Száz évre szóló együttműködési megállapodást írt alá tegnap Kijevben Volodimir Zelenszkij elnök és Keir Starmer brit miniszterelnök. A szerződés katonai együttműködést irányoz elő a Balti-, a Fekete- és az Azovi-tenger hajózási biztonságának erősítésére, emellett tudományos és technológiai partnerség előmozdítását ígéri olyan területeken, mint az egészségügy, az agrártechnológia, az űrkutatás és a dróngyártás. Elindul egy új, az Egyesült Királyságban kidolgozott gabonaellenőrzési rendszer is a megszállt ukrán területekről származó lopott gabona nyomon követésére.
„Putyin orosz elnök azon törekvése, hogy Ukrajnát elszakítsa legközelebbi partnereitől, monumentális stratégiai kudarcnak bizonyult. Ehelyett közelebb vagyunk egymáshoz, mint valaha...” – szögezte le Keir Starmer a sajtó előtt. Hozzátette, hogy országa 2025-ben minden eddiginél nagyobb támogatást fog nyújtani Ukrajnának, és folytatják az ukrán csapatok kiképzését.
Kijevben tárgyalt tegnap Guido Crosetto olasz védelmi miniszter is, két nappal német kollégája, Boris Pistorius után. Keir Starmer látogatására olyankor került sor – értesült a The Telegraph –,
amikor London és Párizs már arról egyeztetnek, hogy békefenntartó erőket küldjenek Ukrajnába a háborút lezáró esetleges megállapodás után.
Emmanuel Macron francia elnök a héten telefonon tárgyalt erről az ukrán elnökkel és Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel is.
„Világos, hogy új fejezet kezdődik Európa és az egész világ számára”A diplomáciai nagyüzem oka, hogy a hétfőn hivatalba lépő új amerikai elnök, Donald Trump más stratégiát készül követni, mint a leköszönő Biden-kormányzat, amely teljes kiállást ígért Ukrajna mellett. Trump egyebek közt azt szorgalmazza, hogy Európa vállaljon nagyobb terhet Ukrajna katonai támogatásából.
Donald Trump az ukrajnai háború megoldását nevezte elsődleges feladatánakFelgyorsulhat Ukrajna EU-csatlakozásaNémetország még hárommilliárd euró értékű katonai segéllyel támogatja Ukrajnát