Orbán-kormány;szélsőjobb;II. világháború;bukás;jobboldali populizmus;

Az ordító egér című filmben egy képzelt európai állam hadat üzen Amerikának

- Tompa Imre: Bukovári

Bukovári van – mondta a maga elegáns, kifinomult (a focipálya tizenhatosáig tartó) latinos műveltségével a miniszterelnök úr a főpolgármester-választás előtt. Az alábbiakban amellett próbálunk érvelni, hogy szerintünk megint az van, s hogy a tárogató rossz végét választottuk (szívjuk).

Most jobbra leng a sokat emlegetett Koestler-inga (a világ ciklikus ingamozgást végez a demokratikus és a totalitárius korszakok között), ezért a jobbszélen sokan azt hiszik, hogy a végső győzelem felé vivő aranykor közeleg. Amikor Adolfék durwára nyerésre álltak és tényleg úgy hatoltak előre a Szovjetunió testében, mint kés a vajban, a sok hülye azt hitte, hogy hoppá, meg fogják nyeri ezt a háborút, nehogy lemaradjunk, és Werth Henrik (nomen est omen) vezetésével amellett kardoskodtak, hogy be kell szállnunk a buliba, irány a Don-kanyar ugye. Hadat üzentünk a Szovjetuniónak (a képviselőházban a képviselők zömének lelkes támogatásával, egy bolond tényleg százat csinál), már ez nagy ötlet volt, de Pearl Harbor után bemutattunk Amerikának is, így harcban álltunk nemcsak a hangyakuki méretű Brit Birodalommal, hanem két ilyen kis izé entitással is, mint a Szovjetunió és az Egyesült Államok. Kardot rántottak a lovashuszárok és megindultak a magyar kerékpáros zászlóaljak, kis pénz, kis foci – ma rolleres különítmények rohannák le az ukránok sáncait, ők az ellenség ugye, már ha odaérnének időben, de mivel a MÁV különvonatai vinnék a csata helyszínére őket, sajnos lekésnének a döntő ütközetről.

Az effajta kreténség btw nem a jobboldal privilégiuma: a ’90-es években az államszocialista rendszerek összeomlását követően hangzott el Fukuyama polipológus kolléga szájából az a kapitális farokság, hogy eljött a történelem vége, könyvet is írt The End of History címmel, hát röhej.

Well, túlidézett ugyan, de nem nélkülözhető Bibó István kínos kérdése (tömörítve): hogy a falloszba’ van, hogy ez az ország „a döntő történelmi pillanatokban, mindenekfelett 1914–20 és 1938–44 között (és tesszük hozzá, 2010-től nem tom meddig – a szerző, T. I.) végzetes módon képtelennek bizonyult arra, hogy saját helyzetének valóságos adottságait és az ebből adódó feladatokat meglássa. (…) a magyar nemzet (…) nem tudta megtalálni vagy nem tudta hatalomhoz juttatni azokat a vezetőket (...), akik szükségleteit, érdekeit, útját jól kifejezték s jól megtalálták volna. (…) a közösség (...) a valóságos problémákkal szemben vakká lett.” Ezek a választások szintén ciklikusan vezetnek a bukovárihoz. A világháború végén ugye az ország csatatérré válik, hat hónapos frontharcok és nyilasuralom, csődöt mond a köztisztviselői kar, eltöröltetik az ország felépítménye, a teljes elit elmenekül, totális az összeomlás.

Szal szerintünk megint az van tehát, hogy melléfog a regnáló tesis elit: mivel jobbra dől a világ, azt hiszik ezek a lángeszű külpolitikusok, hogy az az autoriter ideológiai konstrukció és államszervezési technika, amibe menekülnek egyrészt a felelősségre vonás elől, másrészt mert egy csomóan mélyen hisznek a kirekesztő populista (szuverenista, fasisztoid, kriptonyilas) paradigmában – szóval azt hiszik, most ez a nyerő lap. De bizony, és ez is ciklikus, simán ugyanúgy beeshetünk két szék között a pad alá, ahogy legutóbb, ahogy Adolfék is bebukták az ő totalitárius kalandjukat, úgy Vologya Putlert is elérheti a bukovári, és minket is.

Persze, ha az állam kooperál vagy összenő a kriminális oligarchikus mély-állammal (lásd Venezuelát például, ahol az autokrata rezsim összeépült a drogkartellek és balos terrorista drogcsempészek balettkarával és rendet teremtett – ajánlott olvasmányok Zentuccio alapvető cikkei Venezueláról a Holdblogon), egy diktatúra az idők végezetéig fenntartható.

De végső fokon és hosszútávon nézetem szerint mind Európa, mind Amerika ellent fog állni ennek a szaharviharnak, melynek molett viharmadara a mi pufi minielnökünk, és rá fog dőlni ez a hazugságokból felhúzott Patyomkin-falu. Más kérdés, hogy attól még nem lesz magyar újjászületés, de erről bővebben majd next time.

Most, hogy újra Donald Trump lett az Egyesült Államok elnöke, sokan az első ciklusa alatt tapasztaltak megismétlődésétől tartanak. Akkor a demokratákkal vívott kiélezett harc, a hangzatos ügyek sokasága nem egy esetben az állam működésére, a gazdasági és hatalmi folyamatokra hatott bénítóan. Ezúttal láthatóan minden nagyon más.