Dél-Korea;szavazás;köztársasági elnök;felelősségrevonás;hadiállapot;Jun Szogjol;

- Döntött a szöuli parlament, elmozdítják hivatalából a dél-koreai elnököt

A szavazáson mind a 300 törvényhozó részt vett: 204-en szavaztak mellette, 85-en ellene, hárman tartózkodtak és négy érvénytelen szavazat volt.

Ahogyan arról korábban írtunk, a szöuli parlament szombaton ismét szavazást tartott a dél-koreai köztársasági elnök, Jun Szogjol esetleges felelősségre vonásáról, amiért a múlt héten rövid időre hadiállapotot hirdetett.

Az elnök az eredménytelen költségvetési vita miatt hirdette ki a hadiállapotot azzal az indokkal, hogy az ellenzék "nemzeti válságba" sodorta az országot. A parlament nem sokkal később drámai ülésen élt vétójogával, mire Jun néhány óra múlva feloldotta a statáriumot.

A mostani lesz a második kísérlet Jun felelősségre vonására. Az első kísérlet egy héttel ezelőtt kudarcba fulladt, mert Jun pártja képviselőinek túlnyomó többsége bojkottálta a szavazást.

Az indítvány sikeréhez kétharmados többségre van szükség. Ez azt jelenti, hogy az ellenzéki DP pártnak legalább nyolc szavazata szükséges az elnök PPP pártjának soraiból ahhoz, hogy az elnököt elmozdítsák hivatalából.

A szöuli parlament épülete előtt számos tüntető gyűlt össze szombaton az államfő eltávolítását követelve.

A dél-koreai Yonhap hírügynökség beszámolója szerint szombaton országszerte gyűléseket tartanak Jun Szogjol elnök felelősségre vonását követleve a hadiállapot kihirdetése miatt. A kormányzó konzervatív Néphatalom Párt (PPP) képviselőit a vádemelés támogatására sürgető tüntetések minden nagyobb városra kiterjedtek.

A dél-koreai parlament döntött, elmozdítják hivatalából az elnököt

A közjogi felelősségre vonási (impeachment) eljárás ezúttal átment a parlamenten, vagyis Junt azonnal felfüggesztik hivatali tisztségéből és a miniszterelnök lesz a megbízott elnök. A szavazáson mind a 300 törvényhozó részt vett: 204-en szavaztak mellette, 85-en ellene, hárman tartózkodtak és négy érvénytelen szavazat volt.

A BBC tudósítása szerint Szöul utcáin tüntetők és az ellenzék híveinek ezrei ünneplik az eredményt. Junt és szövetségeseit a szükségállapot kihirdetése miatt lázadással, illetve hazaárulással gyanúsították meg. Az alkotmánybíróságnak most hat hónapja van arra, hogy döntsön a vádemelésről a dél-koreai elnökkel szemben. 

Az eddigi nyomozás arra is fény derített, hogy a gyilkossággal gyanúsított Luigi Mangione, a közelmúltban súlyos hátsérülést szenvedett, ami teljesen megváltoztatta az életét.