kártérítés;tiltakozás;Egyesült Államok;Greenpeace;olajcégek;rágalmazási per;

A Greenpeace egyik tiltakozó akciója 2017-ben

660 millió dolláros kártérítésre ítélték az Egyesült Államokban a Greenpeace-t

A környezetvédők az ellen tiltakoztak, hogy egy rezervátumnál épülő olajvezeték veszélyezteti a környezetet. Ha valóban ki kellene fizetniük a büntetést, csődbe mehetnek.

A Greenpeace környezetvédő szervezetnek több mint 660 millió dolláros (Több mint 240 milliárd forint) kártérítést kell fizetnie egy olajcégnek okozott károk miatt – állapította meg a rágalmazás és más követelések miatt indított ügyben eljáró esküdtszékamerikai hírügynökség szerint. A Greenpeace aktivistái –  írja az AP – még 2016-ban és 2017-ben egy dakotai olajvezeték építése ellen tiltakoztak a Missouri folyó közelében egy indián rezervátumnál. A környezetvédők és az itt élők attól tartottak, hogy a beruházás veszélyezteti otthonaik vízellátását.

A dallasi székhelyű Energy Transfer és a Dakota Access leányvállalata a hollandiai Greenpeace Internationalt, a Greenpeace USA-t és a Greenpeace Fund Inc. finanszírozó szervezetét vádolta meg rágalmazással, birtokháborítással, zavargással, polgári összeesküvéssel és más cselekményekkel. A Greenpeace USA-t minden vádpontért felelősnek találták, míg a többieket csak részben.

A Greenpeace korábban azt közölte, hogy ha valóban ilyen mértékű kártérítést kellene fizetniük, az csődbe viheti a környezetvédő szervezetet. Az ítélet után azonban jogi képviselőjük, Deepa Padmanabha azt közölte, hogy soha nem fognak leállni, és fellebbeznek, sőt az Energy Transfert júliusban Amszterdamban állítják bíróság elé megfélemlítés vádjával. Az Energy Transfer ugyanakkor győzelemként értékelte az ítéletet, mert szerinte különbséget kell tenni a szólásszabadság és a törvénysértés között. Állítják a Greenpeace tiltakozásaival Észak-Dakota lakosságát is zaklatta, és kiképzett, szervezett tüntetőkkel akadályozták az építkezést.

A Greenpeace Magyarországon is fontos érdekvédelmi feladatot lát el a környezetvédelem területén, legutóbb, tavaly nyáron a Kúria nekik adott igazat a Fertő tavi gigaberuházás ügyében, de ők mutatták ki az akkugyártáshoz használt magzatkárosító oldószert is a gödi kommunális szennyvízben.

Ivica Dačić szerb belügyminiszter és Aleksandar Vučić elnök egymást múlják felül a hazudozásban, a hazugságaik azonban már túl szembetűnőek.