Financial Times;Bill Gates;technokrata;

2013-11-15 06:48:00

Szakszerű figyelmeztetés

Bár magát technokratának tartja, mégsem hisz abban, hogy a technika önmagában képes megváltani a világot. Ez az úr, aki magát - teljes joggal - technokratának tartja, a Financial Times-ban megjelent interjúban, nem más, mint Bill Gates.

Véleménye azért is meglepő, mert korábban magyarul is megjelent könyvében, még az elektronikus információ teljes, mindent elborító térhódításáról írt. Ami jórészt bekövetkezett.

Csakhogy…csakhogy a magyarázók, véleménymondók milliói, úgy magyarázták ezt a jelenséget, mint ami alapjaiban változtatja meg a világot. Kétségtelen.

Földgolyó méretűvé szűkült le az egyre inkább átlátható világ, ami azt jelenti, hogy minden ami a Glóbuszon történik, szinte azonnal hozzáférhető, jó esetben bele is lehet szólni tevőlegesen, az események alakulásába.

Olyan méretű tájékozódási lehetőségünk van minden percben, amelyek véleményünket, de tetteinket is motíválhatják. S nem utolsó sorban, meggyorsíthatja ügyeink intézését a szűkebb, de akár a tágabb világunkban is.

Mégis jókor jött Bill Gates figyelmeztetése, mert önmagában ez a technika - sem - váltja meg az emberiséget legfontosabb problémáitól.

Mint ahogy az írásbeliségre való áttérés a görögöknél, ami hasonlóan óriási változást jelentett, (Homérosz után), mégis,  most is az egyes ember, a társadalmak (jól) élni, lakni, szaporodni, értelmes munkát végezni szeretnének és  e tekintetben a görögök óta sem változott az emberek alaptermészete.

Mindehhez van aki önző módon, durván szeretne hozzájutni, mások alkalmazkodva társaikhoz, szerényebbek, ki tisztességesen, ki becstelenül próbálja céljait elérni, ki hiú, ki nem tartja önmagát nagyon fontosnak, ki türelmes, ki türelmetlen.

S még lehetne hosszan sorolni az emberi természet, nem nagyon változó, sokféleségét. S ezen a gyors, ma már elképesztően széles információs sztráda sem tud változtatni. Jó, ha erre a legilletékesebb, világhírű szakember figyelmezteti a világot.