Észak-Korea;hackerek;

Rendkívüli módon megerősödtek az észak-koreai hackercsoportok

- Vagyonokat lopnak el az interneten Kim Dzsongun hackerei

Bár Észak-Korea fővárosában, Phenjanban egyre több ember kezében bukkan fel mobiltelefon, a rezsimet aligha nevezhetnénk online nagyhatalomnak. Ezért is sajátos, hogy az ország az a kiberbűnözés fellegvárává vált. 

Az észak-koreai hackerek egyre nagyobb veszélyt jelenthetnek Európára különösen a Phenjan és Moszkva közötti együttműködés nyomán. Kim Dzsong Un már mintegy 11 ezer katonát küldött az ukrajnai hadszíntérre az orosz hadsereg megsegítésére, akik közül becslések szerint ezren haltak vagy sérültek meg, Oroszország cserében technológiával látja el az országot, ami a hackertámadások kiterjesztését is segítheti.

Szakértők szerint hétezerre tehető az észak-koreai dolgozik számítógépes bűnözők száma. Katonai, politikai, üzleti és tudományos célpontok után kémkednek és kifosztják a kriptotőzsdéket. Az észak-koreai vezetés két célt követ, mondja Bora Park dél-koreai kiberbiztonsági szakértő az osztrák ORF-nek adott interjújában. "Az első a szankciók megkerülése. Pénzre van szükségük ahhoz, hogy fenntarthassák a rezsimet. A második cél pedig: titkos információk gyűjtése más országokból", közölte Park.

A kriptovaluták lopása mára a rezsim fő bevételi forrásává vált. Észak-koreai hackercsoportok csak 2024-ben 1,3 milliárd dollárt (1,25 milliárd eurót) loptak el az amerikai Chainalysis elemzőcég jelentése szerint. Ez a 2024-ben világszerte elcsent összeg több mint a fele.

Az ENSZ jelentése szerint 2017 és 2023 között az észak-koreai hackerek mintegy 2,9 milliárd eurónak megfelelő kárt okoztak 58 kriptovállalat elleni kibertámadásban. A pénzt persze nem a nagyrészt elszegényedett lakosságnak juttatják, hanem Phenjan rakéta- és nukleáris programjába áramlik. Az amerikai kormány becslései szerint ezt felerészben az ellopott pénzeszközökből finanszírozzák.

A kiberműveleteket Észak-Korea egyik katonai hírszerző szolgálata, a General Bureau of Reconnaissance irányítja. A hackercsoportokat olyan rejtélyes nevekkel látják el, mint Lazarus, Andraneil vagy Kimsuky. Kifinomult támadásaik rámutatnak, mennyire képmutató és álságos a rezsim. A vezetés számára az emberéletek mit sem számítanak, az észak-koreai katonákat az oroszok ágyútölteléknek használják Ukrajnában, Kim Dzsongunt csak hatalmának kiépítése érdekli, mindent ennek rendel alá.

Azért is sajátos az észak-koreai hackercsoportok fejlettsége, mert az ország évtizedek óta komoly áramhiánnyal küzd. A helyzet különösen bizonytalan a téli hónapokban, mivel az ország villamosenergiájának jelentős részét vízenergiából állítja elő. Becslések szerint a mintegy 25 millió lakosnak csak egy százaléka rendelkezik internet-hozzáféréssel. Még az ország belső intranetjéhez való hozzáférés is szigorúan szabályozott.

A hackerek olyan különleges matematikai képességekkel rendelkező fiatalok, akiket korán elválasztanak családjuktól, és alapos oktatáson mennének keresztül, mielőtt felvennék őket a fegyveres erők számítógépes egységeibe. A műveleteket Észak-Koreából, Kínából és más olyan délkelet-ázsiai országokból hajtják végre, ahol Phenjan külképviselettel rendelkezik. A támadások többsége Dél-Korea ellen irányul. 

Canterbury érsekének novemberi lemondása után immár az ideiglenesen a helyére lépő vallási vezetőt is távozásra szólítják fel. A közösség 106. vezetőjének megválasztása hónapok kérdése. Közben azonban egyre csak mélyül a krízis.