Budapest;Karácsony Gergely;díszpolgári cím;Pro Urbe Budapest díj;Budapestért díj;

- „Budapest születésnapja a sokszínűség egységének megünneplése” – Díszpolgárokat avattak a főváros 151. születésnapján

Bródy János és Pogány Judit, posztumusz Tompos Kátya és Benedek Miklós is ott van a kitüntetettek között. A címeket a főpolgármester adta át.

Budapest, ez a szabadságához makacsul ragaszkodó város a díszpolgári címmel, a Budapestért-díjjal és a Pro Urbe Budapest elismeréssel mond köszönetet a szabad embereinek, legkiválóbb polgárainak – jelentette ki Karácsony Gergely Pest, Buda és Óbuda, illetve a Margitsziget egyesítésének, Budapest létrejöttének százötvenegyedik évfordulójának (november 17.) alkalmából tartott ünnepségen.

A főpolgármester, aki  átadta a címeket, díjakat, elismeréseket, úgy fogalmazott: „Budapest születésnapja a sokszínűség egységének megünneplése”. – Az elmúlt másfél évszázad tapasztalataiból tudjuk, hogy a város akkor sikeres, ha az ellentétek nem kioltják, hanem kiegészítik egymást. Ahogy a 151 éve egyesített Budapestet is kiegészítette az a hét megyei város és 16 nagyközség, amely közel 75 éve, 1950. január elsején csatlakozott a fővároshoz, létrehozva ezzel Nagy-Budapestet, az otthonunkat – mondta ünnepi beszédében Karácsony Gergely. 

Budapest díszpolgára címben részesült:


  • Bródy János, zeneszerző, szövegíró, előadóművész;

  • Daróczi Ágnes, kultúraszervező;

  • Korniss Péter, fotográfus;

  • Pogány Judit, a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth-, Jászai Mari- és Hazám-díjas színművész, érdemes művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja;

  • Török András, várostörténész;

  •  Zoboki Gábor, Kossuth- és Ybl-díjas építész, egyetemi tanár.

Posztumusz díszpolgári címet kapott:

  • Benedek Miklós, a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, színházi rendező, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja;

  • Tompos Kátya, Jászai Mari- és Junior Prima Díjas előadóművész.

Pro Urbe Budapest díjat kapott: Gőz László, a Budapest Music Center alapítója, igazgatója; Palkó György, a Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. vezérigazgatója; Rosenstein Tibor, étteremtulajdonos, séf; Dr. Talyigás Katalin, szociológus, szociálpolitikus; Virág Judit Galéria és Aukciósház. Posztumusz díjban részesült: Fahidi Éva, holokauszt túlélő, a gyűlöletmentesség hirdetője; Grétsy László, nyelvész.


Budapestért díj kitüntetésben részesült: Balogh Jánosné Ibike, óvónő; Buncsik Ildikó, a Magyar Vöröskereszt Budapest Fővárosi Szervezete igazgatója; Csepeli Munkásotthon Művelődési Ház; Gólem Színház és Zsidó Előadóművészeti Központ; Juhász Gábor, jazzgitáros; Katona Csaba, a Magyar Nemzeti Levéltár történésze; NVC alkotócsapat; Sándor Tibor, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Budapest Gyűjteményének nyugalmazott vezetője; Scherer Péter, Jászai Mari-díjas színész, rendező; Sodró Eliza, Junior Prima Díjas színművész; Szöllősy Marianne, helytörténész, az Újpesti Városvédő Egyesület elnöke; Vass Péter, a Fővárosi Önkormányzat Szombathelyi Idősek Otthona intézményvezetője.

Bese Gergő felfüggesztése az egész világon érvényes, amit nem akar visszavonni. A direkt pártpolitizálás – pláne fizetésért – már nem fér bele, az pedig különösen nem, hogy egy pap botrányt okozzon.