Magyarország várhatóan eláll azon fenyegetésétől, hogy blokkolja az EU Oroszországgal szembeni szankcióinak meghosszabbítását, miután Donald Trump amerikai elnök újabb büntetőintézkedésekkel fenyegette meg Moszkvát – közölte öt, a folyamatot közelről ismerő diplomata a Politico cikke szerint.
Az elmúlt napokban a magyar kormány kilátásba helyezte annak lehetőségét, hogy nem támogatja az uniós szankciók újbóli jóváhagyását – ehhez ugyanis minden félévben a 27 tagállam egyhangú beleegyezésére van szükség. Ám az amerikai elnök nemrégiben egy harcias nyilatkozatában további szankciókkal fenyegette meg Oroszországot arra az esetre, amennyiben nem hagy fel az ukrajnai háborúval.
Donald Trump magas vámokat és szankciókat helyezett kilátásba Oroszországgal szemben, ha nem fejezi be az ukrajnai háborút A Kreml tiszteletteljes párbeszédre készül Trumppal, de nem veszik komolyan, hogy szankciókkal fenyegetA csütörtöki, zárt ajtók mögött zajló brüsszeli tárgyalások során úgy tűnt, Magyarország hajlik arra, hogy feladja a vétóval való fenyegetését. Két diplomáciai forrás szerint Magyarország képviselője a megbeszéléseken jelezte, hogy hazája még nem hozott végleges döntést a szankciók megújításáról – ami éles ellentétben áll Orbán Viktor korábbi, nyilvános nyilatkozataival.
„Eljött a változás ideje!” – Orbán Viktor élesen bírálta az Európai Uniót és Oroszország elleni uniós szankciókat„Úgy gondolom, Magyarországnak inkább amerikai hősével kellene egyeztetnie” – jegyezte meg egy, a tárgyalások részleteit ismerő uniós diplomata, aki – akárcsak a többi résztvevő – névtelenséget kért. Hozzátette, nagyon úgy tűnik, hogy a miniszterelnök támogatja az Oroszország elleni szankciókat. Hivatalosan az uniós tisztviselőknek január 31-ig van idejük a korlátozó intézkedések meghosszabbítására. Eközben az EU az elkövetkező hetekben újabb szankciók bevezetését is tervezi Oroszországgal szemben.
„Orbán Viktor a szankciók meghosszabbításával kapcsolatban azt mondta, hogy megvárja az amerikai elnöki beiktatást, ami már lezajlott” – jegyezte meg egy másik uniós diplomata. „Trump üzenetei világosak voltak, különösen a Putyinhoz intézett követelése után. Miért akadályozná meg akkor Orbán a folyamatot?”
Egy harmadik diplomata szerint a tisztviselők körében általános egyetértés mutatkozik abban, hogy a szankciókat pénteken „szokásos eljárással” – problémamentesen – fogják meghosszabbítani. Ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy egy váratlan fejlemény még mindig bekövetkezhet: például az, hogy a magyar miniszterelnök mégiscsak blokkol.
Ha pénteken nem sikerül jóváhagyni a szankciókat, az ügy az EU külügyminisztereinek napirendjére kerülhet hétfőn, amikor Brüsszelben találkoznak, hogy az Oroszországgal kapcsolatos politikájukat megvitassák Trump hivatalba lépésének tükrében.
Ha a szankciók újbóli engedélyezése a végső határidő után sem történik meg, az egyik legközvetlenebb következmény az lenne, hogy Oroszország befagyasztott pénzeszközei – amelyek jelentős része a belgiumi székhelyű Euroclear letétkezelő rendszerében találhatóak – visszakerülnének a Kreml kezébe.
Egyre elégedetlenebb az orosz elit, amiért nem ér véget az orosz-ukrán háborúKét, a helyzetet jól ismerő tisztviselő szerint nincs terv ennek a forgatókönyvnek a megakadályozására. Határozottan cáfolták azon találgatásokat is, amelyek szerint Belgium egy 81 éves rendelet alapján léphetne közbe, lehetővé téve az ország uralkodójának, hogy megakadályozza vagyontárgyak más államokba történő átutalását. „Ilyesmi csak a Netflix-sorozatokban létezik, nem pedig a valóságban. Ezt a verziót még soha nem tárgyalták meg komolyan” – mondta egy tisztviselő.
A belga királyt is bevethetik Orbán Viktor vétója ellen az Oroszországgal szembeni szankciók ügyébenMagyarország súlyos következményekkel nézhet szembe, amennyiben meghiúsítja az uniós szankciók meghosszabbítását. Egy másik tisztviselő szerint az Európai Unió válaszul akár el is utasíthatja az ország többéves kiadási programját. Ez egy stratégiai jelentőségű dokumentumot, amely az elkövetkező négy év költségvetési irányvonalait rögzíti. A tervet várhatóan februárban kellene jóváhagyni.
„Nem számítok arra, hogy Magyarország ténylegesen blokkolja a szankciók megújítását. Magyarország szereti fokozni a feszültséget, de ha valóban keresztbe tenne a szankcióknak, az hatalmas földindulást idézne elő” - mondta el az egyik, a tárgyalásokon résztvevő diplomata.
Elfogadták az Oroszországgal szembeni tizenötödik szankciós csomagot