A törvényi határidő lejárta előtt nem sokkal megtörtént a csaknem két hónapja húzódó átadás-átvétel az Országos Roma Önkormányzatban (ORÖ), amely ma már a Magyarországi Romák Országos Önkormányzata (MROÖ) nevet viseli. A Dohány utcai székház kulcsát és a szükséges iratokat péntek délelőtt adta át Lakatos Oszkár volt általános elnökhelyettes a testület új elnökének, a kormánypárti Cigány Közösségek Szövetsége (CiKöSz) színeiben mandátumot szerzett debreceni Aba-Horváth Istvánnak. Az eseményen többek között Dancs Mihály, a „konstruktív ellenzéki szerepre” készülő borsodi Roma Polgárjogi Mozgalom (RPM) vezetője és a kormányhivatal munkatársai is részt vettek.
Ahogyan arról beszámoltunk, a júniusi országos roma nemzetiségi választáson – amit az önkormányzati választással egy időben rendeztek – a CiKöSz elsöprő győzelmet aratott, rajta kívül csupán egyetlen szervezetnek, az RPM-nek sikerült képviselőket juttatnia a 47 fős testületbe. A CiKöSz listavezetője és elnöke Sztojka Attila fideszes parlamenti képviselő, romaügyi kormánybiztos volt. Sztojka összeférhetetlenségi okok miatt nem vette át ORÖ-s megbízólevelét, majd, amikor kinevezték belügyi államtitkárrá, lemondott a CiKöSz elnöki tisztségéről.
A CiKöSz nyíltan kampányolt a Fidesz mellett, és – ahogyan azt egy lapunk birtokába került belső levél bizonyította – kampányolni fog a 2026-os parlamenti választáson is. Az előző testület viszont nem ápolt szívélyes kapcsolatot a hatalommal. Lakatos Oszkárnak – aki általános elnökhelyettesként a korrupciós bűncselekmény miatt lekapcsolt Agócs Jánostól vette át az elnöki teendőket – fideszes részről máig a szemére vetik, hogy egy felhívásban a 2022-es választás előtt az ellenzék mellé állt.
A kormányzat megvonta az állami támogatást az ORÖ-től, bírósági és adóhatósági eljárásokat indított, működésképtelenné tette a roma testületet. Lakatos Oszkár következetesen képviselt álláspontja szerint a kormány főként olyan pénzek visszafizetését követelte, amelyek korábbi ciklushoz – Farkas Flóriánhoz, a Lungo Drom fideszes elnökéhez, egyebek mellett a nevével fémjelzett botrányos Híd a munka világába programhoz – kötődtek, és amelyeket az ORÖ már visszafizetett.
Hiába állapította meg az Integritás Hatóság a Híd a munka világában program ügyének felülvizsgálatánál a károkozást, az ügyet a vádhatóság lezártnak tekintiA helyzet egyre inkább elmérgesedett, a roma önkormányzat működése ellehetetlenült, a Dohány utcai székház bezárt, az adóhatóság inkasszót tett a számlára, az alkalmazottak távoztak, a képviselők nem kaptak tiszteletdíjat. Bár a roma választást is a nyáron tartották, az új ciklus csak ősztől vette kezdetét. A CiKöSz elvileg egy romokban heverő, kilátástalan helyzetben lévő önkormányzatot vett át. A valóság azonban mást mutat.
A mostani átadás-átvételt követően Aba-Horváth István, az MROÖ elnöke a helyszínen elmondta lapunknak, hogy – az előző testülettől eltérően – elismerték a velük szemben támasztott követelések jogosságát, visszafizetési kötelezettséget vállaltak. Így sikerült megegyezniük az adóhatósággal a tartozás átütemezéséről, és megkapták az úgynevezett nullás igazolást, amely előfeltétele annak, hogy állami forrásokhoz jussanak.
Szentkirályi Alexandrával tárgyal és 2026-ra toboroz az országos roma önkormányzatot uraló kormányközeli CiKöSzAba-Horváth István tájékoztatása szerint további előfeltétel volt, hogy a nemrég rendezett füzesabonyi közgyűlésükön megszavazzák a 2024-es költségvetést (ez megvalósult), de szükség lesz arra is, hogy napokon belül elfogadják a 2023-as zárszámadást (ezt a közgyűlést pénteken kezdték el szervezni). Kormányzati ígéret van rá, hogy még ebben az évben kapnak nagyjából 670 millió forintot, ami megfelel az egyéves állami támogatásuk összegének. Ebből fogják kifizetni a közüzemi cégeket, az eddigi munkavállalók elmaradt bérét és a volt képviselők tiszteletdíját.
Ez még nem minden: a jövő évi költségvetés 2 milliárd forintot irányoz elő az országos önkormányzat számára, amelynek a felsoroltakon kívül 1,2 milliárd forintos tartozása van. A pénz elegendő a tartozás visszafizetésére és a működés biztosítására.
„Mindaz, amit elértünk az elmúlt két hónapban, sokkal több, mint amit az elmúlt harminc évben bárki elérhetett”
– jelentette ki Aba-Horváth István. Kérdésünkre hozzátette, hogy Sztojka Attilával tárgyaltak, akitől azt kérték, a „lehetőségeihez mérten menjen el a falig”. Ha az ember egyeztet, elismeri a problémákat, akkor együttműködéssel találkozik – fejtegette.
Felvetettük, hogy a CiKöSz képviselőinek aligha kellett túlzottan kemény tárgyalásokat folytatniuk azzal a Sztojka Attilával, aki nemrég még a CiKöSz elnöke volt. Aba-Horváth István ezzel szemben állította, hogy „erős csörtéket” vívnak Sztojkával, „kőkemény vélemények ütköznek egymással”. Az államtitkár „nem tökéletes, nem mindenható, vannak hibás döntései”, de – vélekedett – az nem róható fel neki, hogy nincs benne segítő szándék. Csak emberi módon, a pozícióját megtisztelve kell kérni, „nem felvenni és kirakni”. (Aba-Horváth István ezzel azokra a titokban rögzített, a Népszavában 2022 elején ismertetett hangfelvételekre utalt, amelyekben Sztojka egyebek között arról beszélt, hogy BM-esként „mindenkiről mindent tudunk, a legapróbb részletekig”, és „aki a család tagja, azt családon belül kezeljük”, ha viszont valaki „nem a család tagja, nem tudunk kezeskedni felőle.”)
„Nincsen politika a cigányügyben” – Interjú Aba-Horváth Istvánnal, akivel a Fideszben közölték, nem engedik, hogy úgy járjon, mint Farkas FlóriánRákérdeztünk arra, mi lehet a magyarázata annak, hogy a kormány az előző országos önkormányzatot kivéreztette, a mostanit pedig támogatja. Aba-Horváth a „legmesszebbmenőkig visszautasította” a feltételezést, hogy politikai döntés született volna. A számok „makacsul bizonyítják, hogy nem a kormány véreztette ki az ORÖ-t, hanem az ORÖ vezetése önmagát” – jelentette ki –, „ez nem politikai kérdés”. A maga részéről emberileg, szakmailag máshogyan állt ehhez az ügyhöz, cserébe jó szándékot és segítséget kapott.
Ezzel szemben Lakatos Oszkár – aki szintén pénteken, a Dohány utcai székházban nyilatkozott lapunknak – egyértelműen politikai okokat lát a háttérben. Szerinte ugyanis politikai akarat kérdése volt, hogy az előző testület normális működését ellehetetlenítették, de miután az államtitkár szervezete megnyerte a választást, minden finanszírozási probléma hirtelen megszűnik. Lakatos Oszkár megerősítette, amiről egy elejtett megjegyzéséből értesültünk: valóban jelentkezett szakértőnek a Tisza Párthoz, a kapcsolatfelvétel már megtörtént.
Aba-Horváth István és Lakatos Oszkár, ha másban nem is, abban egyetértett, hogy az átadás-átvétel legalább rendben lezajlott.
„Drámai eredményt kaptunk” – Rendkívül erős a cigányokkal szemben érzett ellenszenv a magyar társadalomban