Európai Unió;Orbán-kormány;Oroszország;EU-szankciók;

Két mosolygós arc. Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin

- Blokkolt Magyarország, nincs döntés az Oroszországgal szembeni uniós szankciók meghosszabbításáról

Nő a feszültség, hétfőn kerül újra napirendre a téma. 

Miután Donald Trump frissen hivatalba lépett amerikai elnök szigorú oroszellenes szankciókat lengetett be, felmerült, hogy az őt bálványozó Orbán-kormány egy kicsit hátrébb lép és beleegyezik az uniós szankciók meghosszabbításába. Egyelőre azonban nem ez történt, az EUrológus szerint Magyarország blokkolt.

Az Oroszország elleni büntetőintézkedések meghosszabbításáról szóló, egyébként formális döntés az uniós nagykövetek pénteki ülésének napirendjén szerepelt. Az Orbán-kormány azonban azt szeretné elérni, hogy az EU tartson egy vitát a szankciós rezsim értelméről és jövőjéről. Csakhogy az időhúzás jelen helyzetben egy kicsit luxus, ugyanis ha nem sikerül január 31-ig dönteni a szokásos, fél éves hosszabbításról, akkor a büntetőintézkedések hatályukat vesztik. Így mindjárt első lépésben Oroszország például hozzáférhet az orosz állami bank mintegy 210 milliárd eurós befagyasztott vagyonához, ami egy belga vagyonkezelőnél van.

Egy magas rangú tanácsi tisztviselő az EUrológusnak azt mondta, B-terv nincs, jóvá kellene hagyni a szankciók hosszabbítását a határidőig. Ezért lengyel uniós soros elnökségi források szerint a témát áttették a hétfői külügyminiszteri ülés napirendjére. 

Mindeközben a tagállamok előtt van a 16. szankciócsomag, amelyet az EU a háború kitörésének harmadik évfordulója szeretne előtt elfogadni. A lap úgy tudja, António Costa, az Európai Tanács elnöke azt tervezi, hogy ha nem sikerül nagyon rövid idő alatt megtörni az Orbán-kormány ellenállását, akkor jövő hétre egy rendkívüli EU-csúcsot hív össze.

Alkotmányt módosítani az USA-ban jóval nehezebb, mint Magyarországon, azonban nem csak ez az egy módja van annak, hogy Trump mandátuma lejárta után is hatalomban maradjon.