Holnap jár le egy 93 millió eurós fizetési felszólítás határideje, amelyet az Orbán-kormánynak azért kézbesítenek Brüsszelből, mert nem hajtott végre egy 2020-ban hozott európai bírósági ítéletet a menekültügyi politikájának megváltoztatásáról. Az EU bírói fórumának június 13-án kelt határozata alapján Magyarországnak mindaddig napi egymillió eurót kell fizetnie az uniós kasszába, amíg nem tesz eleget a verdiktnek.
Egyelőre nincs nyoma annak, hogy Budapest teljesítené az ítéletben foglaltakat, ezért az óra ketyeg és az összeg napról napra emelkedik. Ha a kormány nem fizet, akkor a június 13-a és szeptember 13-a között terjedő időszakra jutó 93 millió eurót az Európai Bizottság fokozatosan levonja az országnak járó uniós támogatásokból.
Újabb fizetési felszólítást küldött az Orbán-kormánynak az EB, ha 15 napon belül nem fizet, jön a „kompenzációs” eljárás 78 milliárd forintos fizetési felszólítást kapott Brüsszelből az Orbán-kormányA brüsszeli testület hétfőn újabb fizetési felszólítást küldött,
amely a szeptember 14-től november 13-ig tartó periódusra eső 61 millió eurós pénzbírságról szól.
A kabinetnek 45 napja van a számla kiegyenlítésére, ha ezt elmulasztja, újabb felszólítást kap, immár 15 napos határidővel. Nem fizetés esetén kezdődhetnek az újabb levonások.
A napi pénzbüntetéssel együtt
már több mint 350 millió eurónál (a mostani árfolyamon nagyjából 143 milliárd forintnál) tart a kormány tartozása, miután az EU Bírósága júniusban - a napi egymillión kívül - egy 200 milliós átalányösszegre is megbírságolta. Az EB már ez utóbbit is folyamatosan vonja Magyarország uniós számlájáról.
Az MNB veszteségként már el is könyvelte azt a 200 millió eurós uniós bírságot, amelyet az Orbán-kormány nem akart kifizetniA nagy összegű pénzbüntetéseket azért szabták ki a kormányra, mert megtagadta egy 2020-as ítélet végrehajtását, amelyben az uniós bírák megállapították, hogy a magyarországi hatóságok egy sor területen megsértik az EU migrációs és menekültügyi előírásait, például nem biztosítják a menedékkérők hozzáférését a menekültügyi eljáráshoz és nem biztosítanak jogorvoslatot a számukra. Az EU Bíróságának határozatait kötelező végrehajtani, de a kabinet egyelőre nem hajlandó rá. Orbán Viktor néhány hete még levelet is írt Ursula von der Leyen bizottsági elnöknek, amelyben nehezményezte a büntetést. Az elnök még nem válaszolt neki.
Bár Bóka János Európa-ügyi miniszter szeptember közepén azt nyilatkozta, hogy Ylva Johansson belügyi biztossal megállapodtak egy olyan megoldásról, amelynek keretében a lehető leggyorsabb eljárás keretében és teljes mértékben végrehajtható a bírósági döntés, információink szerint a kormány és az Európai Bizottság között nem zajlanak egyeztetések erről. Anitta Hipper szóvivő a Népszava kérdésére megerősítette:
Magyarországon a sor, hogy fizessen és megtegye a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy megfeleljen az ítéletnek.