animációs film;rendező;

- Örökrészecskék

Ivády Tamás animációs tervező az Örökrész című, számos díjat nyert kisfilmjében bemutatja azt a melengető érzést, amely akkor járja át a testünket, ha egy általunk szeretett ember közelében vagyunk. Az alkotó a Visszhangnak mesélt az alkotás létrejöttéről, a rajzfilmek gyártásáról, illetve a magyar animáció aranykoráról és jelenéről.

Egy másfél perces animáció akár fél éven át is készülhet a figurák tervezésétől a tényleges animálásig – avat be a részletekbe Ivády Tamás animációs tervező egy kávézóban, miközben a laptopján egy MOME-s vizsgafilmjének látványterveit lapozza. Noha eleinte karikaturista, majd történelem–rajz szakos tanár akart lenni, hamar felismerte, hogy más utat kell választania.

Erre nyolcadik osztályos korában a Macskafogó 2. című rajzfilm döbbentette rá, melynek a végét éppen elcsípte a tévében. „Akkor jöttem rá, hogy még az első részt sem láttam, illetve beugrott, hogy animációval kellene foglalkoznom, hisz annak a világában azt tehetek, amit csak akarok – mondja. Ezt követően újabb animációkat és rendezőkkel készített interjúkat nézett és olvasott, így jobban megismerte Dargay Attilát, Ternovszky Bélát, Jankovics Marcellt, Nepp Józsefet és Foky Ottót. – Gyerekként nyilván ismertem a Vukot, a Pom Pomot, a Vízipókot, de ekkortól kezdtem szerzői rövidfilmeket is nézni, mint a Ternovszkytól a Modern edzésmódszereket vagy Dargay Attila Pázmán lovag vagy A három nyúl című műveit.”

Eközben képezte magát, eljárt animációs és rajzszakkörre, felvételi előkészítőre, melyen papírra animált, és mozgásteszteket készített, hogy aztán elsőre felvegyék a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemre, ahol végre belemélyedt a szakmába.

A közösségi hálókon kamuprofillal nőket bejelölő vadidegen „özvegy amerikai katona” lassan már csak a legnaivabbakat tudja átverni, a szolgáltatók e-mail-címére megtévesztésig hasonlító feladótól érkező sürgető hangú fizetési felszólításra sem kattintunk már rá ész nélkül. Az internetes csalások technikája azonban egyre kifinomultabb, simán leutánozzák majd bárkinek az arcát és a hangját. Böhm István etikus hackerrel beszélgetve jutunk arra a következtetésre, hogy az online térben ma már nem túlzás az egészségesnél egy kissé határozottabb gyanakvás. Százszázalékos biztonság nincs, de jelentősen megnehezíthetjük a pénzünkre, adatainkra vadászó csalók dolgát. Hogy ne kerüljünk a címben szereplő szólások valamelyikébe: anyanyelvünk átveréstudományi árnyalatokban is gazdag.