paksi atomerőmű;Roszatom;Országos Atomenergia Hivatal;Paks 2;

- Elmozdulhatott a Paks II munkagödör egyik fala

Legalábbis a Paks II Zrt. szerint. Az Országos Atomenergia Hivatal és a Roszatom máshogy tudja.

A Paks II Zrt. szerint elmozdult a Paks II munkagödör egyik fala, az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) szerint csak megelőzték az esetleges elmozdulást, a Roszatom szerint minden a tervek szerint zajlik, a német tulajdonú kivitelező pedig hallgat – írja az Átlátszó.

Korábban egy vélhetően helyi forrás számolt be Hadházy Ákos független országgyűlési képviselőnek arról, hogy „valami történt Paks2-n”. Állítólag – írta – a Roszatom nem fizeti ki a Bauer minden tételét, ezért a német cég leáll, amíg nem rendezik a pénzeiket. „Van egy tény még emellé, a részben kitermelt 5-ös blokk medencéjében a 10-15 m magas rézsűfal megdőlt, ami miatt rengeteg földet tettek most oda, szóval ez csak napok kérdése, hogy kiderüljön, ezt minden helyi melós is látta, tudja” – tette hozzá.

A Paks II telephelyen egyelőre a talaj-előkészítés kezdődött el, azaz a munkagödör kiásása, a föld elhordása, a talaj megszilárdítása és az ún. résfalazás. A résfal célja, hogy megakadályozza a talajvíz befolyását a munkagödörbe, ami nem csak a munkagödör, hanem a terület közvetlen szomszédságában üzemelő Paksi Atomerőmű védelme miatt is szükséges. A talaj-előkészítési munkák dandárját a német tulajdonú Bauer Magyarország Speciális Mélyépítő Kft végzi.

Hadházy Ákos posztját követően az Átlátszó megkereste a Paks II Zrt.-t, mely lényegében annyit közölt, hogy „a talajszilárdítási munkák mind az 5., mind a 6. blokk nukleáris szigetének területén befejeződtek”, és „a kivitelezés továbbra is az előírások maximális betartásával és betartatásával, az OAH folyamatos felügyelete mellett zajlik.”

Az OAH arról tájékoztatta a portált, hogy a sajtóban megjelent értesüléseket („rézsűfal dőlése”) sem a monitoring rendszer adatai, sem a helyszíni ellenőrzések, sem pedig a Paks II Zrt által szolgáltatott adatok nem erősítették meg. Azonban a válaszból kiderül, hogy a Paks II. Atomerőmű Zrt. saját hatáskörben egy

„esetleges elmozdulást megelőző céllal intézkedett az 5. blokk munkagödör déli falának megtámasztásáról.”

A Paks II. Atomerőmű Zrt. napi többszöri frissítéssel ellátott monitoring rendszert működtet, amelyhez az OAH közvetlen hozzáféréssel rendelkezik. A monitoring rendszer többek között az 5. blokk munkagödrének állapotát, a talaj mozgását is folyamatosan méri, az esetleges kockázatok mielőbbi kezelése érdekében értesítési, beavatkozási és megállítási szintek kerültek meghatározásra” – közölte a nukleáris hatóság. A tájékoztatás szerint „a területelőkészítési tevékenységek során mindezidáig nem történt olyan mértékű eltérés vagy nem-megfelelőség, amely az OAH közvetlen beavatkozását indokolta volna.” Az OAH közölte, legalább heti rendszerességgel tart ellenőrzéseket, és közép- és felsővezetői szinten is rendszeres szisztematikus bejárásokat tart az építési területen, emellett szükség szerint további célzott ellenőrzéseket is végez. Azonban a kivitelezési tevékenység során felmerülő kockázatok kezelése elsődlegesen a Paks II. Atomerőmű Zrt. hatáskörébe tartozik.

Másnap a Világgazdaság idézte a Paks II Zrt. közleményét, ez viszont konkrétan elmozdulást említett: a monitoring-rendszer adatai alapján

„az elmozdulás mértéke a beavatkozást igénylő – a tervekben előzetesen rögzített – határértéket ugyan nem érte el”, de a biztonság kedvéért, „továbbá az ünnepek alatti csökkentett rendelkezésre állást figyelembe véve” a falszakasz megerősítése mellett döntöttek.

Az Átlátszó a Roszatomtól azt próbálta megtudni, hogy

  • mi tette szükségessé a fal megtámasztását,

  • kivitelezési vagy tervezési hibáról van-e szó,

  • mikor orvosolja a hibát a kivitelező,

  • de az állítólagos elszámolási vitáról, a szóban forgó összegről, és a kifizetés visszatartásának okáról is kérdezte a céget.

A Roszatom érdemi választ nem adott, mindössze a korábban a Portfolión megjelent közleményét küldte el. E szerint „a BAUER Magyarország Speciális Mélyépítő Kft. a Paks II. Atomerőmű megvalósítási ütemtervének megfelelően a szükséges terjedelemben elvégezte a paksi 5. és 6. blokk majdani nukleáris szigete alatti talajszilárdítást. Az ütemterv szerint fennmaradt, a segédobjektumok létesítését célzó munkálatokat a BAUER Kft. 2025. 2. és 3. negyedévében hivatott elvégezni.” (A lap által talált ütemterv szerint júniusban kellene befejezniük a további munkákat.)

A Bauer Hungária Kft. nem válaszolt a lap kérdéseire, későbbre ígért közleményt az ügyben.