Németország;zöldek;kilépés;kormánykoalíció;FDP;

Christian Lindner

- Kiléptek az FDP miniszterei a német kormánykoalícióból

A Zöldek maradnak. Olaf Scholz kancellár közölte, januárban bizalmi szavazást kér a parlamentben.

Kiléptek a Német Szabaddemokrata Párt (FDP) miniszterei a német kormányból Christian Lindner pénzügyminiszter menesztése után, Robert Habeck alkancellár viszont közölte, hogy a Zöldek maradnak a koalícióban.

Olaf Scholz kancellár szerda este jelentette be, hogy távozásra kérte a kormányból a pénzügyminisztert, miután a koalíciós pártok nem tudtak megállapodni a követendő gazdaság- és költségvetési politika több elemében.

Ezt követően az FDP másik három minisztere is elhagyta a kormányt, így a koalíció válsághelyzetbe került.

Scholz éjjel bejelentette, hogy egyelőre kisebbségben folytatják a kormányzást, januárban pedig bizalmi szavazást kér a parlamentben.

Lindner menesztését a kancellár azzal indokolta, hogy biztosítani kell az ország stabilitását és a kormány számára a megfelelő cselekvési szabadságot ahhoz, hogy továbbra is meg tudja hozni az ország számára szükséges döntéseket. Úgy vélte, hogy Lindner előrébb helyezte pártjának érdekeit a kormányéinál.

Habeck ezt követően kijelentette, hogy a Zöldek teljesítik vállalt kötelességeiket, és hozzá kívánnak járulni ahhoz, hogy a kormány stabil tudjon maradni Németország és az Európai Unió érdekében.

Christian Lindner sajtótájékoztatóján arról beszélt: Olaf Scholz nem ismerte el, hogy az országnak új gazdasági modellre van szüksége.

Azt mondta, a kancellár egyebek között arra akarta rákényszeríteni, hogy pénzügyminiszterként helyezze ideiglenesen hatályon kívül az ország gazdasági stabilitását biztosító adósságféket, amelyet Németországban az alkotmány is magában foglal.

Olaf Scholz közölte azt is, hogy kérni fogja a kereszténydemokrata ellenzéktől a költségvetési tervek támogatását, beleértve a katonai kiadások növelését is.

Mint megírtuk, a múlt hét vége óta egyre inkább felmerül a kérdés, hogy végleg szétesésnek indulhat-e a kabinet. Német sajtóértesülések szerint bár Olaf Scholz próbálkozhat kisebbségi kormányzással, egy bizalmatlansági indítvány után ennek a vége is előrehozott választás lehet. Ezt a megméretést akár már jövő márciusban megtarthatják.

Berlinben kormányzó hárompárti koalíció helyzete azután fordult drámaira, hogy Christian Lindner közzétette az elképzeléseit arra vonatkozóan, miként lehetne beindítani a német gazdaságot. Ezek között adócsökkentés, a szociális kiadások csökkentése és a korábbinál jóval enyhébb környezetvédelmi célok szerepeltek, az előbbiekről azonban Olaf Scholz szociáldemokratái (SPD), utóbbiról pedig a szintén koalíciós partner Zöldek hallani sem akarnak.

Négy ok is van, amiért történelmi jelentőségű a volt elnök, republikánus elnökjelölt visszatérése a Fehér Házba.