Oroszország;Egyesült Államok;találkozó;Vlagyimir Putyin;Donald Trump;

- Donald Trump szerint Vlagyimir Putyin már szólt, hogy mielőbb találkozni akar vele

A megválasztott amerikai elnök megismételte, hogy az orosz-ukrán háború lezárása az egyike azoknak a feladatoknak, amelyeket gyorsan el akar végezni.

A 2025. január 20-án hivatalba lépő amerikai elnök, Donald Trump szerint az orosz kollégája, Vlagyimir Putyin szólt neki, hogy mielőbb, vagyis nem sokkal az ő 2025. január 20-i beiktatása után már találkozni is akar vele – idézett a Washington Post és a CNBC a megválasztott amerikai elnök egyik vasárnapi nyilvános beszédéből.

Donald Trump a Turning Point USA konzervatív szervezet éves, AmericaFest elnevezésű arizonai rendezvényén vasárnap tartott egy 75 perces beszédet, amelyben többször hangoztatta, le kell zárni  a „szörnyű” orosz-ukrán háborút. Lehet, hogy várnunk kell rá (a találkozóra – a szerk.), de véget kell vetnünk a háborúnak – hangoztatta a megválasztott amerikai elnök. (A Trump-beszédről szóló cikkében a Magyar Távirati Iroda úgy tünti fel, mintha Donald Trump akarna mielőbb találkozni Vlagyimir Putyinnal – a szerk.)

A megválasztott elnök a Phoenixben tartott nagyszabású rendezvényen megerősítette a Panama-csatorna üzemeltetésének visszavételére vonatkozó szándékát. Kifejtette, hogy amennyiben Panama nem tartja magát az Egyesült Államokkal kötött megállapodáshoz a csatornát illetően, akkor vissza kell adnia az üzemeltetést.

„Haditengerészetünket és kereskedelmi tevékenységünket nagyon méltánytalan és igazságtalan módon kezelik. A csatornahasználati díjak, amelyeket Panama kiró, nevetségesek, és messzemenően méltánytalanok, különösen annak a rendkívüli nagylelkűségnek a tudatában, amiben Panama részesült – nagyon ostoba módon – az Egyesült Államok részéről” – fogalmazott Donald Trump . Hozzátette, hogy

„az országunkkal szemben elkövetett rablásnak azonnal véget kell vetni!”

A leendő elnök először szombaton közösségi oldalán közzétett nyilatkozatban vetette fel a csatorna visszavételének gondolatát.

A Panama-csatorna működtetését az Egyesült Államok 1977-ben Jimmy Carter elnöksége idején adta át Panama állam számára, amely a megállapodásban garantálta az Egyesült Államok szabad hozzáférését a kulcsfontosságú hajózási útvonalhoz.

A január 20-án hivatalba lépő Donald Trump azt is bejelentette, hogy kezdeményezni fogja az Egyesült Államok legmagasabb pontjának, a jelenleg Denali-hegynek nevezett 6190 méter magas csúcs visszanevezését McKinley-hegynek. A hegycsúcsot az 1901-ben meggyilkolt McKinley elnökről nevezték el, akinek elnöksége idején az Egyesült Államok eldöntötte és lezárta a tárgyalásokat a Panama-csatorna megépítéséről.

Az arizonai konzervatív eseményen Trump megerősítette a mexikói határ lezárására vonatkozó tervét az illegális bevándorlók előtt, és kijelentette, hogy

hivatalba lépése napján, 2025. január 20-án elnöki rendeletet hoz erről, ami kiterjed majd az illegálisan az Egyesült Államokban tartózkodó bevándorlók kitoloncolásának megkezdésére, különös tekintettel a bűnözőkre.

A megválasztott elnök első hivatali napján kiadni tervezett rendeletei közé sorolta azt, amelyben megtiltja a gyerekeken végrehajtott nemváltó műtéteket, valamint szintén elnöki hatáskörben kívánja kitiltani a transzneműeket a hadseregből, az általános és középiskolákból, valamint nem engedi majd biológiailag férfinak született transznemű nők részvételét a nők sportjában.

„Egy tollvonással megállítom a transzgender őrületet”

– jelentette ki és hozzáfűzte, a Trump-adminisztráció hivatalos politikája abból indul majd ki, hogy két nem létezik.

Ez azonban aligha oldja meg a helyzetet.