Szerbia;tüntetések;Alekszandar Vucsics;

- Szerbiában egy héttel korábban kezdődik a téli szünet, az elnök próbálja elérni, hogy ne terjedjen át a középiskolákra a tiltakozási hullám 

Ez azonban aligha oldja meg a helyzetet. 

Szerbiában az iskolák a tervezettnél egy héttel korábban, már december 30. helyett keddtől, azaz hétfőtől zárva tartanak a téli szünet idejére, így akarja megakadályozni Aleksandar Vučić, hogy az egyetemeket érintő korrupcióellenes tüntetések átterjedjenek a középfokú oktatási intézményekre is - írja a The Guardian.

Szerbia lakóinak többsége a Julián-naptárt követő ortodox egyházhoz tartozik, így a karácsonyt hivatalosan nem december 24-én vagy 25-én, hanem január 7-én ünneplik. Pénteken négy oktatási szakszervezet is bejelentette, hogy tanárai sztrájkba lépnek, szolidaritást vállalva azokkal a diákokkal, akik a múlt hónapban történt, újvidéki tragédia miatt tiltakoztak.

Mint arról korábban hírt adtunk, november 1-jén leszakadt az újvidéki vasútállomás régi épületének bejárata feletti előtető. A baleset következtében 15 ember vesztette életét, köztük egy hatéves gyermek, mintegy harmincan pedig megsebesültek.

Az omlás a vasútállomás azon részén történt, amelyet 1964 óta nem újítottak fel. A Budapest-Belgrád vasútvonal építési munkálatai során ezen a területen csupán belső felújítást és homlokzatjavítást végeztek, de az előtető szerkezetét nem érintették. A tragédia hatására egyetemi hallgatók és civilek szerveztek tiltakozásokat, követelve a felelősök elszámoltatását, valamint a vasútállomás rekonstrukciójával kapcsolatos dokumentumok teljes nyilvánosságát. 

A belgrádi kormány elrendelte, hogy az illetékes minisztérium tegye közzé az összes, a vasútállomással kapcsolatos dokumentumot, különös tekintettel az előtető omlására vonatkozó információkra. Vasárnap Belgrádban több ezren csatlakoztak az egyetemi hallgatók tiltakozásához, köztük mezőgazdasági termelők, színészek, középiskolás diákok és civilek, akik a tragédia körülményeinek teljes körű kivizsgálását és a felelősök felelősségre vonását követelték.

Az újvidéki és belgrádi tüntetéseken a demonstrálók felelősségvállalásra szólították fel a kormányt, azt állítva, hogy a tragédia azért következett be, mert a Vučić vezette kormány a lojalitást fontosabbnak tartják a szakértelemnél. A Belgrádi Egyetem színművészeti karának egyik fiatal hallgatója a lapnak azt mondta, senkit sem vontak felelősségre, s reményét fejezte ki, hogy a tiltakozások addig folytatódnak, ameddig nem szolgáltatnak igazságot. Elindultak az úgynevezett „11:52-es tüntetések”, amelyek pontosan abban az időpontban kezdődnek, amikor leszakadt az újvidéki vasútállomás födémje. A megmozdulásokat péntekenként tartják, 15 percig, szimbolizálva a tragédia időpontját. Egyetemisták és szimpatizánsaik több szerbiai városban, például Belgrádban és Nišben, forgalmas útkereszteződéseket zárnak le.

Szólásszabadság - olvasható a bilincsbe írt feliraton.

A rendőrség kemény fellépése további indulatokat szított a diákok körében. November 22-én a Belgrádi Egyetem előtt tartott útlezárásos demonstráción néhány diákot és oktatót verbálisan és fizikailag is bántalmaztak olyan személyek, akik dühös sofőröknek tűntek. Később kiderült, hogy közülük néhányan az önkormányzati hatóságok hivatalos feladatait látták el. Egy 74 éves férfi sebészeti kezelésre és egyik heréjének amputálására szorult, miután állítólag megverték egy rendőrőrsön az újvidéki bíróság és ügyészség blokádját követően. A tüntetők egyik fő követelése, hogy teljes körűen tárják fel ezen visszaéléseket.

Aleksandar Vučić kormánya azt állítja, hogy a növekvő tiltakozásokat külföldi hatalmak finanszírozzák, miközben próbálja enyhíteni a feszültséget. A kormány bejelentette, hogy nyilvánosságra hozza az újvidéki vasútállomás felújításának dokumentumait, emellett egy megfizethető lakáshitel-programmal szeretné csillapítani a fiatalok indulatait. A diákok tiltakozó megmozdulása váratlanul széleskörű támogatást kapott: még a Belgrádi Egyetem ortodox teológiai kara is csatlakozott az útlezárásokhoz. Az elmúlt héten több szerb városban középiskolások is részt vettek a „11:52-es” tüntetéseken, néhányan tanáraik támogatásával, egyben követelve Slavica Đukić Dejanović oktatási miniszter menesztését.

A szerb oktatási szakszervezet elnöke kétségbe vonta, hogy az iskolák korai bezárása eléri a Vučić-kormány által remélt hatást. „Lehet, hogy eltávolítják őket az iskolákból, de ezzel még nagyobb problémát okoznak, mert a gyerekek az utcán maradnak” - mondta az N1 szerbiai televíziónak nyilatkozva Valentina Ilić.

Egy forgalmas városi részen ért földet a jármű.