A doktori védése után harapófogóval kellett kihúzni Orbán Balázsból, hogy disszertációjának összefoglalója, az úgynevezett tézisfüzet miért egyik beosztottja, Árpási Botond gépén készült – írja a 444.hu.
Mint arról beszámoltunk, Orbán Balázs kimagaslóan jó eredménnyel védte meg doktori disszertációját az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán kedden. A politikus dolgozata azután került a figyelem középpontjába, hogy kiderült: a Tudományági Doktori Tanács a szokásostól eltérően nem egyhangúan döntött a doktori eljárás megindításáról.
Orbán Balázs summa cum laude védte meg a doktoriját, a bírálóbizottság nem talált plágiumot a művébenA doktori tanácsban ketten is a miniszterelnök politikai igazgatója PhD-értekezésének védésre bocsátása ellen szavaztak, ami példátlan az ELTE jogi karán az idén. A nemmel szavazók a szerintük fennálló összeférhetetlenség miatt döntöttek így, mert az ELTE állami egyetemként kiszolgáltatott helyzetben van egy kormánytaggal szemben.
Rácz András korábban kimutatta, hogy a tézisfüzet és a dolgozat is hivatkozás nélkül, szó szerinti átvételeket tartalmaz Orbán Balázs kollégájával, Árpási Botonddal közösen jegyzett cikkből. A Corvinus Egyetem tanára felvetette, hogy a politikus plágiumot követhetett el. Rácz András azt is megállapította, hogy a tézisfüzet Árpási Botond számítógépén készült.
Rácz András szerint Orbán Balázs doktoriját elég nehéz nem durva plágiumnak nevezniA bírálóbizottság azonban nem találtak plágiumra utaló jelet Orbán Balázs értekezésében, amelyet a szabad mandátum és a nemzeti szuverenitás alkotmányjogi összefüggéseiről írt, így javaslatot tettek a PhD-fokozat megadására, melynek odaítéléséről később születik döntés. Orbán Balázs egészen mostanáig nem kommentálta a plágiumgyanút. Korábban azt ígérte, hogy a tézisfüzetével kapcsolatos kérdésekre a védés után válaszol.
Orbán Balázs csak a védés után válaszol a doktorija tézisfüzetével kapcsolatos kérdésekre, mert nem akarja befolyásolni az eljárástA védés után a miniszterelnök politikai igazgatója arra panaszkodott, hogy az az elmúlt napokban nyilvánosság előtti nyomásgyakorlás, diszkrimináció történt vele szemben, amit méltatlannak tart. Orbán Balázs közölte, hogy hálás az ELTE-nek és az egész tudományos közösségnek, amiért befogadták.
Azt állítja, hogy jól tette, amiért az ELTE-t választotta. Szerinte pont akkor állt volna fent összeférhetetlenség, ha egy egyházi, vagy közalapítványi intézménybe, mondjuk a Nemzeti Közszolgálati Egyetemre megy doktorizni, aminek a fenntartói testületének ő a vezetője.
A hvg.hu szerint Orbán Balázsból több mint tíz percen át próbálták kiszedni a helyszínen az újságírók, hogy miért Árpási Botond számítógépén készült a tézisfüzet. Azt mondta, hogy fiatal kollégája a szakirodalom gyűjtésében, rendszerezésében és a formázásban segített neki. Azt visszautasította, hogy Árpási Botond írta volna magát a tézisfüzetet, ahogy azt is, hogy az ő gépén készült volna. – Én írtam mindent – jelentette ki egy ponton, hozzátéve hogy tiszta a lelkiismerete.
Rácz András: Én erre a dolgozatra nem adtam volna meg a fokozatot
"Ahogyan korábban leírtam, ha bizottsági tag lettem volna, én erre a dolgozatra nem adtam volna meg a fokozatot - de természetesen elfogadom, hogy a dönteni hivatottak másként döntöttek" - így reagált Rácz András a Facebook-oldalán Orbán Balázs védésére.
Az Oroszország-szakértő úgy látja, ő a tényekben nem tévedett, mert védés során senki sem bizonyította, hogy ne lett volna igaza. "Az opponensek is csak annyit mondtak, hogy ők nem találtak plágiumot - ami értelemszerűen nem egyenlő annak kimondásával, hogy nincs plágium" - írta.
Rácz reméli, hogy az egyetem beszerez majd egy komolyabb plágiumkereső szoftvert. Azt azonban továbbra sem tartja jó iránynak, hogy politikai alapon valaki ne szerezhessen tudományos fokozatot. Megjegyezte, hogy valószínűleg az elérhető legmagasabb, summa cum laude minősítést kapja majd meg Orbán Balázs.