Moholy-Nagy Művészeti Egyetem;Egyetemi autonómia;MOME Front;

A MOME Front mellett az egyetemi szenátus

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) szenátusa kedd este kiállt az egyetemi átalakítások ellen tiltakozó MOME Front mellett. A tiltakozók ezt követően nyílt levélben jelentették be: nem tekintik tárgyalópartnernek az egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumát és annak vezetőjét.

Több órás ülést tartott a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) szenátusa kedden, hogy megvitassa az egyetem átalakítása körül kialakult forrongó hangulatnak és az ide vezető körülményeknek az okait. Az átalakítások miatt az Elméleti Intézet vezetéséről leköszönő elnök, Horányi Attila nyilvános közösségi média posztja szerint a szenátus – ellenszavazat nélkül, csupán két tartózkodással – hivatalosan is támogatásáról biztosította az egyetemi átalakítások ellen tiltakozó MOME Frontot.

A javarészt hallgatókból álló tiltakozók azóta nyílt levélben reagáltak a fejleményekre, melyben a szenátust ismerik el az intézmény érdekeit szolgáló, demokratikusan megválasztott vezető testületként. „Az autonómia fogalmát továbbra is egyedül az önrendelkezésben látjuk” – írják, majd hozzáteszik: ennek értelmében a jövőről kizárólag az egyetem polgárai és az őket képviselő szenátus dönthet. Az intézményt fenntartó alapítvány kuratóriumát ezzel szemben nem tekintik tárgyaló félnek, sem annak vezetőjét, annak vezetőjét, Böszörményi-Nagy Gergelyt, aki az Orbán-rendszerben az egykori Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium főosztályvezető-helyetteseként alapozta meg karrierjét.

Hetek óta zajlanak heves viták az egyetem átalakítása körül, melyben a MOME Front az intézmény autonómiájának súlyos csorbulását látja – főleg az egyetemet fenntartó alapítvány elnöke, Böszörményi-Nagy Gergely személyében. A tiltakozók két héttel ezelőtt hozták nyilvánosságra követeléseiket, melynek része az intézményt vezető szenátus hatalmának helyreállítása. Az azóta Chartába foglalt követeléseik aláírására február 17-én, délután háromig adtak haladékot Böszörményi-Nagy Gergelynek, de ő végül nem jelent meg a nyilvános eseményen.

Lőrinczy Attila továbbírta Molnár Ferenc egyik legtöbbet játszott darabját, Az üvegcipőt. Izgalmas vállalkozás, két teljesen más hangulatú felvonás. Az üvegcipőn túl-t most Miskolcon mutatták be, ahol 2023 októberétől játsszák a színlap szerint Molnár vígjátékát.