A maximális 25 pontból 23-at szerzett meg doktori disszertációjának keddi védésén az ELTE jogi kari doktori iskolájában Orbán Balázs. A védés értékelése így 92 százalékos, ami summa cum laude minősítésnek felel meg – írja a 24.hu.
Mint arról a Népszava is beszámolt, hatalmas érdeklődés mellett elkezdődött a miniszterelnök politikai igazgatójának doktori védése az Eötvös Loránd Tudományegyetemen (ELTE). A bejáratnál a ferencvárosi polgármester, Baranyi Krisztina egy molinóval fogadta Orbán Balázst, amelyen az 1956-os forradalom szabadságharcosának, a budapesti Tűzoltó utcai csoport vezetőjének, Angyal Istvánnak egy idézete volt olvasható, utalva a fideszes politikus elhíresült mondatára, miszerint ő maga 1956-ból kiindulva Ukrajna helyében nem védekezne egy esetleges orosz invázió ellen. Orbán Balázs doktorijának a címe: A szabad mandátum és a nemzeti szuverenitás alkotmányjogi összefüggései.
Nem találtak plágiumot Orbán Balázs doktori disszertációjában, kritikák és méltatások egyszerre hangzanak el Orbán Balázs közölte, hogy Magyarország nem védekezne egy orosz támadás ellen, mert fontosak a magyar életekA helyszínen rengetegen voltak kíváncsiak a védésre, két terem kellett az érdeklődők, köztük az újságírók és a kar hallgatói elhelyezésére. Akik nem lehettek jelen, azok egy zárt láncú videóközvetítésen nézhették a védést, kép- és hangfelvételt pedig egyik helyszínen sem lehetett készíteni. Orbán Balázs először húsz percen át ismertette a témáját magyarul, majd angolul. Ezután megjegyezte, örömmel tölti el, hogy a disszertáció témája ilyen nagy közérdeklődést váltott ki.
Az első opponens, Unger Anna, az ELTE egyetemi docense kiemelte, hogy a dolgozat formai és tartalmi szempontból megfelel a szabályzatban előírt követelményeknek, a munka megalapozott. Hozzátette, hogy amikor a dolgozatot plágiumkereső programmal ellenőrizték, az semmilyen aggályos elemet nem jelzett.
Rácz András szerint Orbán Balázs doktoriját elég nehéz nem durva plágiumnak nevezniA dolgozathoz nagyon sok vélemény érkezett, ezeket felolvasták. Rácz András, a Corvinus Egyetem tanára korábban arról írt, hogy disszertáció egyik hipotézise, valamint két következtetése is Orbán Balázs kollégájával, Árpási Botonddal közösen jegyzett cikkből származik. Az Oroszország-szakértő felvetette, hogy a politikus plágiumot követhetett el, amikor hivatkozás nélkül átemelt 9 oldalnyi szöveget abból a közös cikkükből.
A bírálóbizottság azonban nem talált plágiumot Orbán Balázs doktori disszertációjában, amelyet a szabad mandátum és a nemzeti szuverenitás alkotmányjogi összefüggéseiről írt.
A Kúria elnöke és Trócsányi László korábbi igazságügyi miniszter is méltatta a dolgozatot. A bírálóbizottság álláspontja alapján elfogadható, hogy a dolgozat egy része korábban egy társszerzővel közös tanulmányban megjelent, és bár nem megszokott, az is elfogadható, hogy ez hivatkozásként nem, csak az irodalomjegyzékben szerepel. A dolgozatot ezen túlmenően színvonalasnak, relevánsnak tartották.
Orbán Balázs válaszolt a hivatkozási bírálatokra
A 444 szerint Orbán Balázs a válaszában kitért az Árpási Botond Gergellyel közösen jegyzett cikkre. Fiatal kollégaként hivatkozott rá, aki segített neki a szakirodalom gyűjtésben és rendszerezésben. Szerinte nem fedi a valóságot, hogy ne hivatkozott volna a publikációra.
Az opponensek nem találtak plágiumra utaló jelet, és a vita végén mindketten javasolták a doktori fokozat megadását. A Telex azt írja, a PhD-fokozat odaítéléséről később születik végleges döntés.
Orbán Balázs csak a védés után válaszol a doktorija tézisfüzetével kapcsolatos kérdésekre, mert nem akarja befolyásolni az eljárást