Európai Unió;Németország;Oroszország;Ukrajna;Egyesült Államok;Annalena Baerbock;

- Német külügyminiszter: Egy szélhámos, az ukránok és az európaiak feje fölött megkötött békével semmit sem nyernénk

Ukrajnának kemény és hosszú távú biztonsági garanciákat kell kapnia – szögezte le Annalena Baerbock.

Nem lehet békemegállapodást kötni Ukrajnában az ukránok és az európai uniós országok feje fölött – jelentette ki pénteken a német külügyminiszter a Müncheni Biztonságpolitikai Konferenciához kapcsolódóan.

„Egy szélhámos – az ukránok és az európaiak feje fölött megkötött – békével nem nyernénk semmit.

Egy szélhámos béke nem hozna hosszú távú biztonságot sem Ukrajna népének, sem nekünk, Európában, sem az Egyesült Államoknak”

– fogalmazott Annalena Baerbock a nemzetközi konferencia megnyitója előtt nem sokkal kiadott közleményében. Hozzátette, a valódi béke csak az erő segítségével jöhet el.

Mint mondta, ehhez Ukrajnának „kemény és hosszú távú biztonsági garanciákat kell kapnia, amelyek biztosítják az ország szuverenitását, illetve azt, hogy (Vlagyimir) Putyin (orosz elnök) nem fogja ismét fenyegetni Európa békéjét”. Hangsúlyozta azt is: erős NATO-ra van szükség, és haladni kell Ukrajnának az Európai Unióval folytatott csatlakozási tárgyalásaiban.

„Éppen ezért nagyon fontos, hogy intenzív megbeszéléseket folytassunk amerikai és nemzetközi partnereinkkel a müncheni konferencián”

– húzta alá.

A péntektől három napon át tartó biztonságpolitikai konferenciára több állam- és kormányfő, illetve európai uniós vezető is hivatalos, valamint a tervek szerint részt vesz rajta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is. Az Egyesült Államokat a tervek szerint mások mellett James David Vance alelnök képviseli. Donald Trump amerikai elnök nemrég kijelentette, arra számít, orosz tisztviselők is részt vesznek a konferencián, egyben jelezte, hogy szerinte találkozniuk kellene amerikai és ukrán tisztviselőkkel is. „Oroszország ott lesz az embereinkkel” – közölte, majd megjegyezte, hogy egyébként Ukrajnát is meghívják, és bár nem biztos abban, kik lesznek jelen, Oroszországból, Ukrajnából és az Egyesült Államokból is magas rangú tisztviselőkről van szó. Dmitro Litvin, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tanácsadója ugyanakkor újságíróknak azt mondta, az ukrán delegáció nem tervez ilyen találkozón részt venni.

Donald Trump amerikai elnök szerdán jelentette be, hogy megegyezett az orosz elnökkel arról, a két ország tárgyalásokat kezd az ukrajnai háború lezárásáról. Megbeszélésükről Trump újságíróknak azt mondta: első személyes találkozójuk már „a közeljövőben” létrejöhet Szaúd-Arábiában. (A Financial Times ukrán és nyugati tisztviselőket idézve azt írta, Trump és Putyin megpróbál már húsvétra vagy május 9-re tűzszünetet elérni Ukrajnában.) A kérdésre, hogy Ukrajnát egyenrangú tárgyalási partnernek tekinti-e, Trump – elmosva a háborúért viselt felelősség kérdését – annyit válaszolt: „Úgy gondolom, békét kell kötniük, nem volt jó belemenniük ebbe a háborúba.” Kaja Kallas, az Európai Unió külügyi vezetője elutasította a kétoldalú, amerikai-orosz tűzszüneti tárgyalások tervét. „Egyértelmű, hogy semmilyen, a hátunk mögött kötött alku nem fog működni” – szögezte le.

Volodimir Zelenszkij tanácsadója azonban leszögezte, az ukrán delegáció nem tervez ilyen találkozón részt venni.