Európai Unió;Oroszország;Ukrajna;Szijjártó Péter;Egyesült Államok;Kazahsztán;Donald Trump;béketárgyalások;orosz-ukrán háború;

Szijjártó Péter: Trump-ellenes háborúpárti európai vezetők ülnek össze Párizsban, hogy megakadályozzák a békét

Az Asztanában tartózkodó külgazdasági és külügyminiszter a sajtótájékoztatóján emellett hosszasan sorolta, mennyi közös van a „békepárti” Kazahsztánban és Magyarországban.

Trump-ellenes háborúpárti európai vezetők ülnek össze hétfőn Párizsban, hogy megpróbálják megakadályozni az ukrajnai béketeremtést – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a kazahsztáni Asztanában.

A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a kazah kollégájával, Murat Nurtleuval tartott közös sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy Donald Trump amerikai elnök beiktatásával napjainkra teljesen új világpolitikai realitás jött létre, amely kedvező Magyarország és Kazahsztán számára egyaránt.

„Két olyan országról beszélünk, amelyek mindig is békepárti álláspontot képviseltek, mindig is patrióta, szuverenista politikai stratégiát hajtottak végre, mindig a normalitás talaján álltak, s a nemzeti érdeket tartották első számú szempontnak” – sorolta.

Szijjártó Péter közös érdeknek nevezte az ukrajnai háború mielőbbi lezárását, ugyanis szerinte a konfliktus miatt Magyarországot és Kazahsztánt is súlyos károk érték, erre pedig a legjobb esélyt jelenleg az amerikai elnök és az ő „békepárti” politikája jelenti szavai szerint.

„Ezért üdvözöljük a legfelső szintű orosz-amerikai párbeszéd újraindulását. Örömmel, s megnyugvással vettük tudomásul, hogy Donald Trump és Vlagyimir Putyin hosszasan beszéltek egymással. És örömmel és megnyugvással értesültünk arról is, hogy ezen tárgyalás folytatásaként a két külügyminiszter, Marco Rubio és Szergej Lavrov is már egyeztettek az orosz-amerikai együttműködés és az ukrajnai rendezés jövőbeli lehetőségeiről”

– mondta.  

Mint arról beszámoltunk, egy nappal a müncheni biztonsági konferencia után, már hétfőn megtartják azt a rendkívüli párizsi EU-s csúcstalálkozót, amelyre Emmanuel Macron francia elnök tett javaslatot azután, hogy az Egyesült Államok világosan jelezte: az Európai Unió nem lehet jelen az orosz-ukrán háború befejezését célzó béketárgyalásokon. 

A különbség csak annyi, hogy Orbán Viktor nem szokott vitákon részt venni.