Európai Unió;Oroszország;Ukrajna;Szijjártó Péter;szankciók;

- Elég volt egy ígéret, az Orbán-kormány elengedte a vétót, mégis hozzájárult az Oroszország elleni szankciók meghosszabbításához

Az Európai Bizottság a döntéshez kapcsolódóan kiadott egy közleményt, miszerint az energiaellátás továbbra is prioritást élvez az EU számára, és Szlovákiával és Magyarországgal együtt folytatják az egyeztetést az Ukrajnán keresztül érkező gáz- és olajtranzit kérdésében. December óta a magyar érvek is változtak.

Hétfőn az EU-s Külügyminiszterek Tanácsa elfogadta az Oroszország elleni szankciók meghosszabbítását. Csak Magyarország ellenezte a hosszabbítást, cserébe biztosítékot kért az energiabiztonság fenntartásáért. Az Európai Bizottság a döntéshez kapcsolódóan kiadott egy közleményt, miszerint az energiaellátás továbbra is prioritást élvez az EU számára, és az érintett tagországokkal, Szlovákiával és Magyarországgal együtt folytatják az egyeztetést az Ukrajnán keresztül érkező gáz- és olajtranzit kérdésében.

Az EUrologus azt írja, meg nem erősített információk szerint a tagállamok nyilatkozatot fogadnak a magyar vétófenyegetés elhárítása érdekében. Ebben a többi között az szerepel, az Európai Bizottság megkeresi Ukrajnát, hogy biztosítékokat kérjen az EU-ba irányuló kőolajvezeték-transzferek fenntartásával kapcsolatban.

A nyilatkozatban jelzik, hogy az ukrán gázvezetékrendszeren keresztül történő európai gázellátás Ukrajna nemzetközi kötelezettsége. Ezt egyébként az ukránok nem vitatják, s már korábban leszögezték, hogy Azerbajdzsánból származó energiahordozókat továbbítanak.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter már hétfő reggeli Facebook-posztjában azt közölte, „az EU-s külügyminiszterek tanácsülésén az dönti el a szavazatunkat, hogy az Európai Bizottság ad-e garanciát arra, hogy a jövőben fellép minden olyan esetben, amikor uniós tagállamok energiabiztonságát fenyegetik az Európai Unión kívülről”.

Az Orbán-kormány a december óta tartó huzavona után egyezett bele az Oroszország elleni szankciók meghosszabbításába, miközben az esetleges vétó oka is módosult.

Bár a rendes ügymenet szerint a jogi formalitást – miszerint hathavonta meg kell újítani a szankciókat-, a nagyköveti szinten rendezik, Magyarország ragaszkodott hozzá, hogy a Külügyminiszterek Tanácsa vitassa meg az ügyet. Decemberben még azért akarta halasztani a magyar kabinet  a szankciók meghosszabbítását, mert Donald Trump új amerikai elnök szerintük új helyzetet hozhat a háborúban.

Bár Donald Trump már hivatalba lépett, az azonnali béke helyett újabb szankciókkal fenyegette meg a Kremlt. Múlt héten az Orbán-kormány fő kifogása már az energiabiztonság volt. Az Európai Bizottság határozott állítása szerint az Ukrajnán keresztül haladó gázszállítás leállítása – amelyről Orbán pénteken mint a „segítség feltételéről” beszélt –, sem a szankciók nem veszélyeztetik az EU energiabiztonságát.

Hétfőn Szijjártó Péter végül beadta a derekát a külügyminiszterek ülésén, és várhatóan egy nem kötelező érvényű energiabiztonságról szóló nyilatkozat kiadása miatt hivatalosan is átengedte az egyhangú döntést igénylő szavazást.

Szijjártó Péter: Megkaptuk a garanciákat

A külügyminiszter később a Facebook-oldalán közölte, Magyarország megkapta a kért garanciákat hazánk energiabiztonsága kapcsán. „Az Európai Bizottság elkötelezte magát az Európai Unió tagországaiba vezető földgáz- és kőolajvezetékek védelme mellett. Világossá tették: az uniós tagállamokat ellátó energiainfrastruktúra épsége az egész EU biztonságát illető kérdés. Az Európai Bizottság emellett biztosítékot kér Ukrajnától az EU-ba irányuló kőolajszállítások fenntartása érdekében” – írta a tárcavezető.

A Táncsics Mihály-díjas újságíró 81 éves volt.