Oroszország;Kína;Paks2;akkumulátorgyár;Magyar Péter;TISZA Párt;

Magyar Péter országjáró kampányán a gödi Samsung gyárnál 2024. május 18-án

- Magyar Péter kijelentette, hogy pragmatikus kapcsolatokat alakítana ki Oroszországgal

Hasonlóképp járna el Kínával is. 

Győzelme esetén a Tisza Párt bent tartaná Magyarországot az EU-ban és a NATO-ban, miközben „pragmatikus kapcsolatokra” törekedne Oroszországgal.

Erről az ellenzéki alakulat vezetője beszélt a Reutersnek adott nyilatkozatában. Magyar Péter közölte, csatlakozna az Európai Ügyészséghez is. Természetesen ez egy nyitott gazdaság, és jó viszonyban kell lennünk más hatalmakkal. A keleti kapcsolatok is fontosak, de jelenleg áruink mintegy 80 százalékát az EU piacán értékesítjük - tette hozzá. 

Amikor az Oroszországpolitikájáról kérdezték, Magyar Péter kijelentette, hogy „pragmatikusan” kíván cselekedni. – Nem hiszem, hogy a politikában létezik barátság... hogy létezik Orbán-Trump barátság vagy Orbán-Putyin barátság. Érdekek vannak, és az a helyénvaló, ha az állami vezetők a saját országuk érdekeit képviselik... ehhez szövetségesek kellenek, de ezek értékalapú szövetségek legyenek – magyarázta.

Ami Paks 2-t illeti, a Tisza Párt elnöke úgy vélekedett, hogy a beruházást nem lehet leállítani.

 „Ez egy nemzetközi szerződés, sok mindenről tudunk tárgyalni, például a finanszírozásról, mivel ott vannak hátrányos részek, így a refinanszírozás lehetséges. Pragmatikusan kell tárgyalni” – jegyezte meg, hozzátéve, hogy leendő kormánya hasonló megközelítést alkalmazna Kínával kapcsolatban is. Magyar Péter szerint bár a közvetlen külföldi befektetések fontosak a gazdaság számára, a kínai és dél-koreai akkumulátor-gyártókra való túlzott támaszkodás hibás stratégia. „Egy ország akkor lehet szuverén, akkor lehet igazán független, ha erős gazdasággal rendelkezik... ha nem függ a kínai kölcsönöktől vagy az orosz befolyástól vagy »segítségtől«, hanem megáll a saját lábán” – hangsúlyozta.

Kovács Gergely kutyapárti polgármester szerint az Építési és Közlekedési Minisztérium politikai döntést hozott nem szakmait, ráadásul azt sem tudták, hogy valójában kié a történelmileg jelentéktelen szobor.