koronavírus;TISZA Párt;Kulja András;

- Kulja András: Látszik, hogy a miniszterelnök soha nem hívott fel hozzátartozót azzal, hogy meghalt a szerette

A Tisza Párt szerint az Orbán-kormány inkább a sikerpropagandát tolta a Covid19-járvány ideje alatt, a sajtót azért tiltották ki a kórházakból, mert félt, hogy kiderül, milyen állapotok uralkodnak odabent. 

„A tévében csak a sikerpropaganda ment, nekünk sem lehetett rosszat mondani, miközben ott fulladtak meg a betegek. Az emberek úgy haltak meg, mintha semmit nem számítana a kormánynak az életük” - reagált ki a Tisza Párt európai parlamenti képviselője vasárnap este Orbán Viktor a koronavírus-járvány kezelését bemutató videójára.

Kulja András elmondta, hogy rezidensként vezényelték a Jahn Ferenc Kórházba a Covid–19-járvány kezdetén. Az orvosok ekkor teljesen felkészületlenül kerültek bele a védekezésbe: gyakran más szakterületekről, például a szemészetről vagy a gyermekgyógyászatról irányítottak át őket koronavírusos betegek kezelésére. Szerinte előfordult, hogy egy-egy műszak alatt két-három beteg is életét vesztette. Hozzátette, a járvány kitörése váratlanul érte a kórházakat, amelyek már eleve súlyos adósságot görgettek maguk előtt, és alulfinanszírozottan működtek.

Az ellátás szervezése szintén kaotikus volt, mert sem elegendő információ, sem átlátható protokoll nem állt rendelkezésre. Kulja András egy csecsemőorvos kollégájával kényszerült kidolgozni a Covid-osztály működési rendjét. Állítása szerint az Orbán-kormány azért tiltotta ki a sajtót a kórházakból, mert attól tartottak, hogy napvilágra kerülnek az intézmények rossz állapotai és a hiányosságok.

Előfordult, hogy a sebészeti osztályon egy kolléga barátnője szerezte be a maszkokat, amelyeket több napig kellett használni, mivel nem állt rendelkezésre elegendő készlet. Naponta csak egyetlen maszkot kaptak, és védőruhát is alig, ezért sokszor ismételten fel kellett venniük az egyszer használatos felszerelést.

A helyzetet tovább nehezítette, hogy nem volt elegendő gyógyszer, ágy és megfelelő lélegeztetőgép, így a betegek olykor az orvosok szeme láttára fulladtak meg. Az osztályokon ráadásul nem alakult ki egységes eljárásrend a Covid–19-betegek ellátására. Az Orbán-kormány ugyan vásárolt 16 ezer lélegeztetőgépet vásárolt, de ezek kezeléséhez az orvosok mindössze egyórás felkészítést kaptak, ami nyilvánvalóan nem volt elegendő.

Sok lélegeztetőgép eleve használhatatlan volt: több készülékhez nem tartozott angol nyelvű használati útmutató, vagy egyáltalán nem működött, így több darabot ki sem csomagoltak.

Az ellenzéki politikus kiemelte, hogy az intenzíves szakembereknek többéves tapasztalatra van szükségük a lélegeztetőgépek helyes alkalmazásához, ezért a kabinet „gyors betanításra” vonatkozó elképzelése teljesen megalapozatlan volt. Amikor az orvosok jelezték, hogy nem áll rendelkezésre elég gyógytornász, és sok a felfekvéses sérülés, mindössze annyi a választ kaptak, hogy oldják meg helyben, ahogy tudják.

A Tisza Párt európai parlamenti képviselője felháborítónak nevezte, hogy az intenzív osztályok zsúfolásig megteltek, miközben a kormány sikerpropagandát folytatott, a valódi problémákat pedig figyelmen kívül hagyta. 

Látszik, hogy a miniszterelnök soha nem hívott fel hozzátartozót azzal, hogy meghalt szerette, és ezt naponta többször. Nem tudja, milyen az, amikor nem veszi át az intenzív osztály a beteget, mert nincs hely. Amikor könyörögnek a betegek, hogy ugye meggyógyulnak, vagy amikor egymás mellett hal meg egy ikerpár. Ne sikerkommunikáljon a miniszterelnök, hanem tegye rendbe az egészségügyet. Hogy van képe, hogyan tud tükörbe nézni?

- fogalmazott Kulja András. 

Arról sem esik szó, hogy Magyarország az ötödik legrosszabb helyre került az egymillió főre eső halálozások számában az egész világon.