romagyilkosságok;hozzátartozók;kormányzat;túlélők;kártalanítás;Nagycsécs;Budapest Környéki Törvényszék;

2013-11-27 06:14:00

Romagyilkosságok: Hiába várnak a segítségre?

Csak homályos ígéret maradt a romagyilkosságok túlélőinek, az áldozati családok kártalanítására még augusztusban tett kormányzati bejelentés - legalábbis erről árulkodik az elmúlt három hónap, hiszen az sem derült ki, hogy az érintettek kárigényének felmérésére kijelölt tárca találkozott-e a családokkal. Lenne dolga a kormánynak, hiszen az elkövetők nem csak hat embert öltek meg, de további 55 ember életét veszélyeztették. Megkeresésünkre az emberi erőforrások minisztériuma ígérte, hogy hamarosan újabb bejelentés lesz az ügyben.

Hamarosan bejelentést tesz az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) a cigánygyilkosságok túlélőinek és az érintett családok kártalanításáról - erről tájékoztatta lapunkat röviden a tárca, ám más, az ügyben feltett konkrét kérdéseinkre nem tudtak felelni.

Annyit árultak el, hogy ez vélhetően "nem a héten" fog történni, hanem a következő hetekben, és még folyik a munka az ügyben.

Ez persze aligha nyugtatja meg a hat ember életét követelő támadássorozat túlélőit és az elhunytak rokonait, akik először augusztus közepén kaptak ígéretet arra, hogy év végéig kártalanítást kaphatnak.

Akkor ugyanis - nem sokkal a Budapest Környéki Törvényszék elsőfokú ítélete után - az ügy újra foglalkoztatni kezdte a közvéleményt.

Akkor az egyik kormánypárti lap már tényként tálalta, hogy "a kormány döntése nyomán" hamarosan anyagi kártérítést kaphatnak "a nehéz anyagi helyzetbe jutott" családok, amelyek elvesztették hozzátartozójukat a 2008-2009-es támadássorozatban, és a cikk szerint Orbán Viktor miniszterelnök fel is kérte Navracsics Tibor igazságügyminisztert egy kárpótlási javaslat kidolgozására.

Navracsics azután azt mondta, szeptember elején tárgyalnak a hozzátartozókkal, és bár arról nem szólt, mekkora összeget jelenthet ez az egyes családoknak, de azt mondta, "tisztességes kártérítést" fognak ajánlani.

Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter ugyanakkor szintén azzal bíztatta az érintetteket, hogy a kifizetéssel nem kell várni a másodfokú ítéletig sem, mivel azóta kiderült, hogy az állam alkalmazottai is hibáztak - utalt az ügy nemzetbiztonsági vonatkozásaira, a titkosszolgálatok mulasztásaira -, és még talán a büntetőjogi felelősség is felmerülhet, így lenne mivel szembenézni.

Ekkor azonban a fogaskerekek megálltak, ugyanis bár Balog Zoltán tárcavezető feladata lett volna felkeresni az áldozatok családtagjait, ez hónapokig nem történt meg - és hivatalosan ma sem tudni arról, hogy ez folyamatban van-e.

Szeptember 5-én jelent meg a Magyar Közlönyben a kormányhatározat, ami arról szólt, hogy a kormány "rendkívüli állami beavatkozást lát szükségesnek" a romagyilkosságokkal kapcsolatban, "arra is tekintettel, hogy (...) a Magyar Állam szervei, illetve az irányításukat ellátó kormányzat nem tettek meg minden tőlük elvárhatót", a sorozatgyilkosság ezért részben megakadályozható lett volna a tettesek korábbi elfogásával.

A határozat rögzítette, hogy a kárigények felmérésére az emberi erőforrás minisztert és az igazságügyi minisztert kérte fel a kormány annak felmérésére, kik azok, akik a bűncselekmény miatt  testi vagy lelki sérülést, érzelmi megrázkódtatást, vagyoni kárt szenvedtek el, és azt is, hogy ők más formában esetleg már kaptak-e valamilyen segítséget.

A felmérésre szeptember 30-áig szabott határidőt a határozat - vagyis akkor nem egészen egy hónapot adott -, míg a támogatásról szóló előterjesztést október 31-ére kellett volna elkészítenie Navracsicséknak.

Ehhez képest az Emmi néhány hete sem reagált érdemben az eltelt időre: a 2008. novemberében Nagycsécsen történ támadásra emlékezve - ahol az első halálos támadások történtek - a tárca társadalmi felzárkózásért felelős államtitkára csak annyit mondott, "folyamatosan törődni kell azzal", amit maguk után hagytak ezek az események.

Lapunk nem csak az Emmi-t, hanem az igazságügyi tárcát is kereste az ügyben, ám ők nem nyilatkoztak, mondván, az erőforrás-tárca az illetékes. Nem vitás, hogy van mit felmérni, hiszen - miként az ítélet is rögzítette - a hat halálos áldozaton túl a támadók 55 másik ember életét veszélyeztették.

A támadások helyszínei

2008. július 21: Galgagyörk - Autóból lőttek a cigánysorra
2008. augusztus 8: Piricse - A 64 éves Gyetyinás Magdolnát a lábán lőtték meg
2008. szeptember 5: Nyíradony - Sérülés nem történt
2008. szeptember 29: Tarnabod - Egy magyar családot támadtak meg, tévedésből
2008. november 3: Nagycsécs - Meghalt a 40 éves Nagy Tiborné, és sógora, a 43 éves Nagy József
2008. december 15: Alsózsolca - Súlyosan megsérült a 19 éves Rontó Krisztián
2009. február 23: Tatárszentgyörgy - A 27 éves Csorba Róbert és 5 éves fia halt meg
2009. április 22: Tiszalök - Lelőtték az 54 éves, munkába induló Kóka Jenőt
2009. augusztus 3: Kisléta - A 45 éves Balog Mária meghalt, 13 éves lánya életveszélyes sérülést szenvedett

Amire választ várunk

Az Emmi feladata az volt, hogy felvegye a kapcsolatot az érintettekkel.
- Milyen fázisban van ez a folyamat? Összesen hány érintettel sikerült felvenni a kapcsolatot?
- Ha ez még nem történt meg, akkor pontosan mikor történhet meg?
- Összesen hányan kaphatnának kártérítést? Mi határozza meg, hogy ki mekkora összeget kaphat? Egységes lesz a kártérítés?
- Arról is szó volt, hogy év végére megkaphatják az összegeket. De arról is megjelentek hírek, hogy a kormány még nem kereste fel az érintett családokat. Mikor juthatnak a pénzhez?

Az igazságügyi minisztérium feladata az volt a bejelentések szerint, hogy az Emmi felmérése alapján előterjesztést készít a kormány számára a támogatásról.
- Milyen fázisban van ez a folyamat?
- Mikorra készül el az előterjesztés, és azután mikor dönthet róla a kormány?
- Eltérő összegeket kapnak-e majd az érintettek? Ha igen, milyen szempontok szerint döntöttek arról, hogy ki mennyit kapjon?