érdekeivel ellentétes felmorzsoló háborúba sodort volna bennünket” – írta Golan. Ő azért bírálta a kormányt, mert az „nem hajlandó a legfontosabbal, a túszok kiszabadításához vezető alkuval foglalkozni”.

Bill Nelson közölte, ha mindez igaz, az aggasztó lehet, főleg a NASA, a védelmi minisztérium, illetve néhány hírszerző ügynökség számára.