Európai Unió;Magyarország;Eurostat;orosz gáz;

Hiába a viszonylag gyakori kézrázás, a Magyarországra érkező orosz gáz jellemzően drágább a tőzsdei árnál

- 753 millió köbméterrel Magyarország vásárolta novemberben a legtöbb orosz gázt az EU-ban

Az Eurostatnál nyilvántartott EU-tagállamok novemberben összesen 3,6 milliárd köbméter orosz fűtőanyagot vettek. 

Novemberben 753 millió köbméterrel Magyarország vásárolta a legtöbb orosz gázt az EU-ban – számítottuk ki az Eurostat legutóbbi frissítése nyomán. Bár a második helyezett franciák mennyiségi támpontot nem adnak, Budapest 258 millió eurójához képest 241 millió eurót fizettek, ami így mennyiségben is kevesebbet fedhet. A harmadik helyezettek a – Párizshoz hasonlóan az orosz gázt cseppfolyósított formában vásárló – spanyolok. Utánuk a hozzánk hasonlóan, csövön vételező görögök és szlovákok következnek. A mennyiségi sereghajtók változatlanul az észtek, a litvánok és a csehek: utóbbiak a magyar adag 1 százalékával.

Az Eurostatnál nyilvántartott EU-tagállamok novemberben összesen 3,6 milliárd köbméter orosz gázt vettek. (Az EU eme nyilvántartásába számos tagállam, így a németek és az osztrákok sem szolgáltatnak adatot.) Ez az előző havi mennyiséget 12 százalékkal alul, 2023 novemberének értékét viszont harmadával felülmúlja. Az adatbázisban szereplő, összesen 12, állami szintű, vezetékes vagy cseppfolyósított oroszgáz-vásárlási ügylet szintén kevesebb az átlagnál.

Ezek közül köbméterenként 140 forinttal Putyin Magyarországra szabta az ötödik legmagasabb díjat. 

A legtöbbet, köbméterenként 183 forintot a vezetéken vásárló olaszok fizettek, de Moszkva többet kért a szlovákoktól és a csehektől is. A legkevesebbet a litvánok, a bolgárok, az észtek, a belgák és a franciák fizették, változatlanul tanújelét adva, hogy Putyin gázárpolitikája független a célország háborúval kapcsolatos álláspontjától.

Egy másik Eurostat-adatbázis alapján az is kijelenthető, hogy Magyarország orosz gázárának a TTF nevű, holland terméktőzsde irányadó időszakához viszonyított felára újfent, ezúttal 4 százalékra nőtt. Eszerint a november során fizetett, köbméterenként körülbelül 140 forinthoz képest a holland kereskedés viszonyítási pontként szolgáló, két hónappal korábbi, vagyis szeptemberi ára körülbelül 135 forinton állt. Míg orosz díjunk egy hónap alatt 3 százalékkal nőtt, addig a TTF augusztusról szeptemberre lényegében szinten maradt. Az elmúlt nyolc év során a piaci szinthez viszonyított, átlagos orosz felárunk a 10 százalékot közelítette. Igaz, az érték tavaly októberben éppenséggel majdnem lenullázódott, amihez képest a november tehát újabb emelkedést mutat. Számításunk szerint 2017 óta átlag háromnegyed évente fordul elő, hogy egy-egy hónapig Putyin az irányadó tőzsdénél valamivel olcsóbban adta a gázt Magyarországnak. A fennmaradó időszakban drágábbak.

A Mol-vezér az orosz gáz mellettPiaci alapon dőljön el, hogy amerikai LNG vagy orosz vezetékes gáz jöjjön – fogalmaz a Mandineren megjelent írásában Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója. (A Mol egyébként elvileg nem érdekelt a hazai gázkereskedelemben.) Az üzletember felhívja a figyelmet az Európába érkező amerikai cseppfolyósított földgáz fokozódó mennyiségére, de szerinte még mindig az orosz gáz a legolcsóbb. A kormányálláspontot ismételve, Hernádi Zsolt rögzíti, hogy az európai cégek háromszor többet fizetnek a gázért, mint az amerikaiak, ami szerinte „Európa versenyképtelenségének egyik oka”. Egyszersmind megjegyezte: „a melldöngető Moszkva-ellenes retorika dacára Franciaország, Spanyolország, Olaszország úgy veszi az orosz LNG-t, mintha kötelező lenne”.

A novemberben érkező, 753 millió köbméter orosz gáz egyébként 22 százalékkal haladja meg az előző év hasonló időszakának adatát. 

Az azt megelőző három hónapban az egy évvel korábbi mennyiségnél viszont kevesebb érkezett. Az irányadó TTF-árhoz képest a novemberi mennyiségen 4 milliárd forintot vesztettünk. A 11 hónap alatt összesen 7,1 milliárd köbméter orosz gáz került Magyarországra. Ez 21 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet.

A TTF szeptember óta tartó alakulásának – töretlen emelkedésének – ismeretében nagyjából orosz gázárunk jövőbeni alakulása is megbecsülhető. A decemberi holland átlag már 176 forint, így jövő februárig harmincszázalékos drágulás sem zárható ki.

Megtévesztő az Unióval szembeni vád Az év első 11 havában az Eurostatnál nyilvántartott államok összesen 21 milliárd köbméter, hajókon, cseppfolyósított formában szállított, LNG-nek nevezett földgázt vásároltak az oroszoktól. Ez 21 százalékkal meghaladja az előző év hasonló időszakának adatát, s megdöntötte az eddigi, 2022-es rekordot. Ugyanakkor ez a mennyiség, illetve néhány milliárd köbméteres emelkedés messze nem ellentételezi a korábban az Ukrajna elleni támadásig az első 11 hónap során 60-70 milliárd köbmétert mutató vezetékes, oroszgáz-behozatalt, ami 2022-ben 30 milliárd, 2023-ban pedig 16 milliárd köbméterre zuhant. Igaz, ez tavaly – leginkább Magyarország többletvásárlásai nyomán – némileg újból nőtt. Míg a 2022 előtti évek során az összesített, első 11 havi, uniós mennyiség 70-80 milliárd köbméterre rúgott, az érték tavaly 43 milliárd köbmétert tett ki. Vagyis az uniós tagállamokat képmutatással vádoló, zömmel orosz–magyar érdekeket képviselő hangok jórészt megtévesztőek. Igaz, az Európai Bizottság a lazulás jeleit látva az orosz energiabehozatal további korlátozását szorgalmazza.

A kétségkívül magas kúttarifákat kevésbé az Oroszország elleni szankciók eltörlése, sokkal inkább az Orbán-kormány törhetné le.