Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte – írja a hvg.hu.
A portál kiemeli, az állítása szerint makkegészséges Orbán Viktort indiai útjára elkísérő ájurvéda-csodadoktor 23 500 forintért bárkinek itthon is elemzi a betegségeit, ígérete szerint még a lehetséges jövőbelieket is.
Az albertirsai pihenőházukban pedig van mód a többhetes panchakarma tisztítókúrákra, amelyek célja „a betegségmegelőzés, a gyógyítás, a test egészségének megőrzése, fiatalítása és az immunrendszer megerősítése”. Ezek közül a legdrágább a 3 hetes VIP-kúra fejenként csaknem 2 millió forintért.
Van azonban olyan kúra, ami itt sem elérhető, még az all inclusive csomagban sem. A HVG megírta Krishna Kumar egyik páciensének beszámolóját, akinek a központ vezetője azt javasolta, hogy menjen el Indiába, „mert olyan kezelést, amit nekem javasol, Európában nem végezhetnek”. Magyarázata szerint ugyanis „olyan dolgokkal etetnének, itatnának, amiket Európában nem adhatnak”.
A miniszterelnök egyébként a minapi nyilatkozatában a Blikk kérdésére, hogy egészségügyi okok miatt utazott-e Indiába, úgy válaszolt: „Makkegészséges vagyok. Ne reménykedjenek!” Közben – vette észre a hvg.hu – a helyi sajtó arról ír, hogy a magyar kormányfői család egyik tagját valóban kezelik Indiában a téli nyaralással összekötve, de az nem Orbán, hanem a felesége. A Manorama nevű helyi lap szerint Lévai Anikó „ájurvédikus kezelésen vesz részt a thirkunnapuzhai Kayar Village Resortban, Mannarashalában”.
„Makkegészséges vagyok. Ne reménykedjenek!” – üzente Orbán Viktor Indiából, de arról, honnan van pénze az útra, nem beszéltA hagyományos indiai gyógyászattal foglalkozó budapesti és albertirsai központot üzemeltető cégben Kumar 51 százalékos társtulajdonos, míg Gattyán György milliárdos érdekeltsége, a luxemburgi Docler Investments 49 százalékot birtokol.
„A Docler cégcsoport alapító tulajdonosa több mint egy évtizede érdeklődik az indiai kultúra, gyógyítás iránt, Krishna Kumart Magyarországon ismerte meg, még azelőtt, hogy közös vállalkozásba kezdtek volna”
– adott magyarázatot a Gattyán–Kumar-kapcsolatra a Hvg.hu-nak Nemes Tamás, a Docler holding kommunikációs vezetője. Az üzemeltető cég, a Brahmayurveda Center Kft. a legutóbbi elérhető mérlegbeszámoló szerint 2023-ban a közel 284 milliós nettó árbevétel mellett is veszteséges volt, 33 milliós mínuszt hozott össze. A korábbi évek sem voltak sikeresebbek:
2022-ben hasonló árbevétel mellett 40 millió forint volt a veszteség,
2021-ben csaknem fele ekkora forgalomnál is 94 milliós mínuszban zárták az évet,
veszteséges volt a 2020-as induló év is, akkor 104 milliós mínusszal,
és a 4 év alatt összejött 274 milliós veszteség azt vonta maga után, hogy a cég saját tőkéje folyamatosan és erősen mínuszban volt, ez 2023-ban már -246 millió forintnál járt.
A Brahmayurveda Center Kft. mégis zavartalanul működhetett, pedig a törvény szerint a cégbíróság kényszertörlést rendelhet el egy vállalkozással szemben, ha annak két egymást követő évben is negatív a saját tőkéje. A Gattyán–Kumar-páros cége ezt valamiért megúszta, a miértre a hvg.hu a Docler-cégcsoporttól is csak azt a választ kapta,
„nem tudjuk, ezt a cégbíróságtól kell megkérdezni”.
A portál azt írja, tavaly májusban a tulajdonosok rendezték a jogsértő állapotot. A jegyzett tőkét 100 ezer forinttal, a tulajdoni arányuknak megfelelően emelték. A tőketartalékba viszont a 280 millió forint vagyoni hozzájárulás egészét a Docler tolta be. Arra a kérdésre, miért csak ők, annyit közöltek, „ez volt a felek közötti megállapodás”.
Hadházy Ákos: Csillagjóslással is foglalkozik az Orbán Viktor mellett feltűnő indiai orvosA 24.hu a minap azt írta, hogy a tőkerendezésre felhasznált kölcsönt még 2020-ban nyújtotta a Docler, és a cégiratokban 835 ezer eurós rulírozó hitelkeretnek van nyoma. Szintén tavaly májusban ennél is nagyobb tételek forogtak a Krishna Kumarhoz kötődő céghálóban, de már Kumarnak a Brahmayurveda Center Kft.-ben érdekelt cégében. Ez a vagyonkezelő cég, a Shyanrisht Kft. ugyanis közben még nagyobb mínuszokat hozott össze. A 2019-ben alapított cég
2020-ban 27,5 millió forint,
2021-ben 1,12 milliárd forint,
2022-ben 10,5 millió mínuszt hozott össze.
2023-ban már szerény nyereséget is termelt a vállalkozás, 1,1 millió forintnyit.
A milliárd forint feletti veszteség alighanem a központ indulásához kapcsolódó befektetés, mert már 2020-ban ott volt a mérlegben egy 1,1 milliárdos tétel befektetett eszközök címén. Vélhetően hitelből, mivel ekkora összeg szerepelt a kötelezettségek soron is, és ez lökte mínuszba a Shyanrisht Kft. saját tőkéjét, ami hasonlóan a Brahmayurveda Center Kft.-hez, négy egymást követő évben is mínuszban volt.
Krishna Kumar a saját vagyonkezelő cégében is rendezte végül a negatív tőke jelentette jogsértő állapotot – amely ebben az esetben sem vezetett kényszertörléshez –, legalábbis a 24.hu a cégiratokból kitúrta, hogy 2024 májusában Kumar nemcsak 50 ezer forinttal emelte a cége jegyzett tőkéjét, hanem a tőketartalékot is növelte, 1,11 milliárd forint nem pénzbeli hozzájárulással, ami tagi kölcsön apportálásával valósult meg.
A Docler holding a portál megkeresésére
közölte, hogy „a legtöbb induló vállalkozáshoz hasonlóan a Brahmayurveda Center Kft. kezdetben folyamatos fejlesztésekre, felújításokra és a szolgáltatások bővítésére fókuszált, ami azt igényelte, hogy a tulajdonosok pénzt fektessenek bele.”
a Kumar–Gattyán-féle közös cég veszteségeiről azt írta, „reméljük csak átmeneti veszteség oka, hogy a befektetés kezdetén nagyon sok energiát és pénzt kellett arra fordítanunk, hogy a két lokáció (Budapest és Albertirsa) olyan színvonalas helyszínen fogadhassa a vendégeit, amely a Docler cégcsoport által mindig is támasztott követelményeknek, nívónak megfelel.”
arról, felmerült-e, hogy az évek óta tartó veszteséges működés miatt a Docler Investments megválna az üzletrészétől a Brahmayurveda Center Kft.-ben, a Gattyán-érdekeltség kommunikációs vezetője azt mondta: „Nem. A vendégeink nagy szeretettel, egyre többen látogatják a két központot.”