Dél-Afrika;állatvédelem;vadállatok;önkéntesség;

- „Furcsa, hogy épp a disznóktól félsz, amikor sokkal veszélyesebb állatok vannak Dél-Afrikában”

Tulajdonképpen ez volt az egyik utolsó mondat, amit a munkahelyemen hallottam az egyik kollégámtól néhány nappal azelőtt, hogy felszálltam egy Johannesburgba tartó repülőgépre. Egyedül, 25 évesen, nőként, hogy gepárdokat és más nagymacskákat mentsek. 

Még valamikor januárban robbant be az egyik felettesem az irodába azzal a mondattal, hogy van számomra egy jó témája, amiről írnom kellene. Egy 18 éves jogászhallgató fiú, aki elment Dél-Afrikába egy gepárdok etikus tenyésztésével foglalkozó szervezethez önkénteskedni.

Megkerestem őt, beszélgettünk, körülbelül két mondat után pedig már azt kérdezgettem tőle, hogyan juthatnék el én is oda, ahol ő volt. Minimum két hétre el a világ elől, hogy valami nagyon mást csinálhassak, mint a hétköznapjaimban.

Eldöntöttem, hogy a 2024-es évem és a megtakarításaim annak szentelem, hogy ezt megvalósítsam. Viszont akárkit kérdeztem arról, hogy van-e kedve velem jönni, mindenki nemmel válaszolt. Volt, aki egyenesen azt mondta, hülye vagyok, amiért fizetek azért, hogy elmenjek Afrikába fizikai munkát végezni, és még a legközelebbi barátaim is furcsán néztek az ötletemet hallva, pedig ők már ennél sokkal célratörőbb terveket is hallottak tőlem.

Az afrikai gepárdmentés ötletét viszont senki sem támogatta. A szüleim módszeresen kerülték a témát, valószínűleg az utolsó pillanatig abban reménykedtek, hogy előbb vagy utóbb felhagyok ezzel az őrültséggel. Én viszont júniusban megvettem a repülőjegyem és leadtam a jelentkezésem a dél-afrikai Bela Bela közelében található Cheetah Experience nevű szervezethez két hétre, október 22-től november 5-ig. Ettől nagyon bátornak éreztem magam. Olyannak, akinek nincs szüksége és nem is várakozik senkire, egyedül is nekivág a világnak.

Aztán majdnem itthon maradtam.