Orbán-kormány;Magyarország;Európai Bizottság;büntetés;menekültügy;kötelezettségszegés;Európai Unió Bírósága;uniós pénzek;

Migránsokról alig van hír a déli határnál, a szabályozás miatt viszont naponta halmozódik a bírság

Már 191 milliárd forintnál jár a büntetés, amelyet Magyarország kapott, mert az Orbán-kormány nem hajlandó végrehajtani az EUB ítéletét

Az összegből 357 millió eurót (143 milliárd forintot) már le is vontak a Magyarországnak járó pénzekből - derült ki a Népszavának megküldött legfrissebb bizottsági adatokból.

Március közepéig 477 millió euró (mostani árfolyamon mintegy 191 milliárd forint) büntetést gyűjtött össze Magyarország, mert nem hajlandó végrehajtani az Európai Bíróság korábbi ítéletét a menedékkérőkre vonatkozó szabályozás ügyében.

Az összegből 357 millió eurót (143 milliárd forint) már le is vontak a Magyarországnak járó pénzekből 

- derült ki a Népszavának megküldött legfrissebb bizottsági adatokból.

A tavaly júniusban kiszabott 200 millió eurós alapbírságon felül a bírság azóta is napi egy millió euróval növekszik, ameddig a magyar kormány nem változtat a migrációs törvényen, vagyis nem hozza azokat összhangba az uniós elvárásokkal. A lapunk áltat kikért számok azt mutatják, hogy a Bizottság kéthavonta küld fizetési felszólítást a magyar kormánynak. A legutóbbi ilyen március 17-én érkezett Budapestre.

A fizetés elmaradása esetén a Bizottság a többi, hazánknak szánt uniós kifizetésekből vonja le a büntetést. Eddig hat kifizetésből vonták le az összegeket, ráadásul az elmaradt fizetésekre kamatokat is számolnak. Ebből összesen valamivel több, mint két és fél millió eurónyi (egymilliárd forint) kamatköltség gyűlt össze. Ezen felül jelenleg a két részletben küldött,

összesen mintegy 120 millió euróról már elküldték a fizetési felszólítást Budapestnek, de a büntetés levonása csak a fizetési határidő lejárta után várható.

Az Európai Bizottság korábban azért perelte be a magyar kormányt, mert a migráció és menekültügy területén hozott törvényekről az EU Bírósága is kimondta, hogy uniós joggal ütközik, ugyanis az országba belépő menedékkérők nem férnek hozzá a megfelelő eljáráshoz és jogorvoslati lehetőséget sem kapnak. Mivel a bírósági döntést Magyarország nem hajtotta végre, újabb határozatot hoztak a már említett büntetésekről.

Zűrzavart okoztak a tankerületek által „ajánlott” minimumponthatárok, a Szülői Hang képviselője szerint a gyerekek isszák meg a hibás döntések levét.