ELTE;plágiumgyanú;doktori disszertáció;Orbán Balázs;

- Rácz András szerint Orbán Balázs doktoriját elég nehéz nem durva plágiumnak nevezni

Az egyetemi tanár szerint azonban ha a miniszterelnök politikai igazgatója tudományos fokozatot kap, akkor azt el kell fogadni legitimnek. 

„Ezt így összességében elég nehéz nem durva plágiumnak nevezni” – jelentette ki Orbán Balázs disszertációjáról Rácz András Oroszország-szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára pénteki Facebook-bejegyzésében.

Mint arról beszámoltunk, Rácz András az utóbbi időben alaposan beleásta magát a miniszterelnök politikai igazgatójának doktori értekezésébe, amelyet a nemzeti szuverenitásról írt. Csütörtökön arra hívta fel a figyelmet, hogy Orbán Balázs doktori disszertációjában 9 oldalnyi, hivatkozás nélkül átvett szöveg szerepel. Orbán Balázs az Árpási Botonddal közösen jegyzett cikkből emelt át hivatkozás nélkül részeket, szó szerint vagy kicsit átdolgozva. 

A disszertációt összefoglaló tézisfüzetben is volt egy oldalnyi, hivatkozás nélkül átvett szöveg, ugyanebből a cikkből. Az ELTE korábban azt írta, plágiumkeresővel átnézték a dolgozatot, és nem volt benne gyanús szöveg. Rácz András szerint ez valóban így történt, ki is mutathatták az egyezést a közösen jegyzett cikkel, csak nem ellenőrizték, hogy Orbán Balázs hivatkozott-e rá. 

Rácz András a hosszú összefoglaló posztjában azzal kezdte, hogy mindenkinek joga van tudományos fokozatot szerezni, ha megfelel a tudomány szakmai szabályainak. Az elmúlt másfél hét szakmai megállapításait azonban úgy tudná összefoglalni, hogy a disszertáció két hipotéziséből az egyik biztosan nem Orbán Balázs önálló eredménye, mert az az Árpási Botonddal közös cikkükből származik.

A disszertációban elemzett öt esettanulmányból kettő ugyanebből a közös cikkből származik, tehát az sem önálló eredmény szerinte. Hozzátette, az átvétel ellenére sem a disszertációban, sem a tézisfüzetben nincs hivatkozás a közös cikkre, sem a lábjegyzetek között, sem a felhasznált szakirodalomnál nincs megemlítve.

Rácz András szerint egészen különös dolog történt. Mint írja, a plágium az egyik legkockázatosabb szabályszegés, amit hallgató, doktorjelölt vagy kutató elkövethet. Ehhez képest a 200 oldalas disszertációban 9-10 oldalon talált a plágiumkereső szoftver egyezést, ami ahhoz képest, hogy milyen arcvesztéssel járna a lebukás, nagyon kevésnek tűnik. „Summa kilenc oldalért felvállalni mindezt... ez nekem egyszerűen nem tűnik racionális döntésnek” – jegyezte meg.

„Ha úgy alakul, hogy jövő héten Orbán Balázs tudományos fokozatot kap, akkor azt mindenkinek el kell fogadnia legitimnek”, írta Rácz. Hozzátette, ha később valaki bebizonyítja, hogy a fokozat érdemtelenül lett odaítélve, az más eset, de amíg erre nem kerül sor, addig ez legitim PhD lesz. Ha úgy alakul a védés, hogy Orbán Balázs végül nem kap fokozatot, akkor sem történik tragédia, mert később, egy másik eljárásban, átdolgozott disszertációval újra próbálkozhat – fűzte hozzá.

Az ELTE pénteken már arról tájékoztatott, hogy Orbán Balázs doktori fokozatszerzési eljárása az irányadó szabályoknak megfelelően folytatódik, miután teljesítette ennek feltételeit. Az eljárás következő lépése a kitűzött nyilvános védés lesz. Az intézmény közleménye szerint a bizottság végső döntését a dolgozat minőségét, a hivatkozásokat, vagy esetleges hiányukat, továbbá a jelöltnek a nyilvános védésen elhangzó kérdésekre adott válaszait egyenként és összességében értékelve fogja meghozni. Orbán Balázs még a hét elején azt közölte a 444-el, hogy majd a védés után nyilatkozik, mert nem akarja befolyásolni az eljárást.

A Tisza Párt elnökét Csizi Péter, a Belügyminisztérium szociális ügyekért felelős helyettes államtitkára fogadta.